Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55827 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Sp4wN έγραψε:

dimlyk έγραψε: γιατι βρε νικολα το αποκλεεις ?...πολλοι βεβαια εχουν ηδη εφοδιαστει οποτε μπορει να μην υπαρχει ενδιαφερον ... αλλα χανουμε κατι να κανουμε μια δοκιμη?


Εννοείται δεν αποκλείω τίποτε και το είδαμε αυτό και στη μαζική αγορά μπρικέτας που οργανώσανε τα παιδιά . Απλά αυτό που έχω στο μυαλό μου δεν περιλαμβάνει την τιμή 295 και δεν περιλαμβάνει και bioenergy point !! Μετά συγχωρήσεως


Τόσα ξέρεις, τόσα λες. Όταν το Bioenergy Point δεν το βρίσκεις στην Αθήνα, με παράδοση κάτω από 320€ και σου προσφέρει κάποιος την δυνατότητα 25€ κάτω, απλά χάνεις κάθε αξιοπιστία απαξιώνοντας κατ' ευθείαν την προσφορά.
Εσύ μπορείς να έχεις στο μυαλό σου ότι νούμερο θέλεις, αλλά τα νούμερα που νομίζεις είναι πραγματικά αλλού και εκτός πραγματικότητας.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55836 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

giogud έγραψε:
Τόσα ξέρεις, τόσα λες. Όταν το Bioenergy Point δεν το βρίσκεις στην Αθήνα, με παράδοση κάτω από 320€ και σου προσφέρει κάποιος την δυνατότητα 25€ κάτω, απλά χάνεις κάθε αξιοπιστία σου απαξιώνοντας κατ' ευθείαν την προσφορά.
Εσύ μπορείς να έχεις στο μυαλό σου ότι νούμερο θέλεις, αλλά τα νούμερα που νομίζεις είναι πραγματικά αλλού και εκτός πραγματικότητας.


Γιώργο θα σε παρακαλούσα να χρησιμοποιείς καλύτερες εκφράσεις,όχι μόνο προς εμένα αλλά και γενικότερα.Κανείς εδώ δεν οφείλει να ανέχεται αυτό το ύφος .Πόσο μάλλον εγώ από σένα ,που ούτε γνωριζόμαστε και από χτές ,ούτε κάν έχουμε προηγούμενες δοσοληψίες.

Το ποιά θεωρεί ο καθένας λογική τιμή και ποιά εκτός πραγματικότητας δεν είναι δική μου δουλειά να το σχολιάσω.Εγώ είπα το τι θα κάνω εγώ και μόνο.Τώρα οι υπόλοιποι ας αγοράσουν και όλο σου το μαγαζί.Κανένα πρόβλημα από μένα.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55845 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

theoilia έγραψε: [quote="Sp4wN" post=55819


Με μένα και σένα μέσα ψάχνουμε τα άλλα 198 μέλη Πέτρο ;)[/quote]

197 ;) μέσα και εγώ για 8t[/quote]

Κρατήστε δυνάμεις για την άνοιξη.
Αν και είναι κάτι που δεν έχει συζητηθεί, εγώ σκέφτομαι να ανοιχτούν θέματα με συγκεκριμένες μάρκες πέλλετ, όπου τα μέλη θα δηλώνουν περιοχή και τόνους που επιθυμούν να ΠΡΟΑΓΟΡΑΣΟΥΝ της συγκεκριμένης μάρκας. Εφόσον μαζευτούν αρκετοί τόνοι, θα γίνουν προσφορές από εμπόρους (το αν είναι και μέλη του φόρουμ συζητιέται), ενώ ταυτόχρονα θα μπορούν μέλη από όμορες περιοχές να συνεννοηθούν για την παραλαβή, προκειμένου να χαμηλώσουν το κόστος των μεταφορικών.

Πρώιμες σκέψεις, αλλά σκέψεις...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55847 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Sp4wN έγραψε:

giogud έγραψε:
Τόσα ξέρεις, τόσα λες. Όταν το Bioenergy Point δεν το βρίσκεις στην Αθήνα, με παράδοση κάτω από 320€ και σου προσφέρει κάποιος την δυνατότητα 25€ κάτω, απλά χάνεις κάθε αξιοπιστία σου απαξιώνοντας κατ' ευθείαν την προσφορά.
Εσύ μπορείς να έχεις στο μυαλό σου ότι νούμερο θέλεις, αλλά τα νούμερα που νομίζεις είναι πραγματικά αλλού και εκτός πραγματικότητας.


Γιώργο θα σε παρακαλούσα να χρησιμοποιείς καλύτερες εκφράσεις,όχι μόνο προς εμένα αλλά και γενικότερα.Κανείς εδώ δεν οφείλει να ανέχεται αυτό το ύφος .Πόσο μάλλον εγώ από σένα ,που ούτε γνωριζόμαστε και από χτές ,ούτε κάν έχουμε προηγούμενες δοσοληψίες.

Το ποιά θεωρεί ο καθένας λογική τιμή και ποιά εκτός πραγματικότητας δεν είναι δική μου δουλειά να το σχολιάσω.Εγώ είπα το τι θα κάνω εγώ και μόνο.Τώρα οι υπόλοιποι ας αγοράσουν και όλο σου το μαγαζί.Κανένα πρόβλημα από μένα.


Βγήκες και σχολίασες κατ ευθείαν για άλλη περιοχή και για πέλλετ το οποίο δεν το έχεις πιάσει στα χέρια σου. Είπα μια τιμή 25€ κάτω από τις τρέχουσες, είπα τον τρόπο που θα μπορούσε να επιτευχθεί και συ κατ ευθείαν με τον καλό λόγο.
Αλλά επειδή και βεβαίως θα κάνεις ότι θέλεις, το ίδιο δηλαδή με τους περισσότερους, τα group buy δεν θα πετύχουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55849 από XAALAARAA
Απαντήθηκε από XAALAARAA στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

KERBEROS έγραψε: Φανταστείτε δε τα μέλη να είναι 500 και οι τόνοι 1000+. Ενδιαφέρον, δε βρίσκετε;


δεν ξεκιναμε απο τα βασικα καλυτερα 5 ατομα ενα φορτιο (αντε μεχρι εδω απλο ειναι λεφτα να υπαρχουν)και μετα φορτια σε εναν εμπορα (εδω κολαμε πρεπει να εχει ολες τις μαρκες) ποιος ομως θα κατσει να ασχοληθει για να κερδισουν οι αλλοι χωρις αυτος να βγαλει το κατι τις + το κλεισιμο μεταφορας τις διανομης συν εκφορτωση δεν γινονται αυτα ρε παιδια για 200 ατομα

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55855 από Nick the Greek
Απαντήθηκε από Nick the Greek στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

giogud έγραψε:

KERBEROS έγραψε:

giogud έγραψε:

Sp4wN έγραψε: Γι αυτό οργανώνουμε και τα group buys όλο το χειμώνα ;)


Κανένα group buy δεν οργανώνετε. Υπάρχει περίπτωση να αγοράσετε φορτηγό ολόκληρο και να αναλάβετε την εκφόρτωση; Μόνο έτσι μπορείτε να γλιτώσετε χρήματα.


Ας κάνω μία σκέψη:

Αν υποθέσουμε ότι Απρίλιο - Μάϊο μέσα από το φόρουμ συμφωνήσουμε π.χ. 200 μέλη (τυχαίο το νούμερο) για 500 τόνους συγκεκριμένης μάρκας πέλλετ (έστω κι από διάφορα μέρη της Ελλάδας προφανώς με διαφορά τιμής λόγω μεταφορικών).
Ας υποθέσουμε ότι στη συνέχεια είναι διατεθειμένα να καταβάλλουν και προκαταβολές (στη συνέχεια και όλο το ποσό) για προαγορά των τόνων που θέλουν για το χειμώνα σε όποιον έμπορο κάνει την καλύτερη προσφορά στο φόρουμ για τη συγκεκριμένη μάρκα πέλλετ.
Είναι ή δεν είναι αυτό μια μορφή ομαδικής αγοράς; Ο έμπορος θα κερδίσει από αυτό το μέγεθος προαγοράς; Ο καταναλωτής θα κερδίσει;

Κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου.


Σημαντικό ρόλο στην τιμή μπορεί να παίξει η σύμπτυξη του χρόνου και η συνολική οργάνωση. Για να κριθεί επιτυχημένο, να αξίζει τον κόπο για όλους, πρέπει να υπάρχει και συγκέντρωση αυτών που θα κάνουν τελικά την προσφορά.
Αν μου πουν 5-6 Αθηναίοι, να πάρουν την ίδια μέρα πέλλετ (1 φορτίο συνολικά) θα μπορέσει να μοιραστεί στα σπίτια με χαμηλό κόστος.
Σήμερα θα μπορούσε να γίνει αυτό με τελικό κόστος στα 295€ για το Bioenergy Point και παράδοση στην Αθήνα. Μιλάμε για καταχείμωνο και παράδοση στο σπίτι.
Οργάνωση δεν έχετε.


Αν βρείς άλλους 5 εγώ είμαι μέσα για 40 σακιά.. :)

HP60 10,5kw
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Nick the Greek.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.483 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ