Καθαρισμός πίσσας

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #98416 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Καθαρισμός πίσσας

valsam έγραψε:

guider έγραψε: Ο θαλαμος καυσης ναι, οι εναλλακτες ομως?

Δεν ξερω φιλε τι γινετε στην δικη σου περιπτωση στον δικο μου ξυλολεβητα χθες που τον καθαρισα τον λεβητα (γιατι δεν προκειτε να ξαναναψει για φετος) εχω προσβαση παντου,οι διαδρομες ειναι τρεις οριζοντιες και σε μιση ωρα με το φλογιστο εγινε λαμπικος!

Εγω χρειαζομαι μιση ωρα για να μαζεψω τα εργαλεια που θα χρειαστω.. :(

Γιωργος Καβαλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #98417 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Καθαρισμός πίσσας

LEONAS έγραψε:

valsam έγραψε:

guider έγραψε: Ο θαλαμος καυσης ναι, οι εναλλακτες ομως?

Δεν ξερω φιλε τι γινετε στην δικη σου περιπτωση στον δικο μου ξυλολεβητα χθες που τον καθαρισα τον λεβητα (γιατι δεν προκειτε να ξαναναψει για φετος) εχω προσβαση παντου,οι διαδρομες ειναι τρεις οριζοντιες και σε μιση ωρα με το φλογιστο εγινε λαμπικος!





Αφου ειχες γραψει οτι δεν εχεις πισσες στον λεβητα. :whistle:

Ρε LEONA ασε σε παρακαλω τις ειρωνειες,αφου ξυλολεβητας με βεντιλατερ το γνωριζεις πολυ καλα οτι δεν γινετε να μην εχει πισσες μιας και σιγοκαιγοντας τα ξυλα δημιουργουνται αφου σταματαει η παροχη αερα του βεντιλατερ,αλλα για να φανταστεις και ποσες πολλες ηταν οι πισσες χρειαστεικα ενα ολοκληρο μισαωρο μετα απο χρηση μιας ολοκληρης σαιζον για να τις καθαρησω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98761 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Καθαρισμός πίσσας
Θελω να αναφερω πληροφοριες για το καθαρισμα του λεβητα με τα "σκονακια" του Δ.Φ. που ειχα αγορασει γιατι προφανως καποιοι περιμενουν να μαθουν το αποτελεσμα.
Θα τους απογοητευσω ομως γιατι συμφωνα με τα λεγομενα του πωλητη εκανα "μαμακία"..
Ενω μου ειχε πει οτι πρεπει να ανεβασω θερμοκρασια νερου ψηλη, εγω ανεβασα θερμοκρασια καυσαεριων ψηλη αλλα οχι νερου, δεδομενου οτι κατα την διαρκεια της εφαρνογης λειτουργουσε ο κυκλοφορητης, οποτε η θερμοκρασια νερου δεν μπορουσε να ανεβει ψηλα.
Ο Δημητρης υπεραμυνεται της σημασιας της ψηλης θερμοκρασιας που πρεπει να εχει το νερο, οποτε, το αποτελεσμα ηταν αρνητικο, δεν ειδα να κανει κατι η σκονη και παλι χρειαστηκα 6+8 ωρες συνολικα για να τριψω τις πισσες.
Αν καποιος στην περιοχη μου θελει να του δωσω να δοκιμασει, ας επικοινωνησει μαζι μου, γιατι εχω αγορασει ενα κουτι ολοκληρο.
Καλο Πασχα σε ολους.

Γιωργος Καβαλα
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by guider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98764 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Καθαρισμός πίσσας

guider έγραψε: Θελω να αναφερω πληροφοριες για το καθαρισμα του λεβητα με τα "σκονακια" του Δ.Φ. που ειχα αγορασει γιατι προφανως καποιοι περιμενουν να μαθουν το αποτελεσμα.
Θα τους απογοητευσω ομως γιατι συμφωνα με τα λεγομενα του πωλητη εκανα "μαμακία"..
Ενω μου ειχε πει οτι πρεπει να ανεβασω θερμοκρασια νερου ψηλη, εγω ανεβασα θερμοκρασια καυσαεριων ψηλη αλλα οχι νερου, δεδομενου οτι κατα την διαρκεια της εφαρνογης λειτουργουσε ο κυκλοφορητης, οποτε η θερμοκρασια νερου δεν μπορουσε να ανεβει ψηλα.
Ο Δημητρης υπεραμυνεται της σημασιας της ψηλης θερμοκρασιας που πρεπει να εχει το νερο, οποτε, το αποτελεσμα ηταν αρνητικο, δεν ειδα να κανει κατι η σκονη και παλι χρειαστηκα 6+8 ωρες συνολικα για να τριψω τις πισσες.
Αν καποιος στην περιοχη μου θελει να του δωσω να δοκιμασει, ας επικοινωνησει μαζι μου, γιατι εχω αγορασει ενα κουτι ολοκληρο.
Καλο Πασχα σε ολους.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ
Ετσι και αλλιως εαν ανεβασεις θερμοκρασια νερων 80-85 βαθμους
η πισσα η οτι αλλο εχει ο λεβητας θα φυγει!!!!


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98871 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Καθαρισμός πίσσας

PRIMUS 45 έγραψε:

guider έγραψε: Θελω να αναφερω πληροφοριες για το καθαρισμα του λεβητα με τα "σκονακια" του Δ.Φ. που ειχα αγορασει γιατι προφανως καποιοι περιμενουν να μαθουν το αποτελεσμα.
Θα τους απογοητευσω ομως γιατι συμφωνα με τα λεγομενα του πωλητη εκανα "μαμακία"..
Ενω μου ειχε πει οτι πρεπει να ανεβασω θερμοκρασια νερου ψηλη, εγω ανεβασα θερμοκρασια καυσαεριων ψηλη αλλα οχι νερου, δεδομενου οτι κατα την διαρκεια της εφαρνογης λειτουργουσε ο κυκλοφορητης, οποτε η θερμοκρασια νερου δεν μπορουσε να ανεβει ψηλα.
Ο Δημητρης υπεραμυνεται της σημασιας της ψηλης θερμοκρασιας που πρεπει να εχει το νερο, οποτε, το αποτελεσμα ηταν αρνητικο, δεν ειδα να κανει κατι η σκονη και παλι χρειαστηκα 6+8 ωρες συνολικα για να τριψω τις πισσες.
Αν καποιος στην περιοχη μου θελει να του δωσω να δοκιμασει, ας επικοινωνησει μαζι μου, γιατι εχω αγορασει ενα κουτι ολοκληρο.
Καλο Πασχα σε ολους.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ
Ετσι και αλλιως εαν ανεβασεις θερμοκρασια νερων 80-85 βαθμους
η πισσα η οτι αλλο εχει ο λεβητας θα φυγει!!!!

Εγω αυτο δεν το ξερω, τον εχω ρυθμισμενο στους 63 βαθμους θερμοκρασια νερου.

Γιωργος Καβαλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #98895 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
καλημέρα και χρόνια πολλά !!
κύριε Νίκο αυτό που λέτε εν μέρει ισχύει αλλά για όχι όλη την επιφάνεια τουλάχιστον στα τζάκια που το έχω δοκιμάσει.
ο κύριος Γιώργος στην προσπάθεια που έκανε να το κάψει νομίζω αν δεν κάνω λάθος μου είπε οτι ο κυκλοφορητής του ξεκινάει απο τους 45 βαθμούς γιατί έχει ενα θέμα με τις σωλήνες σπίτι του απο ότι μου είπε οπότε καταλαβαίνετε οτι οχι μόνο δεν γινότανε αδρανοποίηση της πίσσας την ωρα του καθαρισμού αλλά είχαμε και δημιουργία αυτής .
τα σακουλάκια οπως έχω πει και πιο πάνω βοηθάνε στην αδρανοποίηση της πίσσας σε θερμοκρασίες πάνω απο 65-70 βαθμούς .στην ουσία την βοηθάνε να ξεραθεί και την κάνουν μια κίτρινη σκόνη !θα προσπαθήσω απο επόμενο καθαρισμό να σας ανεβάσω φωτογραφίες!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ