Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93384 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας
Ο δικος μου π.χ δινει εντολη το λαβοματ απο τα καυσαερια και οχι
απο υδροστατη.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93391 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας
Χωρίς λαβοματ γίνεται και αν ναι με πιο τρόπο; Έχω τρίοδη θερμοστατική, κρίμα είναι να δώσω λεφτά επιπλέον.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93417 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας
Γινετε φιλε με 2 κυκλοφορητες εναν απο τον λεβητα στο μπαφερ και εναν απο το μπαφερ στα σωματα,υδροστατη στο μπαφερ και συνδεση με τον θερμοστατη του σπιτιου,ετσι το εχω εγω και αφου προ πολλου εχουν σβησει τα ξυλα το μπαφερ εχει καβαντζα για να δουλεψει ανεξαρτητα(2 μερες τωρα δεν εχω αναψει τον λεβητα και εχω ακομη νερα στο μπαφερ 70 βαθμους μιας και δεν ζηταει το σπιτι θερμοτητα)!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sot.p

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93453 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας

valsam έγραψε: Γινετε φιλε με 2 κυκλοφορητες εναν απο τον λεβητα στο μπαφερ και εναν απο το μπαφερ στα σωματα,υδροστατη στο μπαφερ και συνδεση με τον θερμοστατη του σπιτιου,ετσι το εχω εγω και αφου προ πολλου εχουν σβησει τα ξυλα το μπαφερ εχει καβαντζα για να δουλεψει ανεξαρτητα(2 μερες τωρα δεν εχω αναψει τον λεβητα και εχω ακομη νερα στο μπαφερ 70 βαθμους μιας και δεν ζηταει το σπιτι θερμοτητα)!


Εμενα που ξεμειναν οι θερμοστατες στο 24 και στο 22 η αληθεια ειναι οτι ζηταει, αλλα ΔΕΝ αναβω και μια χαρα ειμαστε και με τους 19.5!

Τελικα καταληγω στους 7 τονους καταναλωση (υπολογιζοντας και καποια ακομα κρυα που μπορει να κανει!)

Του χρονου με το δοχειο και εφοσον βοηθησει και παλι και ο καιρος βλεπουμε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93474 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας
Θοδωρε αν τα ζεσταινες και τα 180 τ.μ και αφου εισαι στην Λητη που εχει περισσοτερο κρυο απο Περαια τοτε μια χαρα ειναι η καταναλωση σου,εγω ειμαι στους 3,5-4 τονους (τα κυβισα και τα υπολογιζω συμφωνα με το ειδικο βαρος τους ξερα τωρα αρα και με κλεβω και λιγο γιατι τα αγορασα με το κιλο και υγρουτσικα!)και δεν το ζεσταινα το ημιυπογειο οπως σου ειπα(δεν χρειαζοταν κιολας γιατι φετος ηταν τοσο ζεστο το υπολοιπο σπιτι που το ημιυπογειο ειχε 18-19 βαθμους ακομη και στα πολλα κρυα χωρις θερμανση) ,ζεσταινα μονο τα 130 μετρα και λεω να καψω το πολυ αλλον 1 τονο για τον εναμιση μηνα Μαρτιο-Απριλιο,μια φορα τις 2 μερες λεω να'αναβω τωρα τον Μαρτιο περισσοτερο για να'χουμε ζεστο νερο χρησης και μια στις 3 μερες τον Απριλιο.
Υπολογιζα φετος οτι θα εκανα αποσβεση αλλα τελικα με τον χειμωνα που ειχαμε το πολυ να εκαιγα 1,5 τονο πετρελαιο( αν εμενα στο πετρελαιο) και εναμιση τονο ξυλα στο τζακι για το αεροθερμο τζακιου που εφτιαξα περυσι αλλα φετος ουτε μια φορα δεν το αναψα το τζακι γιατι τα τσιγκουνευμουν να μην πανε χαραμη τα ξυλα στου ανοιχτου τυπου τζακι,δηλ. φετος θα ηθελα 1950 ευρω για πετρελαιο και 170 ευρω για ξυλα συνολο 2120(περυσι με ποιο βαρη χειμωνα εκαψα 1,5 τονους πετρελαιο και 4,5 τονους ξυλα με το αεροθερμο τζακιου και τον δαγκοσαμε με μεγιστη θερμοκρασια 20 στο σαλονι και 17 στον υπνο γιαυτο λεω φετος με 1,5 τονο πετρελαιο και 1,5 τονους ξυλα θα ηταν ανθρωπινα τα πραγματα με 22- 23 την ημερα και 19-20 το βραδυ!),φετος χοντρα χοντρα 550 ευρω για ξυλα και 2500 για τα ολα του λεβητα, συνολο 3050 ευρω αρα μου μενουν 930 ευρω για να αποσβεσω!
Και πανω απ'ολα ξεκουραστα φιλε,5 λεπτα καθε πρωι ενασχοληση και το πολυ πολυ αλλες 2 βολτες του λεπτου στην αυλη για ξανα γεμισμα,ακουγα για χαμαλικη στους ξυλολεβητες και τρομαξα,το μεγαλυτερο χαμαλικη ηταν το κουβαλημα και στιβιασμα των ξυλων το καλοκαιρι(φετος και αυτο θα το αποφυγουμε) !
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93479 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας
Ναι πιστευω οτι βγηκε πολυ καλα φετος με την καταναλωση. Σαμη και εγω λεω που και που να τον αναβω και μονο για ΖΝΧ, αν και απο οτι ειδα θα πεσει παλι η θερμοκρασια για 2-3 μερες.

Δυστυχως ομως δεν εχω και την καλυτερη δυνατη μονωση, οπως και ο 3ος εχει λιγοτερες θερμιδες σωματα απ οτι πρεπει και αυτο συνεπαγεται στο οτι θα πρεπει να δουλευω αυξημενες τις θερμοκρασιες για να αποδιδουν καλυτερα και να καλυπτουν τις απωλειες!
Αυτο θα πρεπει να το δω αμεσα για να μπορεσω να κερδισω την αυτονομια και οικονομια που θα μου κανει το μπαφερ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ