Συμβουλές για σόμπες Ravelli

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53305 από davidperry
Απαντήθηκε από davidperry στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli
λοιποοονν

φρεσκα νεα εκανα μια αλλαγη στις ρυθμισεις αυτο που ειχε πει ο teosard
και το θυμισε ο Γιαννης Δραμα

settings flow -> Pr 49 activate cf flow από save σε off και τωρα δούλευει σε σταθερες στροφές
δλδ στην σκαλα 4 2000 και στην σκαλα 5 2100
alarm13 δεν βγηκε!!!

αποριες

1) μονο του ειχε βγει απο off σε save? εγω δεν την σκαλισα (ουτε καν ηξερα κωδικους κτλ)
2) επειδη βγηκε το καλοκαιρι απ την πριζα μηπως εχασε ρυθμισεις?
3) τι σημαινει στην πραξη θερμοκρασια καυσαεριων? οσο περισσοτερο τοσο πιο πολυ ζεστη?
4) πριν ειχα 2300-2700 στροφες και 180 βαθμους στο 4 και τωρα εχω 2100 στροφες και 180 βαθμους
στο 5 δλδ τωρα στο 5 βγαζει ιδια ζεστη με πριν?

υ.γ. σε λιγο προγραμματιστες θα γινουμε για να ρυθμισουμε μια σομπα να ζεσταθουμε :P

Πισσα και πουπουλα σε οσους ψηφιζουν τα μπλε και πρασινα λαμογια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53440 από γιαννης-δραμα

davidperry έγραψε: λοιποοονν

φρεσκα νεα εκανα μια αλλαγη στις ρυθμισεις αυτο που ειχε πει ο teosard
και το θυμισε ο Γιαννης Δραμα

settings flow -> Pr 49 activate cf flow από save σε off και τωρα δούλευει σε σταθερες στροφές
δλδ στην σκαλα 4 2000 και στην σκαλα 5 2100
alarm13 δεν βγηκε!!!

αποριες

1) μονο του ειχε βγει απο off σε save? εγω δεν την σκαλισα (ουτε καν ηξερα κωδικους κτλ)Ηταν ετσι απο την εταιρια.
2) επειδη βγηκε το καλοκαιρι απ την πριζα μηπως εχασε ρυθμισεις?Οχι
3) τι σημαινει στην πραξη θερμοκρασια καυσαεριων? οσο περισσοτερο τοσο πιο πολυ ζεστη?Ναι μεν αλλα μετα απο καποια θερμοκρασια καυσαεριων και πανω πεφτει η ενεργειακη αποδοση της σομπας.
4) πριν ειχα 2300-2700 στροφες και 180 βαθμους στο 4 και τωρα εχω 2100 στροφες και 180 βαθμους
στο 5 δλδ τωρα στο 5 βγαζει ιδια ζεστη με πριν?Οχι,σιγουρα βγαζει περισοτερη ζεστη(αν παρακολουθησεις τα καυσαερια θα δεις οτι ανεβαινουν απο το 4 στο 5!

υ.γ. σε λιγο προγραμματιστες θα γινουμε για να ρυθμισουμε μια σομπα να ζεσταθουμε :P

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": davidperry

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53483 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli
Πάντως δεν νομίζω ότι θα πρέπει να δουλεύεις με το rds off. Εκτός από αυτόματη ρύθμιση του άερα κατά την καύση νομίζω ότι υπάρχουν και θέματα ασφαλείας. Τουλάχιστον έτσι είχα διαβάσει σε ένα Ιταλικό φορουμ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53488 από γιαννης-δραμα

t123321 έγραψε: Πάντως δεν νομίζω ότι θα πρέπει να δουλεύεις με το rds off. Εκτός από αυτόματη ρύθμιση του άερα κατά την καύση νομίζω ότι υπάρχουν και θέματα ασφαλείας. Τουλάχιστον έτσι είχα διαβάσει σε ένα Ιταλικό φορουμ

Το rds ειναι για να ΄διαβαζει΄τι πελλετ βαζουμε μεσα και για να κραταει σταθερη την ροη του αερα και κατ'επεκταση και την φλογα,οπως επισης ανεβαζει και τον βαθμο αποδοσης.
Μεχρι το 2009 η ravelli(τοτε ecoteck)δεν ειχε το rds,σιγουρα χωρις σοβαρο λογο δεν απενεργποιουμε το συστημα αλλα οταν ο αλλος εχει παρει 2 τονους σαβουρα no name πελλετ και του βγαζει συνεχεια αλαρμ(μιλαω για τον γνωστο μου),τι κανεις?
Παρεπιπτωντος η σομπα δουλεψε χωρις να βγαλει αλαρμ(ακομα τουλαχιστον)!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53498 από γιαννης-δραμα
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #53799 από davidperry
Απαντήθηκε από davidperry στο θέμα Απ: Συμβουλές για σόμπες Ravelli

γιαννης-δραμα έγραψε:

davidperry έγραψε: λοιποοονν

φρεσκα νεα εκανα μια αλλαγη στις ρυθμισεις αυτο που ειχε πει ο teosard
και το θυμισε ο Γιαννης Δραμα

settings flow -> Pr 49 activate cf flow από save σε off και τωρα δούλευει σε σταθερες στροφές
δλδ στην σκαλα 4 2000 και στην σκαλα 5 2100
alarm13 δεν βγηκε!!!

αποριες

1) μονο του ειχε βγει απο off σε save? εγω δεν την σκαλισα (ουτε καν ηξερα κωδικους κτλ)Ηταν ετσι απο την εταιρια.
2) επειδη βγηκε το καλοκαιρι απ την πριζα μηπως εχασε ρυθμισεις?Οχι
3) τι σημαινει στην πραξη θερμοκρασια καυσαεριων? οσο περισσοτερο τοσο πιο πολυ ζεστη?Ναι μεν αλλα μετα απο καποια θερμοκρασια καυσαεριων και πανω πεφτει η ενεργειακη αποδοση της σομπας.
4) πριν ειχα 2300-2700 στροφες και 180 βαθμους στο 4 και τωρα εχω 2100 στροφες και 180 βαθμους
στο 5 δλδ τωρα στο 5 βγαζει ιδια ζεστη με πριν?Οχι,σιγουρα βγαζει περισοτερη ζεστη(αν παρακολουθησεις τα καυσαερια θα δεις οτι ανεβαινουν απο το 4 στο 5!

υ.γ. σε λιγο προγραμματιστες θα γινουμε για να ρυθμισουμε μια σομπα να ζεσταθουμε :P


εαν δεν εχασε την ρυθμιση το καλοκαιρι που δεν ειχε ρευμα τοτε δεν την ρυθμισε ο τεχνικος (που εκπεδευτηκε στην ιταλια) οκ..

ε τοτε πως δεν με βγαλε αλαρμ13 Φλεβαρη Μαρτη που με χιονια εξω στην αυλη δουλευε 23 ωρες το 24ωρο στο 5?

και μια αλλη απορια για ποιον λογο εχει την ρυθμιση με μεταβαλλομενες στροφες εφοσον και σε μενα και σε αλλους (απο οτι διαβασα στο φορουμ) βγαζει αλαρμ ανεξαρτητως πελλετ.

οπως και να χει ευτυχως που βρηκαμε λυση γιατι ειχα νευριασει υπερβολικα με την τραγικη συμπεριφορα του εμπορου που την αγορασα.

Πισσα και πουπουλα σε οσους ψηφιζουν τα μπλε και πρασινα λαμογια
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Θωμας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.107 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ