Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25300 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας

stergiosbik έγραψε: Ρε σεις θα μας τρελανετε?
Με ολο τον σεβασμο στους υδραυλικους του φορουμ.
Πιο ασφαλες το κλειστο δοχειο απο το ανοιχτο?
Σε ποιον πλανητη κ σε ποιο βιβλιο φυσικης τα λεει αυτα?
Ουτε μηχανολογος ειμαι ουτε υδραυλικος αλλα του π..στη 2 δραμια μυαλο εχω.
Μπορει το κλειστο δοχειο να μην βλαπτει την ολη εγκατασταση οπως πιθανον λετε το ανοιχτο,αλλα οσον αφορα την ασφαλεια δεν γινεται να εχουν καμμια σχεση.
800βαλβιδες ασφαλειας βαλτε.
Σας εγγυαται κανεις 100% οτι θα δουλεψουν?
Σεβομαι την εμπειρια σας αλλα εδω καταργουμε την λογικη!
Ευχαριστω κ παλι.



Δοχειο αδρανειας λεω και οχι σκετο δοχειο διαστολης.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25301 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας
Στεργιο εσενα ποιος σου εγγυαται και εισαι τοσο σιγουρος
για το ανοιχτο δοχειο οτι δεν παθαινει κατι ??

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25302 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας

LEONAS έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Ρε σεις θα μας τρελανετε?
Με ολο τον σεβασμο στους υδραυλικους του φορουμ.
Πιο ασφαλες το κλειστο δοχειο απο το ανοιχτο?
Σε ποιον πλανητη κ σε ποιο βιβλιο φυσικης τα λεει αυτα?
Ουτε μηχανολογος ειμαι ουτε υδραυλικος αλλα του π..στη 2 δραμια μυαλο εχω.
Μπορει το κλειστο δοχειο να μην βλαπτει την ολη εγκατασταση οπως πιθανον λετε το ανοιχτο,αλλα οσον αφορα την ασφαλεια δεν γινεται να εχουν καμμια σχεση.
800βαλβιδες ασφαλειας βαλτε.
Σας εγγυαται κανεις 100% οτι θα δουλεψουν?
Σεβομαι την εμπειρια σας αλλα εδω καταργουμε την λογικη!
Ευχαριστω κ παλι.



Δοχειο αδρανειας λεω και οχι σκετο δοχειο διαστολης.


Δεν το καταλαβα καλα τοτε.
Sorry.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25303 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας

LEONAS έγραψε: Στεργιο εσενα ποιος σου εγγυαται και εισαι τοσο σιγουρος
για το ανοιχτο δοχειο οτι δεν παθαινει κατι ??


Για το ιδιο το δοχειο δεν ξερω αν παθαινει κατι.
Ομως η ολη εγκατασταση με ανοιχτο δοχειο σε περιπτωση υπερθερμανσης κ δημιουργιας ατμου δεν θα εχει προβλημα.
Απλη λογικη ειναι δε χρειαζεται διαβεβαιωση απο κανεναν.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25304 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας

aithio έγραψε: Valsam ότι και να σου πούνε ότι και να ακούσεις να ξέρεις ότι το ανοιχτό δοχείο διαστολής είναι δύσκολη υπόθεση.
Να ξέρεις ότι ακόμα και οι μηχανολόγοι δυσκολεύονται σε αυτό το θέμα....
Το θέμα που διάβασες παραπάνω στο monachos είχα ανεβάσει κάποια σχέδια πριν από μερικά χρόνια που φαντάζομαι ότι τα είδες.
Στο θέμα συμμετέχουν υδραυλικοί και μηχανολόγοι.
Μάλιστα ο ένας με όνομα Boz....... είναι ένα καταπλικτικό παιδί και αρχιμηχανολόγος της Wilo με πολλές διαλέξεις όπου στο κεντρικά γραφεία της εταιρίας έχει στήσει ολόκληρο εργαστήριο σε ευρωπαϊκά πρότυπα και μαζί πειραματιστήκαμε σε αυτό το θέμα και ακόμα έχω κενά....
Θυμάμαι ακόμα την ατάκα του....
Που στο καλό χάνεται το ουδέτερο σημείο σε κάποιες περιπτώσεις...
Για να δείς πόσο πολύπλοκο είναι αυτό το θέμα διάβασε και αυτό το τόπικ www.monachos.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2771
που άνοιξα εγώ και έφαγα μερόνυχτα προσπαθώντας να το κατανοήσω παρέα με μερικούς από τους καλύτερους μηχανολόγους της χώρας.
Μην περιμένεις λοιπόν εύκολες απαντήσεις.
Εγω προσωπικά δεν μπορώ να ρισκάρω να πω ξεκάθαρα τι να κάνεις από το ιντερνετ.
Αλλα σύγουρα ακόμα και να είχα ανοιχτό δοχείο διαστολής δεν θα κατασκεύαζα τα δίκτυα αυτού (ιδίως αυτή της γραμμης ασφαλείας) απο πλαστικό σωλήνα και σύγουρα θα έβαζα και θερμική βαλβίδα αλλά και μία πιέσεως για έξτρα ασφάλεια.
Σχετικά με τον παγετό.
Τα αντιπαγετικά είναι ακόμα μία πονεμένη ιστορία στην χώρα μας.
ΘΑ πρέπει να αναγράφουν επίσημα ότι κάνουν για κυκλώματα θέρμανσης.(Προσοχή πολύ αυτό)
Θα πρέπει να είναι προπυλενογλυκόλη που θέλει καλό ανακάτεμα με το νερό.(Πως θα γίνει αυτό;)
Υπάρχει σοβαρή περίπτωση να συνδύαζα και ανοιχτό και κλειστό αν ζούσα στην βόρεια Ελλάδα και επιμένω σε αυτό.
Ολα αυτα θέλουν μηχανολογική υποστήριξη απο πολύ έμπειρο μηχανολόγο.

Στην Αθήνα φαντάζομαι και στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν πολυκατοικίες που λειτουργούν με ανοιχτό δοχείο διαστολής ακόμα και σήμερα. Μάλιστα είναι πολλές αυτές.
Τα θερμαντικά σώματα των πάνω ορόφων φυσικά λειτουργούν. Εδω υπάρχουν εγκαταστάσεις που λειτουργούν με φυσική ροή (χωρίς κυκλοφορητή)
Μιλάμε για πολύ μαστοριά και πολύ μελέτη τότε....
Αυτές λοιπόν που είχαν μελετηθεί και κατασκευαστεί σωστά δεν παρουσιάζουν προβλήματα και μιλάμε για λειτουργία πάνω από 40 χρόνια με σιδεροσωλήνα.
Όλα φίλε είναι θέμα μελέτης.
Θα μου πεις έτσι ανεβαίνουν τα κοστολόγια και δεν θα έχεις άδικο....
Αλλά για αυτό μαλώσαμε κάποτε που σου φώναζα ότι οι δουλειές αυτές θέλουν χρόνο και χρήμα...

Φιλε πραγματικα χαιρομαι που απαντησες στο θεμα και οτι ειπωθηκε μεταξυ μας περασμενα ξεχασμενα,δεν μου αρεσει να μαλωνω αλλα παν'απ'ολα δεν μου αρεσει να με κοροιδευει κανεις,και ετσι εχω ενα κακο συνηθειο, οτι μου την δινει του η την λεω με την μια,υπεκφυγες και διπλοματιες απουσιαζουν απο τον Valsam με αποτελεσμα να τσιτονουν τα νευρα και να λεγονται πολλα αλλα μονο ετσι μπορεις να μαθεις την αληθεια τις περισσοτερες φορες μιας και εμεις οι Ελληναρες εχουμε χασει αυτο το ντομπρο και σταρατο που μας χαρακτηριζει παλια(πολυ παλια)!
Εδω μεσα μπηκα να ρωτησω να μαθω και αν καιεγω με την σειρα μου αν γινετε να βοηθησω αλλους,το ξερεις πολυ καλα οτι ολοι οι Ελληνες ειμαστε σε τραγικη κατασταση γιαυτο θα κανουμε συμβιβασμους,συμβιβασμος ειναι που παιρνω τον πιτσιρικα τον υδραυλικο να μου βαλει τον ξυλολεβητα γιατι δεν μπορω να παρω τον εμπειρο αλλα και ο πιτσιρικας κανει συμβιβασμο που δουλευει για 40-50 ευρω αλλα και ο σουπερ μαστορας κανει συμβιβασμο που ζηταει 400 ευρω για ενα λεβητοστασιο οταν παλια επαιρνε 1000 αλλα σορρυ ρε φιλε αδυνατο να τα δοσω!

Μολις γυρισα απο μια συναντηση γονεων για το βολλευ και εχω τρελαθει με το ποσο μαλ@κες εχουμε καταντησει εμεις οι Ελληνες!

Τα εχω παρει με την σαπιλα που υπαρχει και τωρα με την κριση εχει γινει ακομη χειρορερη η σαπιλα,αντι να αληλοβοηθειομαστε ο καθενας την παρτυ του,η πονηρια του ελληνα εχει ξεφυγει εντελος,για να κοροιδεψει καποιος καποιον αλλον πρεπει να εχει μια στοιχειοδες εξυπναδα,ε λοιπον εχουμε αποθρασυνθει εντελος και οι χαζοι κυβερνανε,,εδω προθημοποιηθηκα να βαψω το γυμναστηριο δωρεαν(μπογιες δικες τους και μιας και καθομαι λεω ας κανουμε ενα καλο για τα παιδια)και σε πηγαδακι ακουστηκε οτι το κανω για να παιξει το παιδι μου,ρε δεν πατε στο ΔΙΑΟΛΟ,που ουτος η αλλος παιζει το παιδι μου αλλα με την αξια του και χωρις να εχω κανει η βαψει τιποτα,και το ειπε ανθρωπος που το παιδι του ουτε στην ηλικια του δικου μου ειναι και ουτε μαζι παιζουν αλλα επειδει του τα εχουν πρηξει οι διαφοροι οτι η μικρη βγαζει ματια θα της φαει την θεση στις μεγαλες, σου λεει κατσε να κανω την Ελληνια μου,δεν το αφησα ετσι γιατι πως ειπα δεν την πνιγω με τιποτα,χοντροχαλαστικα σημερα ,γι'αυτο χαρηκα φιλε που ξαναγραψες!
Σε καταλαβαινω ρε aithio θες να αμοιφθεις για τις γνωσεις και την εργασια σου ,αλλα οπως σου ειπα δεν φτανουν τα φασολια(εξου και η κοντρα μας)οπως και'γω αλλα φαντασου να θες να προσφερεις την εργασια σου τον κοπο σου για καποιον καλο σκοπο και παλι να ακους και να βλεπεις το ποσο μ@λακες εχουμε γινει?
Σορρυ για το ασχετο της υποθεσης αλλα καπου επρεπε να τα πω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #25307 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Πυρόλυση και δοχείο αδράνειας

stergiosbik έγραψε:

LEONAS έγραψε: Στεργιο εσενα ποιος σου εγγυαται και εισαι τοσο σιγουρος
για το ανοιχτο δοχειο οτι δεν παθαινει κατι ??


Για το ιδιο το δοχειο δεν ξερω αν παθαινει κατι.
Ομως η ολη εγκατασταση με ανοιχτο δοχειο σε περιπτωση υπερθερμανσης κ δημιουργιας ατμου δεν θα εχει προβλημα.
Απλη λογικη ειναι δε χρειαζεται διαβεβαιωση απο κανεναν.




Και αν παγωσουν οι σωληνες τι γινεται αδερφε ??

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ