Πώς να μπει η σόμπα για καλύτερη λειτουργία;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29299 από ΠΑΤ21
φιλε giabritsos σε ευχαριστω πολυ!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34107 από giabritsos
Να ρωτησω κατι να μου πειτε την γνωμη σας.αν δειτε στην δικη μου φωτο που ανεβασα τελευταια,πισω απο την σομπα ακριβως αυτο που φαινετα σαν κολωνα ειναι γυψοσανιδα μεχρι κατω.υπαρχει περιπτωση να εχει η Γυψοσανιδα προβλημα με την ζεστη που θα βγαζει η σομπα;καμια φωτια;αν σκασει δεν με πειραζει,του χρονου το ξαναβαφω,φωτια μην παρει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34122 από GT

giabritsos έγραψε: Να ρωτησω κατι να μου πειτε την γνωμη σας.αν δειτε στην δικη μου φωτο που ανεβασα τελευταια,πισω απο την σομπα ακριβως αυτο που φαινετα σαν κολωνα ειναι γυψοσανιδα μεχρι κατω.υπαρχει περιπτωση να εχει η Γυψοσανιδα προβλημα με την ζεστη που θα βγαζει η σομπα;καμια φωτια;αν σκασει δεν με πειραζει,του χρονου το ξαναβαφω,φωτια μην παρει



Για να λαμπαδιάσει χλωμό το βλέπω... αλλά φύλαγε τα ρούχα σου λέει ο σοφός λαός...

Πιθανόν όμως από τις υψηλές θερμοκρασίες να αρχίσει να αποσαθρώνεται η γυψοσανίδα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα.

Καλύτερα θα ήταν να έβαζες πυρίμαχη γυψοσανίδα, τηρώντας στο μέτρο του δυνατού τις αποστάσεις που προτείνει ο κατασκευαστής.

Υπάρχουν βέβαια και κάποιες λεπτές μονωτικές πλάκες με επένδυση αλουμινόφυλλου για να βάλεις μεταξύ σόμπας και κοντινών αντικειμένων. Είναι άσχημες όμως.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34129 από mk86
Καλησπερα και απο μενα..μια βοηθεια απο τους εμπειρους στις σομπες και απο το giabritsos αν μπορει.

το σπιτι μου ειναι αυτο που βλεπετε στις φωτο...σκεπτομουν ή να αλλξω το τζακι σε αεροθερμο ενεργειακο (2500-3000 ολα μαζι) ή να βαλω σομπα..

η σομπα που δειχνετε ειναι πολυ ομορφη αλλα δε ξερω ποσο λειτουργικη μπορει να ειναι για μενα..

αν τοποθετησω τη σομπα εκει που ειναι ο μαυρος κυκλος σε αποσταση 3,5-4 μ απο το παλιο τζακι οπου ειναι η καμιαναδα θα εχω προβλημα με τον ελκυσμο; η καμιναδα ανεβαινει μετα απο μενα αλλα 4,5 μετρα..μηπως να την εβαζα μπροστα απο το παλιο τζακι για να ειναι διπλα στην καμιναδα με ελαχιστο σπασιμο;

το δωματιο Δ2 θα ζεσταινεται καθολου ή το αποκλειεται (αποσταση 10 μ περιπου);

ευχαριστω εκ των προτερων.. με ενδιαφερει το Δ2. γι αυτο και η θεση του μαυρου κυκλου
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by mk86.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34142 από GT

mk86 έγραψε: Καλησπερα και απο μενα..μια βοηθεια απο τους εμπειρους στις σομπες και απο το giabritsos αν μπορει.

το σπιτι μου ειναι αυτο που βλεπετε στις φωτο...σκεπτομουν ή να αλλξω το τζακι σε αεροθερμο ενεργειακο (2500-3000 ολα μαζι) ή να βαλω σομπα..

η σομπα που δειχνετε ειναι πολυ ομορφη αλλα δε ξερω ποσο λειτουργικη μπορει να ειναι για μενα..

αν τοποθετησω τη σομπα εκει που ειναι ο μαυρος κυκλος σε αποσταση 3,5-4 μ απο το παλιο τζακι οπου ειναι η καμιαναδα θα εχω προβλημα με τον ελκυσμο; η καμιναδα ανεβαινει μετα απο μενα αλλα 4,5 μετρα..μηπως να την εβαζα μπροστα απο το παλιο τζακι για να ειναι διπλα στην καμιναδα με ελαχιστο σπασιμο;

το δωματιο Δ2 θα ζεσταινεται καθολου ή το αποκλειεται (αποσταση 10 μ περιπου);

ευχαριστω εκ των προτερων.. με ενδιαφερει το Δ2. γι αυτο και η θεση του μαυρου κυκλου



Πολλά μέτρα οριζόντιου μπουριού, ζεσταίνουν μεν το χώρο απ' όπου διέρχονται, αλλά έχουν αρνητικές συνέπειες, όπως απαίτηση για συχνό καθάρισμα λόγω μειωμένου ελκυσμού, άρα και μειωμένη απόδοση.

Επίσης να λάβεις υπόψη και το κόστος καμινάδας για την περίπτωση της σόμπας, μην υπολογίσεις μόνο την τιμή της σόμπας. Η καμινάδες είναι ακριβές...

Το ποσό που λες για τζάκι πως το υπολογίζεις?

Για πέρνα μια βόλτα από το τόπικ "Τζάκια Ενεργειακά" , να δεις ότι με +- 1000€, ΖΕΣΤΑΙΝΕΣΑΙ.

Ανάλογα την επιλογή σου, σου βάζω βαριά, πολύ βαριά έως 2000€, πράγμα χλωμό.

Μη σου πω θα σου βγει και πιο φτηνό από τη σόμπα... :whistle:

EDIT: Φίλος μόλις είδα ότι τα έβγαλες τα ματάκια σου και στα τζάκια. :P Άρα έχεις εικόνα τι παίζει.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34151 από mk86

GT έγραψε:

mk86 έγραψε: Καλησπερα και απο μενα..μια βοηθεια απο τους εμπειρους στις σομπες και απο το giabritsos αν μπορει.

το σπιτι μου ειναι αυτο που βλεπετε στις φωτο...σκεπτομουν ή να αλλξω το τζακι σε αεροθερμο ενεργειακο (2500-3000 ολα μαζι) ή να βαλω σομπα..

η σομπα που δειχνετε ειναι πολυ ομορφη αλλα δε ξερω ποσο λειτουργικη μπορει να ειναι για μενα..

αν τοποθετησω τη σομπα εκει που ειναι ο μαυρος κυκλος σε αποσταση 3,5-4 μ απο το παλιο τζακι οπου ειναι η καμιαναδα θα εχω προβλημα με τον ελκυσμο; η καμιναδα ανεβαινει μετα απο μενα αλλα 4,5 μετρα..μηπως να την εβαζα μπροστα απο το παλιο τζακι για να ειναι διπλα στην καμιναδα με ελαχιστο σπασιμο;

το δωματιο Δ2 θα ζεσταινεται καθολου ή το αποκλειεται (αποσταση 10 μ περιπου);

ευχαριστω εκ των προτερων.. με ενδιαφερει το Δ2. γι αυτο και η θεση του μαυρου κυκλου



Πολλά μέτρα οριζόντιου μπουριού, ζεσταίνουν μεν το χώρο απ' όπου διέρχονται, αλλά έχουν αρνητικές συνέπειες, όπως απαίτηση για συχνό καθάρισμα λόγω μειωμένου ελκυσμού, άρα και μειωμένη απόδοση.

Επίσης να λάβεις υπόψη και το κόστος καμινάδας για την περίπτωση της σόμπας, μην υπολογίσεις μόνο την τιμή της σόμπας. Η καμινάδες είναι ακριβές...

Το ποσό που λες για τζάκι πως το υπολογίζεις?

Για πέρνα μια βόλτα από το τόπικ "Τζάκια Ενεργειακά" , να δεις ότι με +- 1000€, ΖΕΣΤΑΙΝΕΣΑΙ.

Ανάλογα την επιλογή σου, σου βάζω βαριά, πολύ βαριά έως 2000€, πράγμα χλωμό.

Μη σου πω θα σου βγει και πιο φτηνό από τη σόμπα... :whistle:

EDIT: Φίλος μόλις είδα ότι τα έβγαλες τα ματάκια σου και στα τζάκια. :P Άρα έχεις εικόνα τι παίζει.


ακριβως GT..εχω διαβασει πολλα αλλα δεν εχ καταληξει καπου..

η τιμη που σου ανεφερα ηταν για ελληνικο τζακι μονομπλοκο με βεντιλατερ...εχω δει και τα foyer..

αν βαλω τη σομπα μπροστα απο το τζακι τι θα μπορει να ζεστανει λες;

το σπιτι ειναι αρκετα καλα μονωμενο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ