Σόμπες pellet Ravelli

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2234 από evilangelsk
Απαντήθηκε από evilangelsk στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Εχω προβλημα με την σομπα pellet RAVELLI R70. Την εγκατεστησα σε μια πελατισσα και τωρα αντιμετωπιζω προβλημα, ενω η ολη εγκατασταση εγινε σωστα, δηλαδη σωστη εισαγωγη φρεσκου αερα, σωστη εξοδο καμιναδας με αρκετο υψος και γενικα ολους τους ελεγχους που προσταζει το εγχειριδιο.
Το προβλημα ειναι οτι δεν τροφοδοτειται με αρκετο πελλετ ο θαλαμος καυσης με αποτελεσμα η φλογα να εξασθενει σε σημειο που στο τελος σβινει. Αυτο ενω η σομπα λειτουργει σε σχεδον καθημερινη βαση μονο 1 μηνα τωρα.
Σαφως και πειραματιστηκα με την αυξομειωση ροης pellet 'η και αερα χωρις καμια επιτυχια.
Παρακαλω για την οποια συμβουλη γραψτε μου την αποψη σας και δωστε μου τις συμβουλες σας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2248 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Κοιταξε πρωτα τις τιμες του κοχλια στο default settings.Ο κωδικος ειναι A9! οι εργοστασιακες τιμές για τον κοχλια είναι
power 1:1,3
power 2:1,6
power 3:1,9
power 4:2,2
power 5:2,5 και ο αερας speed smoke p1:1400
speed smoke p2:1500
speed smoke p3:1600
speed smoke p4:1700
speed smoke p5:1800
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2265 από evilangelsk
Απαντήθηκε από evilangelsk στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Γιαννη μου σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Εχω την εντυπωση πως οι ιδιοκτητες μαλλον πειραξαν τις ρυθμισεις 'η δεν καθαριζουν τον χωρο καυσης καθως και την εισοδο των pellets οπως τους υπεδειξα αρχικα. Τελικα τελος καλο, ολα καλα...
πληκτρολογοντας στο google ΒΙΟΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΜΗΧΑΝΙΚΗ θα βρεις ολα μου τα στοιχεια. Οτι χρειαστεις παρε με.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2333 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Ok φιλε μου αν σε χρειαστω θα παρω τηλ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2633 από etoimos
Απαντήθηκε από etoimos στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Όπως εχω γραψει και σε προηγουμενο post αγορασαμε 2 σομπες η μια αεροθερμη R70 και η άλλη καλοριφερ HRV120 της RAVELLI τον δεκαπενταυγουστο . Ο εμπορος μας ειχε διαβεβαιωσει ότι δαθετει και τεχνογνωσια και καταρτισμενους τεχνικους – μεχρι και στοκ ανταλλακτικων μας ειχε πει ότι εχει !!. Τελος παντων οντως το παλληκαρι που τις περσασε και τις δυο ηταν πολύ καλος μαστορας και σοβαρο παιδι . Μας ειχε πει ότι τελη Σεπτεμβριου θα ερχονταν για να μας δειξει την λειτουργια τους . Τις ειχαμε παρει σε μαλλον καλη τιμη και όλα καλα…
Τοτε όμως ηταν καλοκαιρι και όλα ηταν καλα γιατι ειχε ζεστη . Α ναι πηραμε και 3 τονους πελλετ Βουλγαρικο δικο του που μας ειπε ότι ηταν καλυτερο από της …
Τα προβληματα ξεκινησανε από την καλοριφερ καπνος στο χωρο, ντουμανι μεγαλο εξω, μεγαλη καταναλωση οδηγιες στα Ιταλικα –ουτε καν Αγγλικα- πληρης αδυναμια από τον εμπορο και από το συρφετο των τεχνικων που εφερνε να κανουν την σομπα να λειτουργησει σωστα και το κυριοτερο να δειξουν και σε μας . Πληθος κοσμου παρηλασε από το σαλονι της αδελφης μου αλλα παπαπαλα . Μεχρι και κλιμακιο, υποτιθεται, τεχνικων Ιταλων μας εφεραν ανημερα την 28η Οκτωβριου .

ΚΥΑΝΟΙ ΦΑΛΛΟΙ στην καθομιλουμενη

Αντι την σομπα να την λειτουργουμε όπως λειτουργουσαμε το παλι καλο καλοριφερ πετρελαιου δηλαδη συνεχεια αναμενο και ο θερμοστατης να δινει εντολη για ΟΝ και OFF αυτην την αναβουμε και την σβηνουμε χειροκινητα οποτε χρειαζεται να ζεσταθουμε. !!!!

Μεχρι στιγμης δεν εχει αλλαξει κατι οσο αφορα την καλοριφερ
Η αεροθερμη τωρα τελευταια εβγαλε ζημια με την πλακετα ή το κοχλια ή δεν ξερω και γω τι σκ… Όταν αναβεις τον αποροφητηρα ( βρισκεται σε σαλοκουζινα) τοτες φερνει καπνο μεσα, από την δεξαμενη του πελλετ

Διαφορες ιστοριες και θεωριες από τον εμπορο και οποιον νομιζει ότι ξερει κατι (συμπτωματικα αναφερω ότι στην ομορφη χωρα μας υπαρχουν 11000000 ειδικοι για τετοια θεματα.

Για να μην κατηγορω συνεχεια αυτόν που μου την πουλησε οφειλω να του αναγνωρισω ότι ποτε δεν με αγνοησε και δεν με αγνοει ακομη . Απανταει παντα στα τηλεφωνα και τις περισσοτερες φορες ερχοταν αμμεσα με ένα μαστορα . Αλλα τι να το κανεις αφου αμφοτεροι ασχετοι είναι . Στις ερωτησεις μας για μεταφραση η Ravelli δεν απαντησε ποτε…. Ουτε reply στο mail δεν κανανε μεγαλα μοσχαρια.
Τωρα θα μου πειτε τι μας τα λες αυτά σε μας ? Τιποτα ρε παιδια τον πονο μου σας λεω και θελω να σας ρωτησω αν στην περιοχη της Θεσσαλονικης γνωριζεται κανενα πραγματικα σοβαρο ανθρωπο να ρθει να τις σεταρει γιατι εχουμε χασει την εμπιστοσυνη μας πια


Καλα Χριστουγεννα σε ολους

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2650 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Σόμπες pellet Ravelli
Ελπίζω να βρεις την λύση φίλε έτοιμε , μάλλον έπεσες σε ελλατωματικό μηχάνημα , δεν εξηγείται αλλιώς ... Τα συμπτώματα που αναφέρεις δεν τα είχα ποτέ με την αερόθερμη ....


Οσον αφορά την σόμπα-λέβητα γνωρίζω ότι αρκετές παρουσιάσαν διάφορα μικρο-θέματα αλλά τα περισσότερα λύθηκαν με επιτόπου επισκευή ή αντικατάσταση ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.129 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ