Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56594 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Πλέον και οι κατασκευαστές αυτοκινήτων , συναρμολόγηση κάνουν ...
Με την ίδια λογική το ανέφερα , κατασκευαστής "κατασκευαστές" την σήμερον ημέρα όταν μπορείς να βρεις έτοιμα κομμάτια , είναι μόνο αυτός που το έχει μεράκι και μπορεί να σπαταλήσει τις εργατοώρες αυτές και να το πουλήσει έτσι ώστε να έχει και κέρδος ...

από την άποψη σου Valsam έχεις δίκιο , αλλά από την άλλη , πόσοι είναι οι κατασκευαστές που φτιάχνουν αποκλειστικά μόνοι τους τα κομμάτια , ηλεκτρικά και μεταλλικά και καλώδια ...

Για τον κ.Γκουντέλια , η φήμη που άκουσα ήταν για ameco

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56632 από giamix
Απαντήθηκε από giamix στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Πριν 2 μήνες που πήρα το RZ pellet από το κ Λειβιδιώτη, αυτή ήταν η τιμή του. Τώρα δεν ξέρω, ελπίζω να είναι η ίδια. Όσο για την ποιότητα του πέλλετ, είναι πράγματι πολύ καλό. Τόσο, για την απόδοσή του, και ακόμα περισσότερο για τα υπολλείματα που αφήνει στον χώρο καύσης (ελάχιστα). Λόγω κακής εμπειρίας που είχα με την αγορά της σόμπας, χρειαζόμουν τουλάχιστον να μην προβληματιστώ και με την λειτουργίας της. Με το RZ δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by giamix.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56639 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

N1k0s έγραψε: γνωρίζω ότι στην περιοχή της Θεσσαλονίκης έχουν μεταφερθεί τουλάχιστον 10.000 τόννοι για φέτος από ένα έμπορα ... Επίσης γνωρίζω ότι από την δική μου σόμπα τον μήνα Αυγουστο 2011 και τους μεταφορείς που μου την έφεραν , ότι ήδη είχαν μοιράσει 100 σόμπες τον ίδιο μήνα ... άρα πάνω κάτω πιστεύω ότι υπάρχουν 4.000 σόμπες εντός Θεσσαλονίκης ...


4000 χιλιάδες σόμπες είναι πολλές για φέτος στην θεσσαλονίκη. Μην ξεχνάμε ότι η Θεσ/νικη έχει φυσικό αέριο. Κανείς μέχρι στιγμής δεν άλλαξε την θέρμανση του από φυσικό αέριο σε πέλλετ.

Απο πέλλετ δεν ξέρω πόσους τόνους έχει φορτωθεί η αγορά......αλλά ξέρω σίγουρα ότι οι περισσότεροι σοβαροί εισαγωγείς που έχουν επενδύσει σε αυτήν την δουλειά για τον μέλλον, θα κρατήσουν σταθερά τις τιμές τους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56692 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Πολυς κοσμος την πατησε και εβαλε πελλετ και και αρκετοι που ηδη ειχαν φυσικο αεριο εβαλαν και πελλετ ειτε γιατι τρομοκρατηθηκαν με το ακουσμα οτι το φυσικο αεριο θα εχει 20% διαφορα με το πετρελαιο δηλ. αν σημερα το πετρελαιο εχει 1,32 το φ.αεριο θα ειχε 1,05,και κυκλοφορουσαν σεναρια για τιμη του πετρελαιου στα 1,50 ,ειτε εβαλαν γιατι εφαγαν παπα απο τους Ελληναροτσομπανιδες εμπορους για το ποσο πιο συμφερον ειναι το πελλετ που σε καμια περιπτωση δεν ισχυει με τις τιμες που πωλειτε σημερα το πελλετ!

Αν δεν αλαξουν τα πραγματα και να πωλειτε σημερα μαξιμουμ ταβανι το πελλετ 250 ευρω (για κορυφη μιλαω)χλωμο το μελλον του(θα πουλαει μονο σε οσους δεν εχουν αλλη επιλογη,ειτε γιατι δεν περναει αεριο απο την περιοχη τους η δεν εχουν χωρο και χρονο για ξυλα κ.τ.λ)!
Με 350 ευρω τον τονο για πελλετ δηλ. 70 λεπτα για 2 κιλα πελλετ με συνολικη αποδοση 10 kw που θα καουν σε λεβητα με 85% αποδοση και θα μας δωσουν 8,5kw,με φυσικο αεριο η kw συμπεριλαμβανομένου του ειδικού Φόρου Κατανάλωσης και του Φ.Π.Α. κοστιζει για Θεσ/νικη 7,8 λεπτα και ενας λεβητας συμπύκνωσης εχει αποδοση μεχρι και πανω απο το 100% (ας βαλουμε 100% εμεις γιατι και στους λεβητες πελλετ λενε 90-92% και εβαλα 85 εγω,ας τους φαω και τους 2 απο 8%)δηλ. θελουμε με φυσικο αεριο 66,3 λεπτα.
Απ'την αλλη ειναι και μεγαλυτερο και το κοστος εγκαταστασης μιας μοναδας πελλετ που το καθιστα ακομη πιο ασυμφορο,ενας καλος (καλουτσικος υπαρχουν και καλυτεροι)λεβητας συμπύκνωσης 30kw βγαινει στα 1200 ευρω και το συνολο της εγκαταστασης μαζι με τα τελη συνδεσης 2000 με 2500,με 2000 και 2500 δεν παιζει 30kw λεβητας πελλετ ονομαστικης αποδοσης 92-93% με τα περαστικα και τα εξαρτηματα!
70 λεπτα με πελλετ 66,3 με αεριο και ουτε κουβαλημα ουτε σκουπισμα ουτε τιποτα και αντε γεια!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56712 από Nick the Greek
Απαντήθηκε από Nick the Greek στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

valsam έγραψε: Πολυς κοσμος την πατησε και εβαλε πελλετ και και αρκετοι που ηδη ειχαν φυσικο αεριο εβαλαν και πελλετ ειτε γιατι τρομοκρατηθηκαν με το ακουσμα οτι το φυσικο αεριο θα εχει 20% διαφορα με το πετρελαιο δηλ. αν σημερα το πετρελαιο εχει 1,32 το φ.αεριο θα ειχε 1,05,και κυκλοφορουσαν σεναρια για τιμη του πετρελαιου στα 1,50 ,ειτε εβαλαν γιατι εφαγαν παπα απο τους Ελληναροτσομπανιδες εμπορους για το ποσο πιο συμφερον ειναι το πελλετ που σε καμια περιπτωση δεν ισχυει με τις τιμες που πωλειτε σημερα το πελλετ!

Αν δεν αλαξουν τα πραγματα και να πωλειτε σημερα μαξιμουμ ταβανι το πελλετ 250 ευρω (για κορυφη μιλαω)χλωμο το μελλον του(θα πουλαει μονο σε οσους δεν εχουν αλλη επιλογη,ειτε γιατι δεν περναει αεριο απο την περιοχη τους η δεν εχουν χωρο και χρονο για ξυλα κ.τ.λ)!
Με 350 ευρω τον τονο για πελλετ δηλ. 70 λεπτα για 2 κιλα πελλετ με συνολικη αποδοση 10 kw που θα καουν σε λεβητα με 85% αποδοση και θα μας δωσουν 8,5kw,με φυσικο αεριο η kw συμπεριλαμβανομένου του ειδικού Φόρου Κατανάλωσης και του Φ.Π.Α. κοστιζει για Θεσ/νικη 7,8 λεπτα και ενας λεβητας συμπύκνωσης εχει αποδοση μεχρι και πανω απο το 100% (ας βαλουμε 100% εμεις γιατι και στους λεβητες πελλετ λενε 90-92% και εβαλα 85 εγω,ας τους φαω και τους 2 απο 8%)δηλ. θελουμε με φυσικο αεριο 66,3 λεπτα.
70 λεπτα με πελλετ 66,3 με αεριο και ουτε κουβαλημα ουτε σκουπισμα ουτε τιποτα και αντε γεια!


Υπάρχει και η κατηγορία όπως εγώ που κατήργησα το πετρέλαιο και το αντικατέστησα με σόμπα για όλο το διαμέρισμα. Με 360/τόνο μου καίει 0,58€ώρα.

HP60 10,5kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56725 από George66
Απαντήθηκε από George66 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Nick the Greek έγραψε: Υπάρχει και η κατηγορία όπως εγώ που κατήργησα το πετρέλαιο και το αντικατέστησα με σόμπα για όλο το διαμέρισμα. Με 360/τόνο μου καίει 0,58€ώρα.


Ομοίως.
Με αγορά 300€/τόνο (και λιγότερα αν το αγόραζα πιο νωρίς) καίω 2 κιλά/ώρα (0,60€/ώρα) σε 18kw (ονομαστική 16,1 kw) σόμπα-νερού και ζεσταίνω 100 τ.μ ανεβάζοντας θερμοκρασίες 22,5 με 23 βαθμούς.

Σε πολυκατοικία στην Αθήνα, με πετρέλαιο περσινό (1,09 €/λίτρο) για αυτόνομη κατανάλωση 6 ωρών καλοριφέρ (συνολικά για το μήνα Νοέμβριο - χωρίς ιδιαίτερα κρύα) το ποσό θέρμανσης στα κοινόχρηστα ήταν 19 €.

Που συζήτηση λοιπόν για πετρέλαιο και φυσικό αέριο (το οποίο υπόψιν δεν έχει ανατιμηθεί πλήρως σύμφωνα με το τελευταίο μνημόνιο και τα έσοδα που αναμένονται από αυ΄το).
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by George66.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.566 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ