Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66808 από makiskat
Απαντήθηκε από makiskat στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
βρε παιδιά υπάρχει τρόπος με ρελε να κλείνουν ο αέρας και η τροφοδοσία με ένα κουτάκι που σκέφτομαι να βάλω στον τοίχο , δίπλα στο θερμοστατη χώρου ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67228 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
μπορεις να κλεινεις τη γενικη τροφοδοσια του λεβητα αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο να ανοιγοκλεινει ο πινακας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67232 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

vag1234 έγραψε: Καλησπέρα και χρόνια πολλά !!!

Αλλαξα ρυθμίσεις επειδή ήθελα λόγω νέας τριοδης να ανέβαζε θερμοκρασία νερών 75 βαθμούς ..

Θα τις έγραφα ούτως η άλλως . Λοιπόν έχω βάλει 2" τροφοδοσία 58" αναμονή , αέρας στο 4 , κλαπε καμιναδας στο μισό ! Θερμοκρασία καυσαεριων 190- 200 βαθμούς και επιστροφές 65-70 βαθμούς .. Ο λεβητας ανεβάζει θερμοκρασία σε 20 λεπτά (σκοτώνει) και μειώθηκε η κατανάλωση ..

Ξέρω ότι θα σας κάνει εντύπωση ο αέρας στο 4 αλλά τελικά το πυρηνοξυλο για να μας δώσει την θερμόγονο του θέλει 50% περισσεια αέρα ...

Μειώθηκαν και τα κατάλοιπα σταχτης ...


για να δουμε και τις ρυθμισεις σου
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67236 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

sakic έγραψε:

vag1234 έγραψε: Καλησπέρα και χρόνια πολλά !!!

Αλλαξα ρυθμίσεις επειδή ήθελα λόγω νέας τριοδης να ανέβαζε θερμοκρασία νερών 75 βαθμούς ..

Θα τις έγραφα ούτως η άλλως . Λοιπόν έχω βάλει 2" τροφοδοσία 58" αναμονή , αέρας στο 4 , κλαπε καμιναδας στο μισό ! Θερμοκρασία καυσαεριων 190- 200 βαθμούς και επιστροφές 65-70 βαθμούς .. Ο λεβητας ανεβάζει θερμοκρασία σε 20 λεπτά (σκοτώνει) και μειώθηκε η κατανάλωση ..

Ξέρω ότι θα σας κάνει εντύπωση ο αέρας στο 4 αλλά τελικά το πυρηνοξυλο για να μας δώσει την θερμόγονο του θέλει 50% περισσεια αέρα ...

Μειώθηκαν και τα κατάλοιπα σταχτης ...


για να δουμε και τις ρυθμισεις σου


Εσύ καις πυρήνα όχι πυρηνόξυλο οπότε θα θες άλλες ρυθμίσεις...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67237 από makiskat
Απαντήθηκε από makiskat στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
τώρα χειροκίνητα τα σβήνω αυτά τα δυο κουμπακια και δεν τον επηρεάζει.
πιστευω αν παρεμβω εκει στον πινακα μονο σε αυτα τα δυο κάνεις τη δουλειά σου.
εξάλλου τωρα που το κανω σου λεω οτι μόλις τα ξανανοιξω , αμεσως αρπαζει η φωτια και μετα απο 7 ωρες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67242 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

makiskat έγραψε: τώρα χειροκίνητα τα σβήνω αυτά τα δυο κουμπακια και δεν τον επηρεάζει.
πιστευω αν παρεμβω εκει στον πινακα μονο σε αυτα τα δυο κάνεις τη δουλειά σου.
εξάλλου τωρα που το κανω σου λεω οτι μόλις τα ξανανοιξω , αμεσως αρπαζει η φωτια και μετα απο 7 ωρες.


Προσωπικά έκανα κάτι άλλο, αλλά σήμερα το εγκατέστησα και κάνω δοκιμές ακόμα..

Αντί να επέμβω στην τροφοδοσία του πίνακα που δεν είναι και ότι καλύτερο έκανα το εξής:

Ο πίνακας κάνει συντήρηση θερμοκρασίας ξεκινώντας αρχικά τα νερά για 2 λεπτά μετά από 1 ώρα περίπου και ρίχνει 2-3 βαθμούς την θερμοκρασία του λέβητα. Τώρα με τις ρυθμίσεις που έχω ο λέβητας χρειάζεται μετά 5 λεπτά καύσης για να φθάσει την θερμοκρασία. Έβαλα χρονικό καθυστέρησης στην έναρξη του κυκλοφορητή 2 λεπτά ώστε με αυτόν τον τρόπο να μην ξεκινάει καθόλου ο κυκλοφορητής κατά την συντήρηση και ο λέβητας χρειάζεται μόνο 2 λεπτά καύσης για να φθάσει την επιθυμητή θερμοκρασία. Οπότε σταμάτησα να καίω αρκετό τζάμπα καύσιμο...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.363 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ