Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24121 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
σιγουρα οπως τα λες ειναι.
Αλλα επειδη εγω δεν εχω τοσα οσα χρειαζονται για ενα τετοιο λεβητα που περιγραφεις τι προτεινεις να κανω?
1. να πληρωσω τα 3000 που διαθετω σε πετρελαιο και οσο φτασει ( καιμε 3-4 τονους καθε χρονο)
2. Να αγορασω τον Τουρκικο ή καποιον αλλο ίδιας κατηγοριας - τιμης και ας εχει τα οποια μειωνεκτηματα του.
3. Να αγορασω ενα καλο καυστηρα πελλετ που θα μπει στον υπαρχοντα λεβητα αλλα θα πληρωσω ακριβα το καυσιμο και φετος και πολυ περισσοτερο του χρονου και του παραχρονου και παει λεγοντας....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24123 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

vag1234 έγραψε:

kakos έγραψε: Τούρκικα προϊόντα......... :unsure: :unsure: εγώ δεν θα αγόραζα με τίποτα. Ας είμαστε και λιγάκι ρατσιστές δεν πειράζει. Αυτοί πίστεψέ με είναι περισσότερο απο εμάς. Προτιμώ να δώσω τα λεφτά μου σε άλλη χώρα αν όχι στην Ελλάδα παρά στην Τούρκικη οικονομία. Για σκεφτείτε το και λόγο έτσι βρε παιδιά


Ούτε εγώ θέλω να τα δίνω στους τούρκους αλλά θα αναγκαστεί ο κόσμος να το κάνει για να ζεσταθεί οικονομικά. Δεν είναι δυνατόν ο λέβητας πέλλετ-ξύλου (μετά από έρευνα που έκανα) atmos D30P να κοστίζει λιανική στην τσεχία 2200 € + 300€ μεταφορικά και στην ελλάδα 5500€.
www.velivasakis-energy.gr/index.php?disp....view&product_id=323

Δεν ισχύει βέβαια για όλα τα μηχανήματα ούτε για όλους τους εμπόρους, αλλά για κάτι αυστριακά-τσέχικα και καλά αυτοκαθαριζόμενα που ψήνουν και καφέ ισχύει..
Τα λέγαμε και προχθές για τους Έλληνες λεβητοποιούς. Πιστεύει κανείς ότι Π.Χ. ο mavil είναι πιο αξιόπιστος από τον τούρκικο αλλά είναι πιο ακριβός και ας κατασκευάζεται στην ελλάδα. Προσωπικά δεν το πιστεύω.



και ο τούρκικος στην Τουρκία έχει 3450 λύρες Τουρκία δηλαδή 1475€ και στην Ελλάδα πουλιέται 2100 που σημαίνει ότι 40%+ κέρδος για τον εισαγωγέα..... Δεν νομίζω ότι διαφέρει απο τους υπόλοιπους;

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24124 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

sakic έγραψε: σιγουρα οπως τα λες ειναι.
Αλλα επειδη εγω δεν εχω τοσα οσα χρειαζονται για ενα τετοιο λεβητα που περιγραφεις τι προτεινεις να κανω?
1. να πληρωσω τα 3000 που διαθετω σε πετρελαιο και οσο φτασει ( καιμε 3-4 τονους καθε χρονο)
2. Να αγορασω τον Τουρκικο ή καποιον αλλο ίδιας κατηγοριας - τιμης και ας εχει τα οποια μειωνεκτηματα του.
3. Να αγορασω ενα καλο καυστηρα πελλετ που θα μπει στον υπαρχοντα λεβητα αλλα θα πληρωσω ακριβα το καυσιμο και φετος και πολυ περισσοτερο του χρονου και του παραχρονου και παει λεγοντας....


Εγώ δεν μπορώ να σου πώ τι θα κάνεις. Δικό σου είναι το πορτοφόλι και ο κάθε νοικοκύρης ξέρει τον Σταυρό που κουβαλάει με τόσα έξοδα που έχουμε φέτος. Ας πούμε ότι αγοράζεις τον συγκεκριμένο με 2100 + 1000 το λιγότερο ο υδραυλικός για την εγκατάσταση πάμε στα 3100. Αν θέλεις και 3-4 τόνους πετρέλαιο υπολόγισε (με έναν καλό καυστήρα πέλλετ και όχι τον συγκεκριμένο στον οποίο θα γίνεις εσύ το πειραματόζωο) 9-10 τόνους πέλλετ δηλαδή 2250 με 2500 € αν αγοράσεις πέλλετ ΣΗΜΕΡΑ διότι σε κανένα μήνα θα το βείς ποιό ακριβά. Επομένως πήγαμε στα 2100 + 1000 + 2400(μ.ο.)= 5500€. Αν κρατήσεις πετρέλαιο πάς στα 4000 Χ 1,4 =5600€ Εσύ αποφασίζεις. Εγώ κατα την γνώμη μου θα έδινα ένα χιλιάρικο ακόμη και θα αγόραζα έναν καλύτερο λέβητα.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24125 από ddt
Απαντήθηκε από ddt στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
kakos αν γνωριζεις κατι συγκεκριμενο οσον αφορα το θεμα της ασφαλειας για το παραπανω μηχανημα καλα ειναι να το πεις γιατι το θεμα ειναι σοβαροτατο.
διαφορετικα δεν ειναι σωστο να τρομοκρατεις τον κοσμο επειδη εισαι προκατελημενος με τα φθηνα ή τα τουρκινα προιοντα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sakic

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24126 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

ddt έγραψε: kakos αν γνωριζεις κατι συγκεκριμενο οσον αφορα το θεμα της ασφαλειας για το παραπανω μηχανημα καλα ειναι να το πεις γιατι το θεμα ειναι σοβαροτατο.
διαφορετικα δεν ειναι σωστο να τρομοκρατεις τον κοσμο επειδη εισαι προκατελημενος με τα φθηνα ή τα τουρκινα προιοντα.


Ακριβώς επειδή είναι σοβαρότατο οφείλουμε να το αναφέρουμε. Το πρόβλημα ότι δεν γνωρίζουμε. Και κανένας (ούτε και η ίδια η εταιρία) δεν έχει κάποιο τρόπο για να μας το πληροφορήσει. Συνεπώς μπορώ να υποθέσω ότι θέλω. Η λέξη τρομοκρατία δεν νομίζω ότι αντιπροσωπεύει αυτό που περιγράφετε παραπάνω. Ενημέρωση θα το έλεγα καλύτερα και μάλιστα σημαντική.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24127 από sakic
Απαντήθηκε από sakic στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

kakos έγραψε:

sakic έγραψε: σιγουρα οπως τα λες ειναι.
Αλλα επειδη εγω δεν εχω τοσα οσα χρειαζονται για ενα τετοιο λεβητα που περιγραφεις τι προτεινεις να κανω?
1. να πληρωσω τα 3000 που διαθετω σε πετρελαιο και οσο φτασει ( καιμε 3-4 τονους καθε χρονο)
2. Να αγορασω τον Τουρκικο ή καποιον αλλο ίδιας κατηγοριας - τιμης και ας εχει τα οποια μειωνεκτηματα του.
3. Να αγορασω ενα καλο καυστηρα πελλετ που θα μπει στον υπαρχοντα λεβητα αλλα θα πληρωσω ακριβα το καυσιμο και φετος και πολυ περισσοτερο του χρονου και του παραχρονου και παει λεγοντας....


Εγώ δεν μπορώ να σου πώ τι θα κάνεις. Δικό σου είναι το πορτοφόλι και ο κάθε νοικοκύρης ξέρει τον Σταυρό που κουβαλάει με τόσα έξοδα που έχουμε φέτος. Ας πούμε ότι αγοράζεις τον συγκεκριμένο με 2100 + 1000 το λιγότερο ο υδραυλικός για την εγκατάσταση πάμε στα 3100. Αν θέλεις και 3-4 τόνους πετρέλαιο υπολόγισε (με έναν καλό καυστήρα πέλλετ και όχι τον συγκεκριμένο στον οποίο θα γίνεις εσύ το πειραματόζωο) 9-10 τόνους πέλλετ δηλαδή 2250 με 2500 € αν αγοράσεις πέλλετ ΣΗΜΕΡΑ διότι σε κανένα μήνα θα το βείς ποιό ακριβά. Επομένως πήγαμε στα 2100 + 1000 + 2400(μ.ο.)= 5500€. Αν κρατήσεις πετρέλαιο πάς στα 4000 Χ 1,4 =5600€ Εσύ αποφασίζεις. Εγώ κατα την γνώμη μου θα έδινα ένα χιλιάρικο ακόμη και θα αγόραζα έναν καλύτερο λέβητα.


Μαλλον δε με προσεχεις στα ποστ που γραφω
Εχω αναφερει οτι τον συγκεκριμενο τον βρηκα 2700 μαζι με εγκατασταση και χρονικο αναματος καθε 5-6 ωρες για αυτοματη λειτουργια και το συστημα (δεν ξερω πως λεγετε) για εισαγωγη νερου θερμοκρασιας 60 βαθμους και πανω.
Επισης σε αλλο νημα εχω αναφερει οτι εχω βρει πυρηνοξυλο με 100 ευρω και εχω δυνατοτητα ξηρανσης πυρηνα απο ελαιοτριβειο τον οποιο προμηθευομαι τζαμπα. Αν μετα απο ξηρανση καιγετε ικανοποιητικα αυτο θα ειναι το καυσιμο του....
Με αυτα τα δεδομενα οι υπολογισμοι που κανεις ειναι πολυ μακρια απο την πραγματικοτητα. Σιγουρα και εγω θα ηθελα να βαλω το καλυτερο μηχανημα με τους ποιο τελοιους αυτοματισμους αλλα για τα δεδομενα μου το θεωρω εκτος απο κοροιδια και πλεονασμο, ασε που δεν τα εχω κιολας χαχαχα.
Το θεμα λοιπον που ανοιξα και δεν απαντηθηκε δεν αφορα ποια ειναι η επιλογη καλυτερου λεβητα (αυτο αναλυετε και σε αλλα νηματα νομιζω) αλλα αν καποιος εχει εμπειρια απο τους συγκεκριμενους λεβητες στην πραξη.
Τη θεωρια την εψαξα αρκετα και μονος μου και ηθελα μια γνωμη απο καποιον που το χρησιμοποιει.

Ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες ολους σας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.152 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ