Ρυθμίσεις για pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121487 από ianis
Απαντήθηκε από ianis στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
Καλησπέρα και από μένα.
Πρόβλημα: το μαύρο τζάμι. Σόμπα: Thermorossi Slim Quadro 11KW με αεραγωγούς

Πέλλετ
Από την πρώτη μέρα με Noricalor -> Το τζάμι μαυρο στο 20λεπτο. Μετά από 4-6 ωρες δεν βλέπω τη φλόγα.
Μίλησα με τον αντιπρόσωπο ο οποίος μου σύστησε αλλαγή πέλλετ.
Πειράματα με Golden Nuggets & Ameco. -> Καμία βελτίωση εκτός από πιο λεπτή στάχτη.
Ο αντιπρόσωπος στην Αθήνα επιπλέον μου κάνει γνωστό το κρυφό μενού που έχει η σόμπα.
Ρυθμίσεις
Αυξησα κατα 25% την εισαγωγή αέρα στον θαλαμο καυσης. -> Το τζάμι μαυρο σε 1ωρα. Μετά από 4-6 ωρες δεν βλέπω τη φλόγα.
Μείωσα παροχή πέλλετ κατα 50% (max), αυξησα κατα 50% (max) την εισαγωγή αέρα στον θαλαμο καυσης. -> Το τζάμι μαυρο σε 2-3ωρες. Μετά από 10-12 ωρες δεν βλέπω τη φλόγα.
Πήρα το Pinoflam τυχαία (πήγαινα για το ameco) είδα καποια διαφορά. > Το τζάμι μαυρο σε 6-8ωρες. Μετά από 20-24 ωρες δεν βλέπω τη φλόγα.
Μήπως φταίει η καμινάδα?
Εχει γίνει μπει εύκαμπτο 3μετρο ανοξείδωτο, περνάει από την φούσκα του τζακιού και μπαίνει κατευθείαν στην υπάρχουσα καμινάδα του τζακιού μέσω μιας οφιοειδούς διαδρομής -χωρίς κλειστές καμπύλες...
Δεν μπορώ και να τρυπήσω το τζάκι για να βάλω άκαμπτη καμιναδα...

Μόνο στο πάνω μέρος ένα μικρό μέρος (1-2εκ) μένει καθαρό... Η αεροκουρτίνα?
Η φωτό είναι έπειτα από 3ω λειτουργίας με -50% πελλετ, +50% αέρα, στο φούλ την πρώτη ώρα...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121498 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
Αν το μονο προβλημα ηταν το τζαμι θα ελεγα...
Αστο....
γιατι οσο μειωνεις την καταναλωση πελλετ τοσο κατ' ουσιαν μειωνεις την αποδοση.....
τι θελω να πω

Χ κιλα πελλετ ανα ωρα επι χοντρικά 5ΚW = η αποδοση που περνουμε...
καταλαβες τι εννοω...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121499 από ianis
Απαντήθηκε από ianis στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
καταλαβα τι εννοείς αλλα και μια λανθασμένη καυση (μαυρίλα-αιθαλη) εκτός των απαγορευμένων εκπομπών μειώνει την διαρκεια ζωής της σόμπας. καταλαβες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122471 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:Ρυθμίσεις για pellet

ianis έγραψε: καταλαβα τι εννοείς αλλα και μια λανθασμένη καυση (μαυρίλα-αιθαλη) εκτός των απαγορευμένων εκπομπών μειώνει την διαρκεια ζωής της σόμπας. καταλαβες...


Και εγω σπιραλ εβαλα για μια μικρη οριζοντια αποσταση 1.5 μετρου και μετα καθετο σωληνα τριων μετρων. Εχω μαυρισμα οχι τοσο πολυ βεβαια μετα απο 10 ωρες λειτουργιας. Αν ειναι υδραυλικη η σομπα σου ισως ο μικρος θαλαμος να δημιουργει το προβλημα σαν τη δικη μου. Ξερω οτι ειναι σπαστικο αλλα κανε χρηση καθαρου πελλετ σε συνδιασμο με τις ρυθμισεις της σομπας. Αν παντως μπορεις να πειραματιστεις εστω και προσωρινα με την καμιναδα για να σου λυθει η απορια, κανε το και ενημερωσε μας.


Sent from my AT300SE using Tapatalk HD

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122501 από ianis
Απαντήθηκε από ianis στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
Χθες απόγευμα παρέλαβα 1tn πέλλετ και με την ευκαιρία, ο μηχανολόγος που μου τα πούλησε και με τις γνώσεις του ως αντιπροσώπου άλλης εταιρίας, είδε και την σόμπα. "Ανεπίτρεπτο" ήταν η κουβέντα του και θεώρησε το πρόβλημα ως έλλειψη αέρα.
Σήμερα έγινε έλεγχος της σόμπας από τον αντιπρόσωπο της Thermorossi και έπειτα από πολλά υποθετικά σενάρια, κατέληξε να μιλήσει με τους Ιταλούς αφού δεν βλέπει να συντρέχει κάποιο λόγος για να έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα.
Ταυτόχρονα μιλησα και με τον πωλητή ο οποίος και θα με ενημερώσει σύντομα. Το θέμα λοιπόν έχει πάρει το δρόμο του ο οποίος ελπίζω να είναι σύντομος και απροβλημάτιστος. Το καλό στην όλη υπόθεση είναι πως με όποιους και να μιλησα, είναι όλοι τους εξυπηρετικότατοι.
Λες κ ζω σε άλλη χώρα! B)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122565 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Ρυθμίσεις για pellet
Έχω φτάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο καύσης και βλέπω και γώ ένα μαύρο τζαμάκι μετά από αρκετές ώρες. Επειδή έχω ανεβάσει αρκετά τον αέρα, προσανατολίζομαι σε πειραματισμούς με τη μείωση παροχής πέλλετ έτσι ώστε να κάιγεται ότι πέφτει στο χώρο καύσης χωρίς να αφήνει σιγά σιγά αυτό το στρώμα μισοκαμμένου καυσίμου. Μάλλον είναι θέμα μικρορυθμίσεων που όμως έχουν πολλές παραμέτρους όπως:
-Κατάσταση καθαριότητας συστήματος>επικαθήσεις στάχτης στην εξαγωγή δυσχεραίνουν τα πράγματα,ορατό αποτέλεσμα μετά από ένα καλό καθάρισμα.
-Σύσταση καυσίμου (ανάλογα τη μάρκα και την ξυλεία - υγρασία)
-ΠΑροχή αέρα καύσης που πιάνει απο ατμοσφαιρικές πιέσεις έως τοπική πίεση διαμερίσματος (αν έχεις εσωτερική παροχή αέρα-π.χ. ανοίγεις απορροφητήρα=δημιουργείς υποπιέσεις/ όταν έχει υγρασία έξω αλλάζει ο ρυθμός απαγωγής).
Αναρωτιέμαι αν υπάρχει λογισμικό που τα υπολογίζει αυτά.

Σε κάθε περίπτωση θέλει πειραματισμούς και ενασχόληση.
Χρήσιμο ρητό: "Η ζωή είναι επίλυση προβλημάτων".

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ