Franke - Ιδιοκατασκευή λέβητα by Eliasger

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35110 από nivosgr
Ηλία ευχομαι τα καλυτερα για τον λεβητα σου. Γραψε νεα οταν δουλεψει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35304 από hunters1977
Ηλια ευχαριστω. Πολυ καλη η τοποθετηση για το ελατηριο ξεμπλοκαρισματος. Μου δουλεψε μια χαρα.
Πινακα δεν ειχα χρονο να φτιαξω και πηρα εναν ετοιμο για 145 ευρω. Γενικα ολη η μετατροπη του λεβητα πετρελαιου σε βιομαζα μου κοστισε 355 ευρω, αλλα με αρκετο χρονο. Τωρα αναμενω τον πινακα και μολις παραλαβω και τα λειτουργησω θα ανεβασω κι εγω φωτογραφιες :woohoo:

www.telethermansi.gr/Upload/Docs/new%20pellet.board.pdf

ξεχασα να αναφερω οτι στο χωριο του πατερα μου εχουν ελαιοτριβειο και καθε χρονο βγαζει 300 τονους ελαιοπυρηνα, οποτε εντελως δωρεαν, μας τον χαριζουν. το μονο που κανουμε ειναι μετα το καλοκαιρι που εχει απλωθει και ειναι ξερος, τον ζευγαριζουμε με ενα τρακτερακι και μετα τον κοσκιννιζουμε
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by hunters1977.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35313 από eliasger
Καλησπέρα σας σήμερα έκανα τις συνδέσεις και τον έβαλα να δουλέψει να δουμε τι κάνει .
Δέ ξέρω πως δουλεύουν οι άλοι λέβητες για να ξέρω άν τα πάει καλά ή όχι όπως είπα είμαι τελείως άσχετος με λέβητες και τέτοια πράματα .
Έβαλα λοιπόν τον franke να δουλέψει και προσπάθησα να ρυθμίσω τους αέρηδες , τον ρυθμό του pellet και τους θερμοστάτες .
Τα μέχρι στιγμής πράγματα έχουν ως εξής : αφού καθαρίσει τα τούμπα και την σκάρα κάυσης ρίχει pellet για 20'' περίπου ,αμέσως μετά ξεκινά το πιστόλι θερμού αέρα και ο ανεμιστήρας καυσαερίων για να γίνει η έναυση , μόλις το φωτοκύτταρο δεί φλόγα ξεκινά η κανονική λειτουργία του καυστήρα , εάν περάσουν 3΄και δεν δεί φλόγα βγάζει αλάρμ και σταματάει ( όλα αυτά παίρνουν εντολή από εναν ηλεκτρονικό θερρμοστάτη με 4 βαθμούς υστέρηση ) .
Κατά την καύση τώρα αυτά που μέτρησα είναι η θερμοκρασία του νερού που το άφησα να ανέβει μέχρι τους 68 βαθμούς , σε πόσο χρόνο δεν ξέρω γιατί συνεχώς έπαιζα με το pellet και τον αέρα , μέχρι που στο σπίτι η θερμοκρασία έφτασε τους 23,7 και μου βάλανε χέρι .( η δοκιμή έγινε στις 19:30 - 22:10 και η θερμοκρασία έξω δεν ήταν για δοκιμές θέρμανσης , στο κρύο θα φανεί ).

Στον χώρο καύσης είχα 390 - 430 βαθμούς και στα καυσαέρια 100 - 110 ( με πολύ φωτιά και χωρίς ωρατό καπνό με την βοήθεια ενός φακου )την ποσότητα του pellet ανά ώρα θα την ξέρω αύριο , δεν είμαι σίγουρος για την θερμοκρασία στον χώρο καύσης γιατί τα θερμοζεύγη που έχω φτάνουν μέχρι τους 400 , για από εκεί και πάνω μπορεί να λένε ψέματα .

Εάν ξέρει κάποιος ας μας γράψει αν αυτές οι θερμοκρασίες είναι καλές ή όχι .

Όταν ολοκληρωθούν όλες οι βελτιώσεις θα πιάσω στο γλείψιμο τον aithio (Γρηγόρη) να κάνει καμιά βόλτα για να μετρήσουμε καυσαέρια .

Είπαμε ρε παιδιά σε δουλειά να βρισκόμαστε :)

tzavars @ yahoo.gr
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by eliasger.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36051 από eliasger
Η κατανάλωση βάση της οποίας πήρα τις μετρήσεις ήταν 2,2 kg/η και οαιςθητήρας στο χώρο καύσης βρίσκεται 15cm περίπου μακριά από την φλόγα .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49446 από hunters1977

Και ο δικος μου εν ωρα δρασης :cheer:
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by hunters1977.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #49463 από hunters1977
Αλλη μια
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ