Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179833 από Kyrillos
Απαντήθηκε από Kyrillos στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Καλησπέρα, ήθελα να αναφέρω εντυπώσεις για μια παλέτα Stali που πήρα πριν μερικές μέρες.
Αρχικά να πω ότι έχω την αερόθερμη σόμπα HP22 του Μοσχάλη ρυθμισμένη στην χαμηλότερη κατανάλωση, στην οποία τα δύο πρώτα χρόνια έκαψα RZ και έκτοτε Golden Nuggets.
Το RZ ήταν ότι καλύτερο έχω κάψει. Το Golden Nuggets αρκετά καλό χωρίς κάπνα και στάχτη αλλά παρήγαγε και λίγο κλίγκερ.
(Προσωπικά εμένα δε με δυσκόλευε η αφαίρεση του κλιγκερ αλλά για τη γυναίκα ήταν δύσκολο να το καθαρίσει με αποτέλεσμα να το αφήνει να συσσωρεύεται)
Το Stali τώρα, είναι πολύ πιο μικρόκοκο από ότι έκαιγα τα τελευταία χρόνια. Με τις ρυθμίσεις αέρα των τελευταίων ετών ξεκίνησα να κάψω ένα σακί για δοκιμή.
Παρήγαγε πολύ κάπνα και άφηνε μια στρώση αφράτης στάχτης μέσα στο ποτηράκι. Μετά τον καθαρισμό αύξησα τον αέρα από 130 σε 150V για την πρώτη σκάλα και δουλεύει αρκετά καλύτερα.
Η κάπνα μειώθηκε πολύ αισθητά και μετά το πρώτο σακί δεν υπήρχε πλέον η αφράτη στάχτη μέσα στο ποτηράκι όπως πριν.
Στα θετικά να αναφέρω ότι μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κανένα ίχνος κλιγκερ και ότι οι συκευασίες ήταν πολύ προσεγμένες χωρίς τρίμα.
Αυτό που δε μ αρέσει είναι ότι άλλοτε πέφτει παπάνω πέλετ κι άλλοτε λιγότερο με αποτέλεσμα η φλόγα να κάνει συχνότερες αυξομειώσεις σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια.
Όταν συμβαίνει αυτό υποθέτω ότι για το διάστημα που έχει πέσει μεγαλύτερη ποσότητα χρειάζεται περισσότερο αέρα γιατί είναι πλούσιο το μείγμα με αποτέλεσμα να καπνίζει παραπάνω στο τζάμι.
Θα δοκιμάσω να αυξήσω λίγο ακόμα τον αέρα για δοκιμή.
Πως μπορώ να βρω τη χρυσή τομή εννοώντας πως ξέρω ότι δεν το έχω παρακάνει με τον αέρα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179835 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
απο το χρωμα και το σχημα της φλογας ...οταν μπλεδισει εχει παραπανω αερα το αντιθετο οταν ειναι κοκιννη ,,,κι οταν διχοτομειται επισης μπορει να οφειλεται στον αερα 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179836 από Papaleole
Απαντήθηκε από Papaleole στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Βρήκα χθές.
Pellet Orso Bruno στα 7€/15kg  και Pellet Schweighofer στα 7,5€/15kg. 
Σε 10 μέρες περιμένει άλλο φορτίο με 6,5€ το τσουβαλάκι το Orso.
Σε συζήτηση που είχα με τον έμπορα πέφτει γιατί θέλουν ξεστοκάρουν και η  Schweighofer είναι που σέρνει τον χορό.
Οτι κάνει αυτή κάνουν και οι άλλοι.
Περιοχή Καστοριά.
Last edit: 1 Χρόνος 2 Μήνες πριν by Papaleole.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179839 από Stergioszx1975
Απαντήθηκε από Stergioszx1975 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
στο Καβαλάρι Θεσσαλονίκης βρίσκεται ο Δημητρακόπουλος που τα τελευταία 5 χρόνια φέρνει και pellet εκτός από ζωοτροφές.
Το Σάββατο θα παω να πάρω μια παλέτα σβάι με 430ευρώ.
Του είπα αν θέλει να του κάνω διαφήμιση και μου είπε "εννοείται"
Όταν μισοαστεία μισοσοβαρά του είπα "μη τυχόν και δεν έχεις το σάββατο το πρωϊ να έρθω να πάρω", μου απάντησε "έχω πολύ πράμα".

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Manolis1978

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179840 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

Πω πω πω τι προσφορά είναι αυτή; 
Πάμε να προλάβουμε!
woodstore.gr/product-category/kausimi-yli/pellet/
Χρόνια ο ποιό ακριβός,ακόμα και στα καλά/φθηνά χρόνια.
Καλύπτει  πελάτες από Αγιο Στέφανο έως Κιούρκα.που καίγονται γιά 1-2 σακιά.
Οταν τον πήρα τηλέφωνο κάποτε γιά 6 παλέτες ξαφνιάστηκε.
Αμα βλέπεις  ότι ακόμα και  στο καφενείο στον Αγ.Στέφανο (στο προαστιακό απέναντι με τους παππούδες μέσα)
έχει σόμπα πέλλετ καταλαβαίνεις την έκταση χρήσης που έχει πάρει το καύσιμο πέλλετ.
Στο Αιγάλεω στην εταιρεία βάλανε πέρυσι και αυτοί σόμπα πέλλετ.
Και η κουτσή Μαρία έβαλε σομπα πέλετ.Η ζήτηση πάντα φέρνει αύξηση τιμών.
Εχει διάρκεια ζωής το πέλλετ στην Ελλάδα??
Κατ εμέ όσο οι αντλίες θερμότητας με ενδοδαπέδια στοιχίζουνε >15.000 € γιά σπίτι 130 τμ, το πέλλετ αντέχει.

Ετσι όπως το έγραψες είναι. Πάντα είχε την πιο ακριβή τιμή στο πέλλετ. 

 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179841 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Καλησπέρα, ήθελα να αναφέρω εντυπώσεις για μια παλέτα Stali που πήρα πριν μερικές μέρες.
Αρχικά να πω ότι έχω την αερόθερμη σόμπα HP22 του Μοσχάλη ρυθμισμένη στην χαμηλότερη κατανάλωση, στην οποία τα δύο πρώτα χρόνια έκαψα RZ και έκτοτε Golden Nuggets.
Το RZ ήταν ότι καλύτερο έχω κάψει. Το Golden Nuggets αρκετά καλό χωρίς κάπνα και στάχτη αλλά παρήγαγε και λίγο κλίγκερ.
(Προσωπικά εμένα δε με δυσκόλευε η αφαίρεση του κλιγκερ αλλά για τη γυναίκα ήταν δύσκολο να το καθαρίσει με αποτέλεσμα να το αφήνει να συσσωρεύεται)
Το Stali τώρα, είναι πολύ πιο μικρόκοκο από ότι έκαιγα τα τελευταία χρόνια. Με τις ρυθμίσεις αέρα των τελευταίων ετών ξεκίνησα να κάψω ένα σακί για δοκιμή.
Παρήγαγε πολύ κάπνα και άφηνε μια στρώση αφράτης στάχτης μέσα στο ποτηράκι. Μετά τον καθαρισμό αύξησα τον αέρα από 130 σε 150V για την πρώτη σκάλα και δουλεύει αρκετά καλύτερα.
Η κάπνα μειώθηκε πολύ αισθητά και μετά το πρώτο σακί δεν υπήρχε πλέον η αφράτη στάχτη μέσα στο ποτηράκι όπως πριν.
Στα θετικά να αναφέρω ότι μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κανένα ίχνος κλιγκερ και ότι οι συκευασίες ήταν πολύ προσεγμένες χωρίς τρίμα.
Αυτό που δε μ αρέσει είναι ότι άλλοτε πέφτει παπάνω πέλετ κι άλλοτε λιγότερο με αποτέλεσμα η φλόγα να κάνει συχνότερες αυξομειώσεις σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια.
Όταν συμβαίνει αυτό υποθέτω ότι για το διάστημα που έχει πέσει μεγαλύτερη ποσότητα χρειάζεται περισσότερο αέρα γιατί είναι πλούσιο το μείγμα με αποτέλεσμα να καπνίζει παραπάνω στο τζάμι.
Θα δοκιμάσω να αυξήσω λίγο ακόμα τον αέρα για δοκιμή.
Πως μπορώ να βρω τη χρυσή τομή εννοώντας πως ξέρω ότι δεν το έχω παρακάνει με τον αέρα;
To Stali όπως σωστά διαπίστωσες είναι πιο κοντό από το Golden. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να πέφτουν περισσότερα πελλετάκια  στο δοχείο κατά την ρίψη. Αν  έχεις τις ίδιες ρυθμίσεις ρίψης του κοχλία που είχες με το Golden, κάνε μία δοκιμή να μειώσεις το χρόνο ρίψης. Ισως να μην προλάβαιναν να καούν και γιαυτό να είχες κατάλοιπα και καπνιά. Κάνε τις δοκιμές σου με κοχλία - αέρα και θα βρεις τη συνταγή. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.683 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ