Τι μπορείς να πάθεις από κακή καύσιμη υλη

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3550 από ddt

alxakc έγραψε:

ddt έγραψε: Κατα τη γνωμη μου δεν δικαιολογειται μηχανημα που φτιαχτηκε για να καιει πελλετ να δημιουργει τετοια προβληματα.
Η ευθυνη ειναι στο μηχανημα και οχι στο κακης ποιοτητας πελλετ.


Φαντάζομαι ότι δεν σοβαρολογείς.
Για το κλίνκερ, την πίσσα, τα 25 κιλά στάχτης για μια καύση και για τη χρησιμοποίηση 25 σακιών για 3 ώρες καύσης, μπορεί να φταίει το μηχάνημα; (δεν έχει και smiley που να κάνει το σταυρό του)! :blink:


φιλε alxakc νομιζω οτι δεν διαβασες τα οσα προηγηθηκαν.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου για τα απιστευτα κιλα σταχτης που τα ανεχομαι στο ακριβοπληρωμενο πελλετ της alfa αλλα και το κλινκερ και την πισα που εθεαθηκε απο μερικα σακια.
ειναι αποτελεσμα απο πελλετ κακης ποιοτητας.
Αλλα να κινδυνευσει να παρει φωτια ο λεβητας ασχετα της ποιοτητας του πελλετ ειναι ευθυνη του λεβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3558 από alxakc

ddt έγραψε:

alxakc έγραψε:

ddt έγραψε: Κατα τη γνωμη μου δεν δικαιολογειται μηχανημα που φτιαχτηκε για να καιει πελλετ να δημιουργει τετοια προβληματα.
Η ευθυνη ειναι στο μηχανημα και οχι στο κακης ποιοτητας πελλετ.


Φαντάζομαι ότι δεν σοβαρολογείς.
Για το κλίνκερ, την πίσσα, τα 25 κιλά στάχτης για μια καύση και για τη χρησιμοποίηση 25 σακιών για 3 ώρες καύσης, μπορεί να φταίει το μηχάνημα; (δεν έχει και smiley που να κάνει το σταυρό του)! :blink:


φιλε alxakc νομιζω οτι δεν διαβασες τα οσα προηγηθηκαν.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου για τα απιστευτα κιλα σταχτης που τα ανεχομαι στο ακριβοπληρωμενο πελλετ της alfa αλλα και το κλινκερ και την πισα που εθεαθηκε απο μερικα σακια.
ειναι αποτελεσμα απο πελλετ κακης ποιοτητας.
Αλλα να κινδυνευσει να παρει φωτια ο λεβητας ασχετα της ποιοτητας του πελλετ ειναι ευθυνη του λεβητα.


Σωστό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3574 από ntavelis

stelios έγραψε: χρονια πολλα
εχω την συγκεκριμενη εδω και μια βδομαδα και ολα πανε καλα
πιστευω πως αξιζει τα λεφτα της
με την σκονη που λες κανενα προβλημα,λιγη σκονη μονο οταν την καθαριζεις καλα ειναι να παρεις και τη ειδικη σκουπα.
οσο για το τηλεκοντρολ ειναι σχεδον αχρηστο
αν ειναι και σχετικα μικρος ο χωρος σου. φουρνος με 2 τσουβαλια την ημερα.


2 σακια το 24ωρο;;; :( Πολλά δεν είναι; για πόσο χώρο; Εχω <100 τμ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3578 από stelios

ntavelis έγραψε:

stelios έγραψε: χρονια πολλα
εχω την συγκεκριμενη εδω και μια βδομαδα και ολα πανε καλα
πιστευω πως αξιζει τα λεφτα της
με την σκονη που λες κανενα προβλημα,λιγη σκονη μονο οταν την καθαριζεις καλα ειναι να παρεις και τη ειδικη σκουπα.
οσο για το τηλεκοντρολ ειναι σχεδον αχρηστο
αν ειναι και σχετικα μικρος ο χωρος σου. φουρνος με 2 τσουβαλια την ημερα.


2 σακια το 24ωρο;;; :( Πολλά δεν είναι; για πόσο χώρο; Εχω <100 τμ

εχω 115τμ ζεστενω ανετα εναν χωρο 65τ.μ(σαλονικουζινα)και ενα δωματιο 15τ.μ
το προβλημα ειναι πως ακομα ζεστενω των χωρο που ηταν παγομενος.
επισης η εξωτερικες θερμ. ειναι -2 με 5 βαθμους και παιρνω φρεσκο αερα απο εξω.
φανταζομαι αργοτερα θα καιω λιγοτερα απο 2 σακια (μολις παρει θερμοκρασιατο σπιτι)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3642 από mastoras

ddt έγραψε: Αν εισαι σιγουρος για το γεγονος μαστορα καλα θα ειναι και εφοσον μπορεις να πεις και την επωνυμια της εταιριας.


Για το γεγονός είμαι σίγουρος. Δεν είμαι όμως σίγουρος, ούτε και ο φίλος μου ακόμα, εάν η ζημία δημιουργήθηκε από κακό μηχάνημα, η κακό πέλλετ.

Σαν δικαιολογία του είπαν πάντως ότι έφταιγε το κακό πέλλετ, οι ίδιοι που πούλησαν και τοποθέτησαν το μηχάνημα, και με ειδική συμφωνία προμηθεύουν την καύσιμη ύλη, για να έχεις την εγγύηση.

Την στιγμή που αποκαταστάθηκε η βλάβη άμεσα, την στιγμή που το μηχάνημα και το πελλετ είναι Ελληνικής κατασκευής, και όλο το πακέτο ήταν εν γνώση του πελάτη για την φτηνότερη δυνατή λύση, δεν υπάρχει λόγος να ακουστεί το όνομα του μηχανήματος, του πελλετ, η του έμπορα.

Όλοι βρίσκονται στα στάδια των πειραματισμών εδώ στην Ελλάδα, και από πλευράς μηχανημάτων, και από πλευράς καύσιμης ύλης. Είναι κάτι νέο, κάτι καινούργιο, και πρέπει να δείξουμε κατανόηση .....όλοι μας.

Εξάλλου ξέρουμε πως ότι πληρώσεις παίρνεις, και εγώ θα ήθελα διακαώς να αποκτήσω ένα γερμανικό μηχάνημα των 8.000ευρώ αλλά δεν μπορώ. :(
Θα βολευτώ με κάτι παρόμοιο Ελληνικής κατασκευής της τάξεως των 1700ευρώ, αναλαμβάνοντας όλο το ρίσκο.

Αυτά ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3659 από sakistam
Καλή χρονιά σε όλους, διαβασα σχεδον όλες τις αναφορές,αυτό που έγω εχω να πω ειναι οτι οι ''επονυμες'' σομπες και λεβητες πελλετ είναι τεσταρισμένοι με συκγεκριμένο τύπο πέλλετ,πραγμα που συμαίνει οτι υπαρχουν περιθώρια ''διόρθωσης''.Αυτό που συμβουλεύω είναι να μην αλλαζετε συχνα τυπους πελλετ γιατι πολυ απλα ισως να χρειαζεται ξανα ρυθμιση...βεβαια η τιμη ειναι που σιγουρα αναγκαζει οτυς παντες να το κανει.
Γενικη συμβουλη, να συμβλουλευομαστε τους αντιπροσώπους για βοηθεια στην ρυθμιση οταν αλλαζουμε πελλετ.
''δεν φταιει παντα το πελλετ''απλα τα μηχανηματα ειναι σεταρισμενα κατα περιπτωση..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ