Καθαρισμός πίσσας

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #134372 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Re:Καθαρισμός πίσσας
Οποτε μην καθεστε με τις ωρες και ξυνεται

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137713 από BillyVan
Απαντήθηκε από BillyVan στο θέμα Καθαρισμός πίσσας
Καλησπερα.

Πλησιαζουν τα κρυα και ειπα να καθαρισω λεβητα πετρελαιου αλλα και το ενεργειακο τζακι νερου.

Το τζακι το εχω απο το 1990 που αγορασα το σπιτι μου και μολις φετος το εκλεισα με πορτα.

Ειναι με ανοιχτο δοχειο διαστολης κοινο με τον λεβητα πετρελ μια και η εγκατασταση ειναι παραλληλα.

Στο χωριο εχω το ιδιο τζακι και βλεπωντας τον πατερα μου να αδειαζει τα νερα της εγκαταστασης και να το βαζει

φωτια (συγκεκριμενα εβαζε 1 μονο κασελακι αυτα τα ξυληνα των φρουτων) δεν εμενε στις σωληνες επανω οχι πισσα

αλλα τιποτε!!!

Ακολουθησα την ιδια μεθοδο κι εγω στο σπιτι οχι καθε χρονο αλλα σιγουρα καμια 10ρια φορες.

αδειαζα τα νερα οχι ολης της εγκαταστασης αλλα εμπειρικα αφηνα τη βανα ανοιχτη 5 λεπτα και το κασελακι εκανε τη

δουλεια του!!!

Τωρα επεσα επανω στο θεμα εδω στο φορουμ και ηθελα να ρωτησω το εξης τι συνεπεια εχει αυτο στην εγκατασταση αλλα

και στο τζακι λεβητα συγκεκριμενα ?

Να σημειωσω οτι στο χωριο ο πατερας μου το κανει καθε χρονο 1 μπορει και 2 φορες εξαρταται απο την υγρασια που

εχουν τα ξυλα του. Προβλημα δεν εχει ουτε εκεινος αλλα ουτε κι εγω!

Σας ευχαριστω.
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by BillyVan.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150094 από steal
Απαντήθηκε από steal στο θέμα Καθαρισμός πίσσας
εαν το ψαχνεις ακομα θα το βρεις στην ελευθερουπολη απεναντι απο το δημαρχειο.Λεω για το PISSA OFF που ψαχνει ο φιλος απο την Καβαλα.
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by steal.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150097 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Καθαρισμός πίσσας
Aυτό με το άδειασμα το άκουσα κάποια στιγμή αλλά φοβάμαι πολύ τη καταπόνηση των συγκολλήσεων μετά από κάμποσες φορές.
Μπορεί έτσι να συμβεί αποκόλληση τους και ανεπανόρθοτη ζημιά.
Μπορεί και να δουλέψει όμως και με την ίδια μέθοδο απλά με καθαρά ξηρα και μικρά ξύλα σε θερμοκρασίες πέρα των προκαθορισμένων ορίων και με τα σώματα εκτός λειτουργίας.
Δεν το έκανα ποτέ μου αλλά για τη 1 η μέθοδο μπορεί και να λειτουργήσει χωρίς να συμβεί το παραμικρό.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150158 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Καθαρισμός πίσσας
Αδειασμα του λεβητα και φλογιστρο ή φωτια και θα αστραψει.Με γεματο λεβητα το φλογιστρο δεν κανει τιποτα.
Βαλτε και μια τριοδη 60 βαθμων.
Δεν φταινε μονο τα ξυλα,το ιδιο επαθα και με σομπα πελετ οσο τη λειτουργουσα χωρις τριοδη.Οι χαμηλες επιστροφες των νερων φταινε σε μεγαλο ποσοστο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150721 από meletis
Απαντήθηκε από meletis στο θέμα Καθαρισμός πίσσας
Σήμερα στον ξυλολέβητα, έριξα επιπλεον 2 μπρικέτες και η θερμοκρασία νερου πήγε στου 75-80.Με μια ξύστρα βγήκε μπόλικη πίσσα απο τα πλάγια του θάλαμου καύσης.Πάντοτε με ανοιχτά τα σώματα.

Φοιτητής Μηχ.Πληροφορικής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ