Grune holz wood pellet Alfa Wood

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154397 από Johnpropoman
Απαντήθηκε από Johnpropoman στο θέμα Re:Grune holz wood pellet Alfa Wood

sdancer75 έγραψε:

ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 έγραψε: Θελω για φέτος να κάψω ελληνικό πελλετ και αφού ειναι Α1 γιατί όχι.Ξερει κάποιος απο τι ξύλα γίνεται?Μυριζει ελατιλα όπως το σβαι?Εχω πρόβλημα αν το πελλετ εχει έντονη μυρωδιά ξυλουργείου γιατί διαχέεται η μυρωδιά απο τη δεξαμενή της σόμπας σε όλο το σαλόνι και μας ενοχλεί αλλεργικά.

Αγόρασα φέτος δυο παλέτες ... Όταν θα έχω ολοκληρωμένη άποψη θα σου πω.


Γεια σου sdancer75!
Τώρα που λύθηκε το πρόβλημα σου με τον "αυτόματο πλήρωσης", θα ήθελα τις εντυπώσεις που αποκόμισες από τη χρήση του Grune Holz Α1 Wood Pellet της Alfa Wood κατά την περσινή χρονιά!!! :) :) :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154418 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood

Johnpropoman έγραψε:

sdancer75 έγραψε:

ΗΠΕΙΡΩΤΗΣ48 έγραψε: Θελω για φέτος να κάψω ελληνικό πελλετ και αφού ειναι Α1 γιατί όχι.Ξερει κάποιος απο τι ξύλα γίνεται?Μυριζει ελατιλα όπως το σβαι?Εχω πρόβλημα αν το πελλετ εχει έντονη μυρωδιά ξυλουργείου γιατί διαχέεται η μυρωδιά απο τη δεξαμενή της σόμπας σε όλο το σαλόνι και μας ενοχλεί αλλεργικά.

Αγόρασα φέτος δυο παλέτες ... Όταν θα έχω ολοκληρωμένη άποψη θα σου πω.


Γεια σου sdancer75!
Τώρα που λύθηκε το πρόβλημα σου με τον "αυτόματο πλήρωσης", θα ήθελα τις εντυπώσεις που αποκόμισες από τη χρήση του Grune Holz Α1 Wood Pellet της Alfa Wood κατά την περσινή χρονιά!!! :) :) :)


Γιάννη καλημέρα,

Το πελλετ ήταν καλο σε γενικές γραμμές αλλα απο την εμπειρία μου δεν θα το χαρακτήριζα άριστο. Γιατι ; Γενικά τα 3 τελευταία χρονια καιω alfawood μιας και είμαι απο Λάρισα και είχε καλή τιμή μου το έφερναν δωρεάν και με εξυπηρετούσαν στην παράδοση της 2ης παλετας στα μέσα στο χειμώνα δλδ δωρεάν αποθήκευση.

Πέρσι έκαψα το α1 της alfawood σε σχέση με το α2 στο πράσινο σακουλάκι που έκαιγα τα προηγούμενα χρονια. Η διαφορα ήταν μόνο στην ποσότητα της σταχτης. Το προβλημα που αντιμετώπισα σε στις δυο περιπτώσεις ήταν Κλίνγκερ σε καμία 5-6 τσουβαλακια σε σύνολο δυο παλετών. Δεν ήταν τεράστιο προβλημα αλλα ήταν κάπως σπαστικός. Φέτος δεν πήρα alfawood για 2 λόγους. 1) αυξηση της τιμής τόνου ενώ πάντα αγοράζω καλοκαίρι και 2) μικρη εώς καθόλου ευκολία πληρωμής.

Αγόρασα απο Leroy το energy holz απο το οποίο είμαι παρά πολυ ευχαριστημένος τόσο απο το κάψιμο όσο και απο τη στάχτη τα οποία θεωρώ ότι ειναι σε μικρότερα επίπεδα απο το α1 της alfawood με χαμηλότερη τιμή τόνου - εγω αγόρασα με 240 ευρω και τώρα στα 220 - και με εώς 24 ατοκες δόσεις.

Θα βγάλω το χειμώνα και μετα θα κρίνω συνολικά αν θα έχω Κλίνγκερ σε κάποια σακιά διαφορετικά και του χρόνου με κλειστά ματιά holz.

Πάντως αν βρεις α1 alfawood σε καλή τιμή πάρτο μην πας σε ποιο ακριβό για ίσως λίγο Κλίνγκερ που μπορεί να έχεις.

Α και κατι τελευταίο. Η γυναίκα μου παρατήρησε - αυτο μπορεί να ειναι και υποκειμενικό χωρις να με βρίσκει όμως απολύτως αντίθετο- ότι μυρίζει περισσότερο σαν ξύλο το holz παρά σαν λούστρο της alfawood. Μυρωδιά πάντως στο σπίτι δεν είχα σε κανένα απο τα δυο παρά μόνο όταν γέμιζα τη δεξαμενή επειδή βρισκόμουν απο πάνω.

sdancer75
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sdancer75.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Johnpropoman

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154948 από leandros
Απαντήθηκε από leandros στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood
καλησπέρα φίλοι,

πρώτη χρονιά μου με σόμπα Πέλλετ και είμαι αρκετά ικανοποιημένος με την επιλογή.

Αγόρασα τη σόμπα Amanda Plus 12Kw αερόθερμη από την εταιρία Γκέκα.

Ως τώρα, έχω κάψει μόνο Schweighofer και είμαι πολύ ευχαριστημένος με την ποιότητά του.
Θα ήθελα να ρωτήσω (για αυτούς που έχουν δοκιμάσει και τα δύο στη σόμπα τους), αν το Grune Holz, είναι εξίσου ποιοτικό ως προς τη στάχτη και τους ρύπους όπως το Schweighofer.

Αφενός είναι ελαφρώς φθηνότερο, αφετέρου και σημαντικότερο, είναι ΕΛΛΗΝΙΚΟ και θέλω να το στηρίξω.
Αναμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας!

να είστε καλά
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by leandros.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154951 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood
δεν εχω καψει πολυ απ το συγκεκριμενο κι ο λογος η τιμη που το βρισκω
εχει λιγο περισσοτερο σταχτη απ το σβαι αλλα και καλυτερη αποδοση
αν σ ενδιαφερει παντα το κοστος υπαρχει και το πρασινο της αλφα που καιω αρκετα με παραπανω σταχτη αλλα την ιδια καλη αποδοση και αρκετα καλυτερη τιμη (για αθηνα)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154954 από leandros
Απαντήθηκε από leandros στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood
σ ευχαριστώ.

με ενδιαφέρει πρωτίστως η στάχτη, αφού τα πέλλετ πάνω κάτω όλα την ίδια δύναμη έχουν.

Το Grune Holz είναι λιγάκι πιο φθηνό στα Χανιά που βρίσκομαι σε σχέση με το Σβάι.

Δεν θα πήγαινα σε Α2.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154955 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Grune holz wood pellet Alfa Wood

leandros έγραψε:
Δεν θα πήγαινα σε Α2.


Γιατι?? ( αν εξαιρεσεις τη σταχτη που οκ δε σημαινει οτι καθαριζεις καθε μισαωρο...)

4 χρονια το εκαιγα σε 2 σομπες...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ