Franke - Ιδιοκατασκευή λέβητα by Eliasger

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33075 από hunters1977
Καλησπερα και απο εμενα και καλως σας βρηκα. Επειδη βρισκομαι κι εγω σε παρομοια κατασκευη θα ηθελα αν ειναι ευκολο να μου πειτε απο που θα βρω τον κοχλια και μαλιστα στην τιμη που λεει ο Ηλιας, μονο 15 ευρω? Απο που?

Η εναυση ΝΑΙ γινεται μονο με θερμο αερα ευκολα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #33090 από nivosgr
Ηλία τι εγινε; Δούλεψε το μηχανημα; Για γραψε τιποτα να μαθουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34830 από eliasger
Καλησπέρα σας και συγνώμη για την απουσία μου , αλλά μου έτυχαν πολλά και δεν είχα χρόνο για τίποτα τώρα πλέον πιστεύω ότι θα έχω χρόνο για να τα λέμε .

Νίκο το Σάββατο τον βάζω μπροστά μια και είναι όλα έτοιμα για να ξεκινήσω να το δουλεύω , θα σε πάρω τηλέφωνο να βρεθούμε .

hunters 1987 κατ'αρχήν καλή επιτυχία για την κατασκευή σου .
Τον κοχλία τον είχα πάρει από κάποιον που πουλουσε σίδερα και υλικά για μηχανουργεία ήταν στο ποτάμι (εάν είσαι από αθήνα και ξέρεις στο ύψος περίπου των Αγίων Αναργύρων) περνούσα από εκεί και είδα έναν τεράστιο κοχλία στην ταράτσα του και έτσι τον βρήκα αλλά αυτός ο άνθρωπος είχε σοβαρό προβλημα υγείας και το έκλεισε μπορείς να πάρεις τηλέφωνο όμως και αυτούς

www.alexandris.gr/gr/product_sub_cat.php...en=Conveyor%20Screws

Εάν δεν βρείς και θέλεις μου έχει μείνει ένα κομμάτι 20 περίπου εκατοστά . Το πάχος της λάμας είναι 5 mm η εξωτερική διάμετρος 55mm και η εσωτερική περίπου 23mm αριστερόστροφος.
Να ξέρεις ότι επειδή το πάχος του είναι πολύ θέλει τρόχισμα για να μην μαγκώνει .

orfpap για το πιστόλι σου απάντησε ο hunters , για τον αισθητήρα λ και θερμοκρασίας καυσαερίων όπως είχα γράψει θα τους παραμετροποιήσω αφού γίνει η εγκατάσταση και δουλέψει καλά ο λέβητας ( με το αναλογικό controller που έχω φτιάξει τώρα ) , και αφού συλλέξω όσα δεδομένα χρειάζονται θα περαστούν στον κώδικα του ψηφιακού που είναι πιο εφεικτό .( σε δουλειά να βρισκόμαστε )

Γίωργο το μοτεράκι το πήρα από την Αθήνα είναι 25w και νομίζω 4,3 rpm εάν γκουγκλάρεις μοτέρ γύρου θα σου βγάλει διάφορα μοτεράκια από 1,8 rpm και πάνω προσοχή στην φορά του να είναι ίδια με του κοχλία.

tileolo δυστυχώς δεν τον ζύγισα αλλά με έναν φίλο που τον μεταφέραμε με το παλετοφόρο στο αυτοκίνητο
και από εκεί στο σπίτι μας έπεσε το νεφρί .
Το επάγγελμα μου έιναι ηλεκτρονικός με εξειδίκευση στην ταλαιπωρία .

Μόλις έχω νέα από τις πρώτες μέρες λειτουργίας του σε κανονικές πλέον συνθήκες θα σας ενημερώσω .

tzavars @ yahoo.gr
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιωργος, orfpap, hunters1977

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34857 από hunters1977
Ηλια σε ευχαριστω για την απαντηση. Τελικα για κοχλια αγορασα για 49 ευρω αριδα τριβελας ενος μετρου φ100 και μοτερ ντονερ 1,8 στροφες για 25 ευρω
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by hunters1977.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #34991 από hunters1977

eliasger έγραψε: προσοχή στην φορά του να είναι ίδια με του κοχλία


Ηλια ειχα αυτο το προβλήμα και επειδη μπορει να το εχει και καποιος φιλος να αναφερω οτι το ανοιξα και γυρισα τουμπα το πηνιο περιελιξης. ετσι αλλαζουμε τη φορα σε μονοφασικους κινητηρες βραχυκυκλωμενου δρομεα

:cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #35091 από eliasger
hunders1977 κρίμα που δεν σε πρόλαβα πριν αγοράσεις τον κοχλία :( , μου κάνει εντύπωση το φ100 σαν μεγάλο μου φαίνεται .

Για το μοτεράκι αφού του το βρήκες όλα καλά . ;) Θά σου πρότεινα να μην το βάλεις κάπου σταθερά να μπορεί να γυρίζει και κοντράρισέ το με ένα ελατήριο στην μεριά που γυρίζει .
Εγώ έτσι το έκανα και όταν βρεί κανένα ζόρι ξεμπλοκάρει για πλάκα και δεν κουρδίζει .

tzavars @ yahoo.gr
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by eliasger.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": hunters1977

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ