Βοήθεια για επιλογή pellet!

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142930 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Βοήθεια για επιλογή pellet!

Κυριακίδης 2 έγραψε:

giannisp2 έγραψε: Μας έλεγαν πολλοί ότι με τα πέλλετ σώθηκαν, τεράστια οικονομία κλπ κλπ με τις πρώτες μέρες λειτουργίας είδαμε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Καταρχάς καίμε 3-3,5 τσουβάλια, 15 κιλών, την ημέρα. Θερμοκρασία στους 20 βαθμούς (19.8 για την ακρίβεια). Δεν ξέρω τι πέλλετ ήταν εκείνο, στο πράκτικερ τα πουλούσαν, το πήραμε προσωρινά μέχρι να μας φέρουν τον έναν τόνο.

Και εγώ 3 χρόνια (με αερόθερμη σόμπα) , αυτό έχω συμπεράνει ότι δεν είναι και τόσο "μέλι γάλα" το πέλετ σε σχέση με το πετρέλαιο. Θα έλεγα μια κάπως ισοδυναμία. (αλλά δεν μπορείς να παραλείψεις και τα άτιμα κουβαλήματα που θέλουν αυτά τα σακιά κάθε τόσο , τα καθαρίσματα που χρειάζονται επίσης , και που σε γυρίζουν στην εποχή του θ.Κολοκοτρώνη)

Το πέλετ του Praktiker είναι για τα μπάζα (ένα πράσινο σακί Alfa premium ) είπα να τα δοκιμάσω μια φορά (10 σακιά πήρα) λόγο και της δελεαστικής τιμής (3,60) σε σύγκριση με ένα άλλο σακί που έκαιγα πάντα και δεν το αλλάζω ούτε και να με πληρώνουν (εμφανίζει μια αρκούδα από έξω βουλγάρικο προιόν και στα 4,60 η τιμή του)
Μόλις δοκίμασα αυτά του Praktiker διαπίστωσα ότι καίγονταν πολύ γρήγορα και εκεί είναι η "πατάτα" τους. Αφού το κατάλαβα αμέσως την 1η μέρα που και λόγο συνήθειου ήξερα κάθε πότε περίπου έπρεπε να πάω να την ξαναγεμίσω την σόμπα ... του Praktiker καίγονταν στον μισό χρόνο ! η τιμή τους για την ποιότητα τους θα την κατέβαζα στα 1,60 χωρίς υπερβολές . πολύ στάχτη κτλ

Δεν βαρέθηκε ακόμα ο Κυριακιδης απο Αλεξανδρουπολη?
Ρόμπα τον ειχα κανει περυσι-που εγραψε ψεματα οτι πηρε πρασινο σακί- και παλι το βιολί του.
Αξιοπρεπεια- ΜΗΔΕΝ
Πιο χαμηλά δεν έχει νεαρέ.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142931 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Βοήθεια για επιλογή pellet!
Κώστα τι εννοείς ?

Συκοφαντικό ήταν το μήνυμα του Κυριακίδης ? Πραγματικά όταν το διάβασα όλο το ύφος του γραπτού εκεί παραμέμπει.

Γιατί όμως ? Έχει σχέση με την αγορά θέρμανσης ο κ Κυριακίδης ? :huh:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142932 από kosi
Απαντήθηκε από kosi στο θέμα Βοήθεια για επιλογή pellet!

Κυριακίδης 2 έγραψε:

giannisp2 έγραψε: Μας έλεγαν πολλοί ότι με τα πέλλετ σώθηκαν, τεράστια οικονομία κλπ κλπ με τις πρώτες μέρες λειτουργίας είδαμε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Καταρχάς καίμε 3-3,5 τσουβάλια, 15 κιλών, την ημέρα. Θερμοκρασία στους 20 βαθμούς (19.8 για την ακρίβεια). Δεν ξέρω τι πέλλετ ήταν εκείνο, στο πράκτικερ τα πουλούσαν, το πήραμε προσωρινά μέχρι να μας φέρουν τον έναν τόνο.

Και εγώ 3 χρόνια (με αερόθερμη σόμπα) , αυτό έχω συμπεράνει ότι δεν είναι και τόσο "μέλι γάλα" το πέλετ σε σχέση με το πετρέλαιο. Θα έλεγα μια κάπως ισοδυναμία. (αλλά δεν μπορείς να παραλείψεις και τα άτιμα κουβαλήματα που θέλουν αυτά τα σακιά κάθε τόσο , τα καθαρίσματα που χρειάζονται επίσης , και που σε γυρίζουν στην εποχή του θ.Κολοκοτρώνη)

Το πέλετ του Praktiker είναι για τα μπάζα (ένα πράσινο σακί Alfa premium ) είπα να τα δοκιμάσω μια φορά (10 σακιά πήρα) λόγο και της δελεαστικής τιμής (3,60) σε σύγκριση με ένα άλλο σακί που έκαιγα πάντα και δεν το αλλάζω ούτε και να με πληρώνουν (εμφανίζει μια αρκούδα από έξω βουλγάρικο προιόν και στα 4,60 η τιμή του)
Μόλις δοκίμασα αυτά του Praktiker διαπίστωσα ότι καίγονταν πολύ γρήγορα και εκεί είναι η "πατάτα" τους. Αφού το κατάλαβα αμέσως την 1η μέρα που και λόγο συνήθειου ήξερα κάθε πότε περίπου έπρεπε να πάω να την ξαναγεμίσω την σόμπα ... του Praktiker καίγονταν στον μισό χρόνο ! η τιμή τους για την ποιότητα τους θα την κατέβαζα στα 1,60 χωρίς υπερβολές . πολύ στάχτη κτλ

Εγω που πηρα ενα τονο απο πρακτικερ αλφα μια χαρα μου φαινονται καίγουνται πολυ καλα χωρις προβλημα :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142933 από giannisp2
Απαντήθηκε από giannisp2 στο θέμα Βοήθεια για επιλογή pellet!
Έχετε δίκιο τα έγραψα με πολύ λίγες λεπτομέρειες απλώς βρήκα το site και ήθελα να γράψω μήνυμα γιατί έπρεπε να φύγω από τον υπολογιστή. Αύριο θα σας βγάλω φωτογραφία από τα πέλλετ πάνω στα οποία υπάρχουν πληροφορίες, και θα σας πω πόσο έκαψα σήμερα. Πάντως με το πετρέλαιο είχαμε θερμοκρασία 18 βαθμούς στο σπίτι (διώροφο) ενώ με το πέλλετ το ανεβάσαμε στο 20, η διαφορά 2 βαθμών δημιουργεί μεγάλη διαφορά στο πόσο καίει? Επίσης μια λεπτομέρεια, την ημέρα που έκαψα πολύ πέλλετ είχαμε βάλει δοκιμαστικά το boiler στους 50 βαθμούς ενώ τώρα το κατεβάσαμε στους 35, δεν χρειάζεται παραπάνω από ότι βλέπω, ίσως να παίξει ρόλο και αυτό στην ποσότητα που καίει (με πετρέλαιο πάντα 30 το είχαμε).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142935 από nikolas
Απαντήθηκε από nikolas στο θέμα Βοήθεια για επιλογή pellet!

Κυριακίδης 2 έγραψε:

giannisp2 έγραψε: Μας έλεγαν πολλοί ότι με τα πέλλετ σώθηκαν, τεράστια οικονομία κλπ κλπ με τις πρώτες μέρες λειτουργίας είδαμε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Καταρχάς καίμε 3-3,5 τσουβάλια, 15 κιλών, την ημέρα. Θερμοκρασία στους 20 βαθμούς (19.8 για την ακρίβεια). Δεν ξέρω τι πέλλετ ήταν εκείνο, στο πράκτικερ τα πουλούσαν, το πήραμε προσωρινά μέχρι να μας φέρουν τον έναν τόνο.

Και εγώ 3 χρόνια (με αερόθερμη σόμπα) , αυτό έχω συμπεράνει ότι δεν είναι και τόσο "μέλι γάλα" το πέλετ σε σχέση με το πετρέλαιο. Θα έλεγα μια κάπως ισοδυναμία. (αλλά δεν μπορείς να παραλείψεις και τα άτιμα κουβαλήματα που θέλουν αυτά τα σακιά κάθε τόσο , τα καθαρίσματα που χρειάζονται επίσης , και που σε γυρίζουν στην εποχή του θ.Κολοκοτρώνη)

Το πέλετ του Praktiker είναι για τα μπάζα (ένα πράσινο σακί Alfa premium ) είπα να τα δοκιμάσω μια φορά (10 σακιά πήρα) λόγο και της δελεαστικής τιμής (3,60) σε σύγκριση με ένα άλλο σακί που έκαιγα πάντα και δεν το αλλάζω ούτε και να με πληρώνουν (εμφανίζει μια αρκούδα από έξω βουλγάρικο προιόν και στα 4,60 η τιμή του)
Μόλις δοκίμασα αυτά του Praktiker διαπίστωσα ότι καίγονταν πολύ γρήγορα και εκεί είναι η "πατάτα" τους. Αφού το κατάλαβα αμέσως την 1η μέρα που και λόγο συνήθειου ήξερα κάθε πότε περίπου έπρεπε να πάω να την ξαναγεμίσω την σόμπα ... του Praktiker καίγονταν στον μισό χρόνο ! η τιμή τους για την ποιότητα τους θα την κατέβαζα στα 1,60 χωρίς υπερβολές . πολύ στάχτη κτλ


Εάν έχεις μπάζα στην Αθήνα τα αγοράζω με 3,49 γιατί το πρακτικερ το πήγε 3,79. Όσο για τον Αρκουδο εάν ψάξεις λίγο κάτι θα βρεις όπως λες βουλγάρικο προϊόν με ουσίες!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142936 από Κυριακίδης 2
Απαντήθηκε από Κυριακίδης 2 στο θέμα Βοήθεια για επιλογή pellet!
[/quote]Δεν βαρέθηκε ακόμα ο Κυριακιδης απο Αλεξανδρουπολη?
Ρόμπα τον ειχα κανει περυσι-που εγραψε ψεματα οτι πηρε πρασινο σακί- και παλι το βιολί του.
Αξιοπρεπεια- ΜΗΔΕΝ
Πιο χαμηλά δεν έχει νεαρέ.[/quote]
Πάρε τα 2 σακιά που σου ανέφερα και δοκίμασε να δεις εσύ πόσο γελοίος θα είσαι , Εάν νομίζεις ότι εγώ θεωρώ τους πάντες "εύκολους στόχους" για να τους ξεγελάσω είναι ότι πιο αστείο , αφού η ίδια δοκιμή θα τους επαληθεύσει τα δεδομένα μου ως προς τον χρόνο καύσης του ενός προς του άλλου. Προκειμένου να λες μόνο λόγια να το διαπιστώνεις και ο ίδιος στην πράξη . Και για να ξέρεις εδώ στην Αλεξανδρούπολη το σακί το βουλγάρικο εξαφανίζεται σε δευτερόλεπτα ενώ του Praktiker είναι μόνο βιτρίνα παρόλο που υπάρχει και η δελεαστική τιμή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ