Franke - Ιδιοκατασκευή λέβητα by Eliasger

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54613 από dimlyk
για να το βρισκεις ευκολα βαλτο στ αγαπημενα ....αν και μπορεις απο το προφιλ σου να τα βρισκεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54628 από eliasger
dimlyk σε ευχαριστώ ;)

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54641 από androutso
Αν την βγαζεις με 20 κιλα εισαι αρχοντας. B) B) B) B) Τι σπιτι εχεις?
Με ενα προραματακι απο εδω www.isopipe.gr/site/gr/index.php?content=29 .
Ειδα οτι οι απωλειες για 6 μετρα σωληνα φ32 και με διαφορα θερμοκρασιας 70 βαθμους ειναι 420watts.
Οποτε αν δουλευουν 10 ωρες την μερα εχουμε 420W X 10= 4.2KW τουτεστην ουτε ενα κιλο ανα μερα. :) :)
Βεβεα αν το βαλεις με 30 λεπτα χ 120 μερες =36ευροπουλα

Εμενα με ενδιαφερει το θεμα με τον εσθητηρα λ πολυ. Θα μπορουσες να με βοηθησεις με καποιες αποριες μου?

ATMOS DC32S
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by androutso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54650 από eliasger

androutso έγραψε: Αν την βγαζεις με 20 κιλα εισαι αρχοντας. B) B) B) B) Τι σπιτι εχεις?
Με ενα προραματακι απο εδω www.isopipe.gr/site/gr/index.php?content=29 .
Ειδα οτι οι απωλειες για 6 μετρα σωληνα φ32 και με διαφορα θερμοκρασιας 70 βαθμους ειναι 420watts.
Οποτε αν δουλευουν 10 ωρες την μερα εχουμε 420W X 10= 4.2KW τουτεστην ουτε ενα κιλο ανα μερα. :) :)
Βεβεα αν το βαλεις με 30 λεπτα χ 120 μερες =36ευροπουλα

Εμενα με ενδιαφερει το θεμα με τον εσθητηρα λ πολυ. Θα μπορουσες να με βοηθησεις με καποιες αποριες μου?


Το σπίτι μου είνα 87 τμ στον Γέρακα Αττικής , πανωσήκωμα και εκτεθειμένο από παντού με μέτρια μόνωση , και πριν από 2 χρόνια έβαλα μόνωση στην ταράτσα .
Χαρά μου να μπορώ να σε βοηθήσω , αλλά μάλον θα σου απαντήσω αύριο γιατί τα έχω παίξει .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54763 από androutso
Ο αισθητήρας λ μετράει το οξυγόνο στα καυσαέρια. Όπου ανάλογα τοις μέτρησης που κάνει και της ανάλογες ενέργειες.
Εγώ έχω έναν λέβητα πυρόλυσης με ξυλά. Αυτό που έχω διαβάσει στο Γερμανικό φόρουμ είναι ότι διαχειρίζεσαι τον πρωτογενή και τον δευτερογενή αέρα. Ο πρωτογενείς αέρας είναι αυτός που μπαίνει στον πάνω θάλαμο. Ο δευτερογενής είναι ο αέρας που μπαίνει στο ενδιάμεσο από τον πάνω και τον κάτω θάλαμο. Ώστε όταν έρχεται το αέριο της πυρολύσεις από τον πρωτογενή αέρα με τη προσθήκη του δευτερογενή αέρα στο ενδιάμεσο έχουμε την ανάφλεξη του αεριού και την πυρόλυση στον κάτω θάλαμο.

Δεν είμαι ηλεκτρονικός αλλά της πρώτης δημοτικού ξέρω δυο πράγματα. Είναι καθόλου εφικτό να φτιάξω με την βοήθεια σου έναν κοντρολερ όπου να ελέγχει δυο σέρβο σύμφωνα με της μέτρησης που μου δίνει ο αισθητήρας λ.

ATMOS DC32S
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by androutso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55275 από eliasger

androutso έγραψε: Ο αισθητήρας λ μετράει το οξυγόνο στα καυσαέρια. Όπου ανάλογα τοις μέτρησης που κάνει και της ανάλογες ενέργειες.
Εγώ έχω έναν λέβητα πυρόλυσης με ξυλά. Αυτό που έχω διαβάσει στο Γερμανικό φόρουμ είναι ότι διαχειρίζεσαι τον πρωτογενή και τον δευτερογενή αέρα. Ο πρωτογενείς αέρας είναι αυτός που μπαίνει στον πάνω θάλαμο. Ο δευτερογενής είναι ο αέρας που μπαίνει στο ενδιάμεσο από τον πάνω και τον κάτω θάλαμο. Ώστε όταν έρχεται το αέριο της πυρολύσεις από τον πρωτογενή αέρα με τη προσθήκη του δευτερογενή αέρα στο ενδιάμεσο έχουμε την ανάφλεξη του αεριού και την πυρόλυση στον κάτω θάλαμο.

Δεν είμαι ηλεκτρονικός αλλά της πρώτης δημοτικού ξέρω δυο πράγματα. Είναι καθόλου εφικτό να φτιάξω με την βοήθεια σου έναν κοντρολερ όπου να ελέγχει δυο σέρβο σύμφωνα με της μέτρησης που μου δίνει ο αισθητήρας λ.


Φίλε μου αν ήταν κάτι απλό θα το είχα κάνει από την αρχή .
Ξεκίνησα να σου γράφω το πως δουλεύει και το τι πρέπει να γίνει για να δουλέψει σωστά με βάση τα όσα έχω καταλάβει , αλλά τα έσβησα γιατί όπως είπες δεν είσαι ηλεκτρονικός και θα μπλέκαμε άσκοπα την συζήτηση .
Θα σου έλεγα να περιμένεις να φτιάξω το δικό μου και μετά θα δούμε αν μπορεί να προσαρμοστεί στον δικό σου λέβητα .
Εσύ ποιόν λέβητα έχεις ;
Τι ρυθμίζει το controller του ;
Τι μοτέρ έχει ;
Eίσαι σίγουρος ότι δεν θα δημιουργήσει προβλήματα η όποια παρέμβαση ;
Έχεις χρόνο για τις πολλές ώρες δοκιμών που χρειάζονται ;
Και ύστερα αξίζει τον κόπο όταν έχεις ήδη έναν λέβητα που δουλεύει σωστά ;
Δεν θέλω να αποφύγω την όποια βοήθεια αλλά μου φαίνεται λίγο δύσκολο .
Σε ποια περιοχή μένεις ;

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ