Bioenergypoint: εντυπώσεις

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87306 από thegoul
Απαντήθηκε από thegoul στο θέμα Bioenergypoint: εντυπώσεις

giogud έγραψε:

thegoul έγραψε: Αγόρασα μια παλέτα το καλοκαίρι και την καίω στην σόμπα νερού με καλά αποτελέσματα.Καύση καλή χωρίς ίχνος κλίνκερ αλλά πολύ στάχτη. Οι σακούλες όλες όμως έχουν πάρα πολύ σκόνη και τρίμμα ώστε αναγκάζομαι και το κοσκινίζω πριν το ρίξω στην σόμπα.Μάλλον δεν θα το αγοράσω ξανά.


Σου δημιούργησε κάποιο πρόβλημα πριν αποφασίσεις να το κοσκινίσεις;


Την προηγούμενη χρονιά έκαψα Μακί που στα τσουβαλάκια είχε επίσης υπερβολική σκόνη. Μια μέρα άκουσα έναν δυνατό θόρυβο από τη σόμπα και παρατήρησα ότι είχε σβήσει. Το μοτέρ που γύριζε τον κοχλία του σιλό είχε βγει από τον κοχλία και είχε πέσει πάνω στην έξοδο της καμινάδας (με κίνδυνο να πάρουν φωτιά και τα καλώδια). Αυτό συνέβη γιατί ο κοχλίας φράκαρε από την σκόνη και τα τρίμματα και το μοτέρ προσπαθούσε να τον περιστρέψει. Από τότε όποια σακούλα την βλέπω πολύ χάλια την κοσκινίζω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87343 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Bioenergypoint: εντυπώσεις
να ρωτησω εγω κατι ...
απο το κοσκινισμα ενος σακου ποση σκονη βγαζεις ...την εχεις ζυγιζει-υπολογισει ποτε ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87515 από Pellet ZarisEcoEnergy
Απαντήθηκε από Pellet ZarisEcoEnergy στο θέμα Bioenergypoint: εντυπώσεις

ddt έγραψε: εχω παρει 4 τονους.εχω καψει εως τωρα 1600 κιλα αλλα καιω και ξυλα.Ο λεβητα ειναι ο radijator tkan1.
ειναι αρκετα καλο.σε θερμογονο δυναμη ειναι ενα κλικ κατω απο τα αντιστοιχα των κωνοφορων.κανει καθαρη καυση χωρις καπνιλες απο την καμιναδα(περσυ ειχα αγανακτησει).
απο σταχτη τα γνωστα δηλαδη περισσοτερη απο τα υπολοιπα.
Για μενα το μονο μειονεκτημα του ειναι η υπερβολικη σκονη και τριματα ξυλου.
υπαρχουν σακια που ειναι 50-50 με το πελλετ.Ουτε πριονιδι να εκαιγα.
καθε φορα που αδειαζει το σιλο καθαριζω τον πατο απο τα πριονιδια,δηλαδη τα σπρωχνω για να καουν γιατι πατιουνται και δεν φευγουν ζοριζοντας τον κοχλια.
Αν το βρω με καλη τιμη και πιο συμπαγες θα το ξαναπαρω,αλλιως οχι.
εχει τα θετικα του πελλετ οξυας αλλα σαν πελλετ δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο.
εγω το πηρα γιατι δεν ηθελα να καιω κονωφορα(πευκο που ειναι και το φθηνοτερο και "παιζει" πολυ.
ειναι το πιο βρωμικο ξυλο ακαταληλο για καυση.


Δεν μου εχει τυχει ποτε κατι αναλογο, σε κανενα πελλετ που εχει πεσει στα χερια μου. Στο Bioenergypoint η μεγαλυτερη ποσοτητα σκονης που εχω δει ειναι λιγοτερη απο την μιση χουφτα του ενος χεριου.
Απο που ειχες αγορασει εκεινη την παρτιδα? Υπαρχει περιπτωση ο προμηθευτης σου να αποθηκευε τις παλετες την μια πανω στην αλλη? Γνωριζω οτι το κανουν πολλοι εμποροι για λογους ελλειψης χωρου αποθηκευσης, πραγμα το οποιο ειναι τραγικο κατα την γνωμη μου.

Πολλες φορες υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που επηρεαζουν την κριση μας ως προς ενα προϊον αρνητικα, χωρις να φταει ουτε ο κατασκευαστης ουτε ο εμπορος. π.χ. μια φορα ενας πελατης μου διαμαρτηρηθηκε οτι βρηκε πολυ χωμα μεσα στις παλετες αναμεσα στα σακια, οπως επισης και παρα πολυ σκονη μεσα τους. Στην συνεχεια μαθαμε οτι ο μεταφορεας (το πελλετ πηγαινε στην Kρητη) ειχε στoιβαξει πανω απο τις παλετες τονους απο χωμα και λιπασμα! Φυσικα ο μεταφορεας παραδεχτηκε την "πονηρια" του και αποζημιωσε τον πελατη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87519 από Pellet ZarisEcoEnergy
Απαντήθηκε από Pellet ZarisEcoEnergy στο θέμα Bioenergypoint: εντυπώσεις

michalisgr έγραψε: εμενα παλι ειναι το μονο πελλετ που φοβαμαι να το αφησω μονο με τη σομπα μου... τι εννοω;; οτι ειναι το μονο πελλετ που αν το καιω στη 2η σκαλα στη σομπα μου μπουκωνει το ποτηρακι με αποτελεσμα να στουμπωνει η διαδρομη των πελλετ μεχρι μεσα στο σιλο..τοσο πολυ που αρχισε μεσα απο το σιλο να βγαζει καπνους στο δωματιο.... Βγαζει αρκετη ζεστη και αρκετη σκονη στο παραθυρο..


Δεν μου ακουγεται πολυ λογικο... μηπως χρειαζεται να κανεις καποια αλλαγη στις ρυθμισεις της σομπας σου? Αν εισαι Θεσσαλονικη ευχαριστως να σου στειλω το σερβις μου να το κοιταξουν το θεμα. Τι σομπα εχεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88759 από ddt
Απαντήθηκε από ddt στο θέμα Bioenergypoint: εντυπώσεις

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε:

ddt έγραψε: εχω παρει 4 τονους.εχω καψει εως τωρα 1600 κιλα αλλα καιω και ξυλα.Ο λεβητα ειναι ο radijator tkan1.
ειναι αρκετα καλο.σε θερμογονο δυναμη ειναι ενα κλικ κατω απο τα αντιστοιχα των κωνοφορων.κανει καθαρη καυση χωρις καπνιλες απο την καμιναδα(περσυ ειχα αγανακτησει).
απο σταχτη τα γνωστα δηλαδη περισσοτερη απο τα υπολοιπα.
Για μενα το μονο μειονεκτημα του ειναι η υπερβολικη σκονη και τριματα ξυλου.
υπαρχουν σακια που ειναι 50-50 με το πελλετ.Ουτε πριονιδι να εκαιγα.
καθε φορα που αδειαζει το σιλο καθαριζω τον πατο απο τα πριονιδια,δηλαδη τα σπρωχνω για να καουν γιατι πατιουνται και δεν φευγουν ζοριζοντας τον κοχλια.
Αν το βρω με καλη τιμη και πιο συμπαγες θα το ξαναπαρω,αλλιως οχι.
εχει τα θετικα του πελλετ οξυας αλλα σαν πελλετ δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο.
εγω το πηρα γιατι δεν ηθελα να καιω κονωφορα(πευκο που ειναι και το φθηνοτερο και "παιζει" πολυ.
ειναι το πιο βρωμικο ξυλο ακαταληλο για καυση.


Δεν μου εχει τυχει ποτε κατι αναλογο, σε κανενα πελλετ που εχει πεσει στα χερια μου. Στο Bioenergypoint η μεγαλυτερη ποσοτητα σκονης που εχω δει ειναι λιγοτερη απο την μιση χουφτα του ενος χεριου.
Απο που ειχες αγορασει εκεινη την παρτιδα? Υπαρχει περιπτωση ο προμηθευτης σου να αποθηκευε τις παλετες την μια πανω στην αλλη? Γνωριζω οτι το κανουν πολλοι εμποροι για λογους ελλειψης χωρου αποθηκευσης, πραγμα το οποιο ειναι τραγικο κατα την γνωμη μου.

Πολλες φορες υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που επηρεαζουν την κριση μας ως προς ενα προϊον αρνητικα, χωρις να φταει ουτε ο κατασκευαστης ουτε ο εμπορος. π.χ. μια φορα ενας πελατης μου διαμαρτηρηθηκε οτι βρηκε πολυ χωμα μεσα στις παλετες αναμεσα στα σακια, οπως επισης και παρα πολυ σκονη μεσα τους. Στην συνεχεια μαθαμε οτι ο μεταφορεας (το πελλετ πηγαινε στην Kρητη) ειχε στoιβαξει πανω απο τις παλετες τονους απο χωμα και λιπασμα! Φυσικα ο μεταφορεας παραδεχτηκε την "πονηρια" του και αποζημιωσε τον πελατη.


περσυ εκαψα 13-14 διαφορετικα πελλετ και παρτιδες αυτων.Για τα 6-7 που εκαψα τις μεγαλυτερες ποσοτητες και εχω αποψη ημουν δυσαρεστημενος.Φετος μe το bioenergy ειμαι ησυχος.
Αλλα εχει πολυ σκονη και τριματα.Παρα πολλα τριματα δηλαδη μικρα κοματακια ξυλου σαν να περασαν απο την πρεσα χωρις να γινουν πελλετ. Και οχι σε ολα τα σακια.Τι να πω δεν ξερω.Ισως ειναι οπως τα λες.
Το πελλετ αγοραστηκε απο Αλεξ/πολη.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ddt.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88766 από stavrosmet
Απαντήθηκε από stavrosmet στο θέμα Bioenergypoint: εντυπώσεις
εχω αγορασει το καλοκαιρι 5 τονους εκαψα τους 4 αρκετη σταχτη κανενα προβλημα εωσ τωρα η μια παλετα ηταν διαφορετικη μικροτερο πελλετ με παρα πολη σκονη σαν β γ διαλογησ μου εκαιγε περισοτερο σε σχεση με το αλλο α και το πιο σοβαρο βρηκα μεσα σε σακουλα πελλετ κοματι δερματοσ σαν στουπι που αν δεν το εβρησκα δεν ξερω ο κοχλιασ τι θα παθενε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ