Μόνωση υφιστάμενης καμινάδας λέβητα βιομάζας

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99548 από egglezos
τουλάχιστον πάρε με αλουμίνιο στην μέσα πλευρά...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99640 από gatos20vt

Stavrax έγραψε: Υαλοβαμβακα να μην χρησιμοποιήσεις, θα μαυρίσει, θα τραβήξει υγρασία από τις βροχές και θα καπνίζει. Είχα βάλει για σφραγισμα στην καμινάδα του τζακιού μου και σε κανένα δίμηνο τον ξηλωσα. Αν έχεις την δυνατότητα, μπορείς να περάσεις μεγαλύτερη καμινάδα κατά πέντε πόντους και να γεμίσεις το κενό με περλίτη. Το είχε προτείνει ο Στέλιος1 σε άλλο τόπικ και βλέποντας τα χαρακτηριστικά του νομίζω ότι είναι εξαιρετική λύση.
Χαρακτηριστικά εδώ .


Ο περλίτης έχω την εντύπωση οτι δεν είναι οτι καλύτερο για τέτοιες εφαρμογές υψηλών θρμοκρασιών. Ο λόγος είναι η τεράστια αύξηση του ογκου του όταν ξεπεραστούν τα θερμοκρασιακά του όρια..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99643 από Stavrax

gatos20vt έγραψε:

Stavrax έγραψε: Υαλοβαμβακα να μην χρησιμοποιήσεις, θα μαυρίσει, θα τραβήξει υγρασία από τις βροχές και θα καπνίζει. Είχα βάλει για σφραγισμα στην καμινάδα του τζακιού μου και σε κανένα δίμηνο τον ξηλωσα. Αν έχεις την δυνατότητα, μπορείς να περάσεις μεγαλύτερη καμινάδα κατά πέντε πόντους και να γεμίσεις το κενό με περλίτη. Το είχε προτείνει ο Στέλιος1 σε άλλο τόπικ και βλέποντας τα χαρακτηριστικά του νομίζω ότι είναι εξαιρετική λύση.
Χαρακτηριστικά εδώ .


Ο περλίτης έχω την εντύπωση οτι δεν είναι οτι καλύτερο για τέτοιες εφαρμογές υψηλών θρμοκρασιών. Ο λόγος είναι η τεράστια αύξηση του ογκου του όταν ξεπεραστούν τα θερμοκρασιακά του όρια..

Τα οποία όμως όρια είναι πολύ πιο πάνω από τις θερμοκρασίες της καμινάδας.
Έχω καβάτζα ένα τσουβάλι από τον κήπο μου και για να σιγουρευτώ θα πειραματιστώ την Κυριακή...


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99668 από dimlyk
ισχυει και για τον περλιτη οτι ισχυει και για τους βαμβακες ...το προβλημα ειναι η υγρομονωση

Βαγγελη ειναι δυσκολο να πετυχεις την υγρομονωση σε καποια σημεια οπως τα στηριγματα και η κορυφη
κι επιπλεον χρειαζεται πολυ προσοχη να μην τραυματιστει το αλουμινοφυλλο ..γενικα η εξωτερικη μονωση σε σωληνες γινεται με υφασματα και επαλειφομενα μονωτικα ωστε να μην μενουν "τρυπουλες"
αν παντως επιμενεις φροντισε τουλαχιστον το πανω μερος να εχει καποια φλαντζα η να χρησιμοποιησεις καποιο σφικτηρα και κοκκινη σιλικονη η ,,,κατι τετοιο τεσπα .

ενα θεματακι μ αυτους τους τροπους ειναι οτι τελικα ποτε δεν ξερουμε αν υπαρχει η μονωση η αν εχει καταστραφει μια και δεν εχουμε οπτικη προσβαση στο μονωτικο .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99681 από vag1234
Ο μόνος λόγος που πάω στον υαλοβάμβακα είναι ότι δεν είναι υδρόφιλος ενώ αντίστοιχα ο πετροβάμβακας με το που έρθει σε επαφή με υγρασία καταστράφηκε..

Ο υαλοβάμβακας έχει σχεδόν μηδενική απορρόφηση υγρασίας και την ιδιότητα να την αποβάλλει..

www.isoren.gr/index.php?main_page=produc...6_164&products_id=77

www.isoren.gr/index.php?main_page=produc...6_156&products_id=69

www.domochemica.com.cy/assets/mainmenu/184/docs/4.gf13-anew.pdf

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99688 από dimlyk
Ο υαλοβάµβακας αποτελεί µία καλή θερµοµονωτική λύση υπό την προϋπόθεση ότι
προστατεύεται από τη διείσδυση της υγρασίας. Όσο µικρότερο είναι το πάχος των
ινών και όσο µεγαλύτερο το µήκος τους τόσο υψηλότερη θερµική προστασία
προσφέρει αλλά και µεγαλύτερο κόστος αποκτά. Η προσβολή από την υγρασία έχει
ως αποτέλεσµα τη σηµαντική µείωση του συντελεστή θερµικής αγωγιµότητας λ. Για
αυτό το λόγο, όταν χρησιµοποιείται ως µονωτικό υλικό στα κτίρια, κρίνεται
απαραίτητη η προστασία του µε φράγµα υδρατµών στη θερµή όψη. Αξίζει να
σηµειωθεί πως λόγω της ινώδους µορφής του, ο υαλοβάµβακας σε ελεύθερη
κατάσταση δεν απορροφά υγρασία. Επειδή όµως συχνά βρίσκεται κλεισµένος στα
άλλα δοµικά υλικά, η υγρασία που εγκλωβίζεται στα τελευταία τον προσβάλλει και
εξαπλώνεται σε όλη την έκτασή του.


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ