Εσεις πως καθαριζετε το τζαμι???

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143748 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Εσεις πως καθαριζετε το τζαμι???

lefterismega έγραψε:

Kardas έγραψε: Μωρομαντιλααααααααα


Συμφωνώ !!! και εγώ το ίδιο κάνω ;)


Μπράβο παιδιά φροντίδα και προδερμ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143749 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Αν εξαιρέσουμε το ΑΞΑΖ (έτσι το λέει ο γιος) που το έχουμε όλοι σπίτι μας, υπάρχει κάποιος που δεν πιστεύει ότι Η ΠΙΟ ΑΠΛΗ ΛΥΣΗ είναι το νωπό χαρτί με λίγη στάχτη? Εντάξει, αν θέλετε να τρίζει από καθαριότητα, βάλτε στο τέλος και λίγο ajax.

Υπάρχει κάποιος που δοκίμασε βρεγμένο χαρτί με στάχτη και δεν καθάρισε?

Ποιός ο λόγος να βάζετε χημικά?

Όταν δοκίμασα πρώτη φορά τον τρόπο με τη στάχτη, συγκλονίστηκα. Δεν πίστευα ότι είναι τόσο απλό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143753 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Re:Εσεις πως καθαριζετε το τζαμι???

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Αν εξαιρέσουμε το ΑΞΑΖ (έτσι το λέει ο γιος) που το έχουμε όλοι σπίτι μας, υπάρχει κάποιος που δεν πιστεύει ότι Η ΠΙΟ ΑΠΛΗ ΛΥΣΗ είναι το νωπό χαρτί με λίγη στάχτη? Εντάξει, αν θέλετε να τρίζει από καθαριότητα, βάλτε στο τέλος και λίγο ajax.

Υπάρχει κάποιος που δοκίμασε βρεγμένο χαρτί με στάχτη και δεν καθάρισε?

Ποιός ο λόγος να βάζετε χημικά?

Όταν δοκίμασα πρώτη φορά τον τρόπο με τη στάχτη, συγκλονίστηκα. Δεν πίστευα ότι είναι τόσο απλό.


Συμφωνω, αλλα το εχω 2 χρονια το χημικο κ ακομη να τελειωσει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144114 από Panoz
Απαντήθηκε από Panoz στο θέμα Re:Εσεις πως καθαριζετε το τζαμι???
Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους.

Αν και νεος στο κουρμπετι των πελετ , αλλα λιγο πιο εμπειρος σε θεματα καθαρισμου συντηρησης επιφανειων-βαμμενων επιστρωσεων κτλ. θα σας προτεινα να αφησετε τα χημικα και τα Azax (που ειναι οτι χειροτερο) στην ακρη.

Σημερα δοκιμασα σε κρυο τζαμι να καθαρισω με ισοπροπυλικη αλκοολη (το ζητατε ως ΙPA) το οποιο ειναι αλκοολουχο διαλυμα που χρησημοποιειται πολυ για πρετοιμασια,καθαρισμο επιφανειων οπως πχ τα αυτοκινητα και οι υαλοπινακες του. Κανει ΦΟΒΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ χωρις καν να προσπασθησεις.

Πρωτο βημα , με ενα παλιοπανο/φανελα σκουπιζεις το τζαμι. Αυτο θα βγαλει την περισσοτερη μαυριλα αλλα θα αφησει στιγματα.
Στην συνεχεια χρησημοποιεις πανι μικροινων (για τζαμι) το οποιο ψεκαζεις με μια μικρη ποσοτητα IPA. ΔΕΝ χρησημοποιουμε απο την αρχη το πανι μικροινων γιατι θα το κανουμε χαλια με την μαυριλα και αυτο θα μικρυνει την διαρκεια ζωης του.
Αφηνουμε λιγο ανοιχτο το τζαμι να στεγνωσει το ΙPA. ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΡΥΑ Η ΣΟΜΠΑ/ΤΖΑΜΙ

Επισης , αν και τα τζαμια ειναι κεραμικα , αποφευγετε να χρησημοποιειτε χαρτια & εφημεριδες που οπως διαβασα κανετε αρκετοι. Αυτο κανει νανοσκοπικα ρηγματα στην επιφανεια του τζαμιου (που δεν πιανει το ματι) και σιγα-σιγα με το περας του χρονου γεμιζουν με την καρβουνιλα. Μετα ακο καποια χρονια το τζαμι θα εχει κιτρινισει αλλα δεν θα καταλαβαινετε γιατι ενω το καθαριζατε συνεχεια.

Εχω και κατι αλλο στο μυαλο μου για μονιμη λυση, περνοντας κεραμικη επιστρωση αλλα θα κανω πρωτα δοκιμη πριν το μοιραστω μαζι σας.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144128 από tazokara
Απαντήθηκε από tazokara στο θέμα Εσεις πως καθαριζετε το τζαμι???
Παιδιά εγώ πέρσι πρώτη χρονιά με ενεργειακό τζάκι είχα δοκιμάσει όλα τα φυσικά μέσα καθαρισμού (στάχτη με νερό, χαρτί κτλ) και επειδή τα ξύλα που είχα ήταν αρκετά χλωρά, είχα λιώσει στο καθάρισμα.Μέρα παρά μέρα σίγουρα.
Αλλά μετά από πολλές δοκιμές κατέληξα στο Durostick Fast Clean. Ψεκάζω το τζάμι, το αφήνω 2-3 λεπτά και μετά με ένα βετέξ καθαρίζει τέλεια. Επειδή είναι διαβρωτικό, φοβόμουν μην χαλάσει το τζάμι αλλά δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό. Μόνο να φοράτε γάντια γιατί είναι λίγο καυστικό, ειδικά αν έχετε σκασμένα χέρια (Σας εμάς τους μηχανόβιους).
durostick.gr/index.php?option=com_virtue...&vmcchk=1&Itemid=406

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144214 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Εσεις πως καθαριζετε το τζαμι???
Στο εγχειρίδιο της ravelli που μόλις διάβασα αναφέρει ότι το καθαρισμα μπορεί να γίνει με πανί με χαρτί η εφημερίδα είτε βρεγμένο είτε με κρυα στάχτη. Εγώ πάντως με αζαξ και εφημερίδα το καθαρίζω τέλεια μέσα σε 2 λεπτά χωρίς τρίψιμο και κόπο.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ