Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2664 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

etoimos έγραψε: Όπως εχω γραψει και σε προηγουμενο post αγορασαμε 2 σομπες η μια αεροθερμη R70 και η άλλη καλοριφερ HRV120 της RAVELLI τον δεκαπενταυγουστο . Ο εμπορος μας ειχε διαβεβαιωσει ότι δαθετει και τεχνογνωσια και καταρτισμενους τεχνικους – μεχρι και στοκ ανταλλακτικων μας ειχε πει ότι εχει !!. Τελος παντων οντως το παλληκαρι που τις περσασε και τις δυο ηταν πολύ καλος μαστορας και σοβαρο παιδι . Μας ειχε πει ότι τελη Σεπτεμβριου θα ερχονταν για να μας δειξει την λειτουργια τους . Τις ειχαμε παρει σε μαλλον καλη τιμη και όλα καλα…
Τοτε όμως ηταν καλοκαιρι και όλα ηταν καλα γιατι ειχε ζεστη . Α ναι πηραμε και 3 τονους πελλετ Βουλγαρικο δικο του που μας ειπε ότι ηταν καλυτερο από της ….....Ελλαδος
Τα προβληματα ξεκινησανε από την καλοριφερ καπνος στο χωρο, ντουμανι μεγαλο εξω, μεγαλη καταναλωση οδηγιες στα Ιταλικα –ουτε καν Αγγλικα- πληρης αδυναμια από τον εμπορο και από το συρφετο των τεχνικων που εφερνε να κανουν την σομπα να λειτουργησει σωστα και το κυριοτερο να δειξουν και σε μας . Πληθος κοσμου παρηλασε από το σαλονι της αδελφης μου αλλα παπαπαλα . Μεχρι και κλιμακιο, υποτιθεται, τεχνικων Ιταλων μας εφεραν ανημερα την 28η Οκτωβριου . μια γυναίκα και ένας άνδρας;; Α+Τζ ;

ΚΥΑΝΟΙ ΦΑΛΛΟΙ στην καθομιλουμενη

Αντι την σομπα να την λειτουργουμε όπως λειτουργουσαμε το παλι καλο καλοριφερ πετρελαιου δηλαδη συνεχεια αναμενο και ο θερμοστατης να δινει εντολη για ΟΝ και OFF αυτην την αναβουμε και την σβηνουμε χειροκινητα οποτε χρειαζεται να ζεσταθουμε. !!!!

Μεχρι στιγμης δεν εχει αλλαξει κατι οσο αφορα την καλοριφερ
Η αεροθερμη τωρα τελευταια εβγαλε ζημια με την πλακετα ή το κοχλια ή δεν ξερω και γω τι σκ… Όταν αναβεις τον αποροφητηρα ( βρισκεται σε σαλοκουζινα) τοτες φερνει καπνο μεσα, από την δεξαμενη του πελλετ

Διαφορες ιστοριες και θεωριες από τον εμπορο και οποιον νομιζει ότι ξερει κατι (συμπτωματικα αναφερω ότι στην ομορφη χωρα μας υπαρχουν 11000000 ειδικοι για τετοια θεματα.

Για να μην κατηγορω συνεχεια αυτόν που μου την πουλησε οφειλω να του αναγνωρισω ότι ποτε δεν με αγνοησε και δεν με αγνοει ακομη . Απανταει παντα στα τηλεφωνα και τις περισσοτερες φορες ερχοταν αμμεσα με ένα μαστορα . Αλλα τι να το κανεις αφου αμφοτεροι ασχετοι είναι . Στις ερωτησεις μας για μεταφραση η Ravelli δεν απαντησε ποτε…. Ουτε reply στο mail δεν κανανε μεγαλα μοσχαρια.

Τωρα θα μου πειτε τι μας τα λες αυτά σε μας ? Τιποτα ρε παιδια τον πονο μου σας λεω και θελω να σας ρωτησω αν στην περιοχη της Θεσσαλονικης γνωριζεται κανενα πραγματικα σοβαρο ανθρωπο να ρθει να τις σεταρει γιατι εχουμε χασει την εμπιστοσυνη μας πια
πάρε με τηλέφωνο.

Καλα Χριστουγεννα σε ολους

Υγεία και ευτυχία


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3424 από SAKISLAGADAS
Απαντήθηκε από SAKISLAGADAS στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Καλή χρόνια εύχομαι σε όλουσ.Είμαι καινούριοσ στο φόρουμ μίασ και εδώ και ένα μηνα έγινα κάτοχοσ μιασ σόμπασ r70,ωσ τώρα είμαστε ικανοποιήμενοι με τη ζέστη,γιατί τωρα φάνηκε με το κρύο η αληθινή απόδοση τησ σόμπασ.Εννιαίοσ χωροσ με σαλοκουζίνα,2 δωμάτια,wc.65τμ.το κακό είναι οτι είμαστε στον πρώτο όροφο,απο κάτω έχουμε πυλωτή.μπροσ και πισω καλα παράθυρα αλλα λίγο κρύο μπαίνει,η οικοδόμη γενικώσ ειναι κρυα επειδή καίει έλαχιστα ο καυστήρασ πετρελαίου,γενικώσ θέλω να πώ οτι παρόλο πολυκατοικία μπάζουμε από κάθε πλευρά!!Αύτο έχει σαν αποτέλεσμα η σόμπα νά την βαζουμε στούσ 22 με 23 βαθμούσ,να φτάνει σχετικα εύκολα μετά απο κανα 2 -3 ωρεσ,αλλα να καίει ελάχιστη ωρα στην οικονομικλη λειτουργία.και αν θελήσουμε να την βάλουμε στουσ 24-25 εκεί δυσκολευεται πάρα πολυ,και άν ειναι και στην πέμπτη σκαλα π5 μάσ βγαζει μήνυμα οτι υπερθεμάνθηκε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3425 από Τάκης
Απαντήθηκε από Τάκης στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli

SAKISLAGADAS έγραψε: ...

Αύτο έχει σαν αποτέλεσμα η σόμπα νά την βαζουμε στούσ 22 με 23 βαθμούσ,να φτάνει σχετικα εύκολα μετά απο κανα 2 -3 ωρεσ,αλλα να καίει ελάχιστη ωρα στην οικονομικλη λειτουργία.και αν θελήσουμε να την βάλουμε στουσ 24-25 εκεί δυσκολευεται πάρα πολυ,και άν ειναι και στην πέμπτη σκαλα π5 μάσ βγαζει μήνυμα οτι υπερθεμάνθηκε.


Με ποιά λογική ζητάτε στο σπίτι 23 ή 24 ή και 25 βαθμούς Κελσίου; Πέρα του ότι είναι αντιοικονομικό είναι και ανθυγιεινό. Υπάρχουν κάποιοι κανόνες υγιεινής για σωστή θέρμανση του χώρου που συγκλίνουν στους 21 βαθμούς γενικά ή 22 σε παιδικά δωμάτια και στον ύπνο μεταξύ 15,5 και 20 βαθμούς. Βέβαια ο καθένας ότι γουστάρει κάνει αλλά η απορία μένει.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3433 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Με τέτοιες εστιακές πηγές θέρμανσης, φαντάζομαι έχεις διαφορές θερμοκρασίας κοντά και μακριά από την συσκευή. Δεν είναι σαν τα καλοριφέρ που έχεις ομαλότερη διακύμανση θερμοκρασίας. Εμείς ζητάμε 24-25 στο σαλόνι από το τζάκι, ώστε να έχω 20-21 στο πάνω πάτωμα. Φυσικά τα φετινά 24 του τζακιού είναι απείρως πιό άνετα από τα περυσινά 22-23 του καλοριφέρ που μου φέρναν δυσφορία. Μάλλον γιατί φέτος έχουμε 40-45% υγρασία σε σχέση με τα 60-65 που είχα πέρυσι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3445 από SAKISLAGADAS
Απαντήθηκε από SAKISLAGADAS στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Aκριβώσ αυτό που λεσ.Στο σαλόνι με 21 βαθμούσ είμαστε πολύ άνετα,αλλά τα δωμάτια μέσα έχουν 18-19.Ενώ με τα καλοριφέρ τόσα χρόνια τα δώματια είχαν πιο κάλη θερμοκρασία.όσο γα την υγράσια εδώ στον λαγκαδά που μένουμε έχουμε υψηλό ποσοστό!Η διαφορρά θερμοκρασίασ απο την πόλη τησ θεσσαλονίκησ ειναι 4 βαθμοί πιό κάτω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3569 από teosard
Απαντήθηκε από teosard στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
μια βοήθεια.. εχω την R120 και εκεί που δουλεύει κανονικά μου χτυπάει alarm και βγάζει αυτό το μήνυμα
ξέρει κανείς που οφείλετε? μου το έχει κάνει 2 φορές ως τώρα..
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.497 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ