Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55799 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

KERBEROS έγραψε:

giogud έγραψε:

Sp4wN έγραψε: Γι αυτό οργανώνουμε και τα group buys όλο το χειμώνα ;)


Κανένα group buy δεν οργανώνετε. Υπάρχει περίπτωση να αγοράσετε φορτηγό ολόκληρο και να αναλάβετε την εκφόρτωση; Μόνο έτσι μπορείτε να γλιτώσετε χρήματα.


Ας κάνω μία σκέψη:

Αν υποθέσουμε ότι Απρίλιο - Μάϊο μέσα από το φόρουμ συμφωνήσουμε π.χ. 200 μέλη (τυχαίο το νούμερο) για 500 τόνους συγκεκριμένης μάρκας πέλλετ (έστω κι από διάφορα μέρη της Ελλάδας προφανώς με διαφορά τιμής λόγω μεταφορικών).
Ας υποθέσουμε ότι στη συνέχεια είναι διατεθειμένα να καταβάλλουν και προκαταβολές (στη συνέχεια και όλο το ποσό) για προαγορά των τόνων που θέλουν για το χειμώνα σε όποιον έμπορο κάνει την καλύτερη προσφορά στο φόρουμ για τη συγκεκριμένη μάρκα πέλλετ.
Είναι ή δεν είναι αυτό μια μορφή ομαδικής αγοράς; Ο έμπορος θα κερδίσει από αυτό το μέγεθος προαγοράς; Ο καταναλωτής θα κερδίσει;

Κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου.


Σημαντικό ρόλο στην τιμή μπορεί να παίξει η σύμπτυξη του χρόνου και η συνολική οργάνωση. Για να κριθεί επιτυχημένο, να αξίζει τον κόπο για όλους, πρέπει να υπάρχει και συγκέντρωση αυτών που θα κάνουν τελικά την προσφορά.
Αν μου πουν 5-6 Αθηναίοι, να πάρουν την ίδια μέρα πέλλετ (1 φορτίο συνολικά) θα μπορέσει να μοιραστεί στα σπίτια με χαμηλό κόστος.
Σήμερα θα μπορούσε να γίνει αυτό με τελικό κόστος στα 295€ για το Bioenergy Point και παράδοση στην Αθήνα. Μιλάμε για καταχείμωνο και παράδοση στο σπίτι.
Οργάνωση δεν έχετε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55803 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

giogud έγραψε: Σημαντικό ρόλο στην τιμή μπορεί να παίξει η σύμπτυξη του χρόνου και η συνολική οργάνωση. Για να κριθεί επιτυχημένο, να αξίζει τον κόπο για όλους, πρέπει να υπάρχει και συγκέντρωση αυτών που θα κάνουν τελικά την προσφορά.
Αν μου πουν 5-6 Αθηναίοι, να πάρουν την ίδια μέρα πέλλετ (1 φορτίο συνολικά) θα μπορέσει να μοιραστεί στα σπίτια με χαμηλό κόστος.
Σήμερα θα μπορούσε να γίνει αυτό με τελικό κόστος στα 295€ για το Bioenergy Point και παράδοση στην Αθήνα. Μιλάμε για καταχείμωνο και παράδοση στο σπίτι.
Οργάνωση δεν έχετε.


To 295 μπορεί να μήν είναι κακή τιμή για το καταχείμωνο όπως λές Γιώργο ,δεν είναι όμως η τιμή που όλοι επιθυμούμε για το πέλλετ .Γι αυτό και τα επίσημα group buys του φόρουμ θα λαμβάνουν μέρος ως επί το πλείστον τους εαρινούς-θερινούς μήνες . Το πρώτο group buy είχε απόλυτη επιτυχία και το επόμενο θα είναι ακόμη καλύτερα οργανωμένο .

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55817 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
γιατι βρε νικολα το αποκλεεις ?...πολλοι βεβαια εχουν ηδη εφοδιαστει οποτε μπορει να μην υπαρχει ενδιαφερον ... αλλα χανουμε κατι να κανουμε μια δοκιμη?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55819 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

dimlyk έγραψε: γιατι βρε νικολα το αποκλεεις ?...πολλοι βεβαια εχουν ηδη εφοδιαστει οποτε μπορει να μην υπαρχει ενδιαφερον ... αλλα χανουμε κατι να κανουμε μια δοκιμη?


Εννοείται δεν αποκλείω τίποτε και το είδαμε αυτό και στη μαζική αγορά μπρικέτας που οργανώσανε τα παιδιά . Απλά αυτό που έχω στο μυαλό μου δεν περιλαμβάνει την τιμή 295 και δεν περιλαμβάνει και bioenergy point !! Μετά συγχωρήσεως

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55824 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

giogud έγραψε:

KERBEROS έγραψε:

giogud έγραψε:

Sp4wN έγραψε: Γι αυτό οργανώνουμε και τα group buys όλο το χειμώνα ;)


Κανένα group buy δεν οργανώνετε. Υπάρχει περίπτωση να αγοράσετε φορτηγό ολόκληρο και να αναλάβετε την εκφόρτωση; Μόνο έτσι μπορείτε να γλιτώσετε χρήματα.


Ας κάνω μία σκέψη:

Αν υποθέσουμε ότι Απρίλιο - Μάϊο μέσα από το φόρουμ συμφωνήσουμε π.χ. 200 μέλη (τυχαίο το νούμερο) για 500 τόνους συγκεκριμένης μάρκας πέλλετ (έστω κι από διάφορα μέρη της Ελλάδας προφανώς με διαφορά τιμής λόγω μεταφορικών).
Ας υποθέσουμε ότι στη συνέχεια είναι διατεθειμένα να καταβάλλουν και προκαταβολές (στη συνέχεια και όλο το ποσό) για προαγορά των τόνων που θέλουν για το χειμώνα σε όποιον έμπορο κάνει την καλύτερη προσφορά στο φόρουμ για τη συγκεκριμένη μάρκα πέλλετ.
Είναι ή δεν είναι αυτό μια μορφή ομαδικής αγοράς; Ο έμπορος θα κερδίσει από αυτό το μέγεθος προαγοράς; Ο καταναλωτής θα κερδίσει;

Κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου.


Σημαντικό ρόλο στην τιμή μπορεί να παίξει η σύμπτυξη του χρόνου και η συνολική οργάνωση. Για να κριθεί επιτυχημένο, να αξίζει τον κόπο για όλους, πρέπει να υπάρχει και συγκέντρωση αυτών που θα κάνουν τελικά την προσφορά.
Αν μου πουν 5-6 Αθηναίοι, να πάρουν την ίδια μέρα πέλλετ (1 φορτίο συνολικά) θα μπορέσει να μοιραστεί στα σπίτια με χαμηλό κόστος.
Σήμερα θα μπορούσε να γίνει αυτό με τελικό κόστος στα 295€ για το Bioenergy Point και παράδοση στην Αθήνα. Μιλάμε για καταχείμωνο και παράδοση στο σπίτι.
Οργάνωση δεν έχετε.


Για την οργάνωση συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Απλά πιστεύω ότι η φετινή χρονιά θα είναι εντελώς διαφορετική. Πέρισυ πολλοί και φέτος ακόμα περισσότεροι δοκίμασαν και δοκιμάζουν διάφορες μάρκες πέλλετ. Μέχρι την άνοιξη οι πιο πολλοί θα κατασταλάξουν σε μία ή το πολύ δύο μάρκες. Αν είσαι αποφασισμένος για μία μάρκα, όλα μα όλα θα είναι διαφορετικά. Πέρισυ κι εμείς κι εσείς βαδίζαμε στα τυφλά. Φέτος η ήρα από το στάρι ξεχωρίζει, οπότε η οργάνωση θα είναι πιο εφικτή. Εξάλλου, άλλο 700 μέλη κι άλλο 5000 μέλη -βάλε και τους γύρω από τα μέλη-.
Άσε που φέτος κι η μπριγκέτα θα προαγοραστεί...
ΘΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ θέλουμε, δε θέλουμε.

ΥΓ: Εγώ ήδη παλεύω να βάλω στην άκρη τα χρήματα για την προαγορά του καλοκαιριού.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #55825 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
[quote="Sp4wN" post=55819[/quote]

Με μένα και σένα μέσα ψάχνουμε τα άλλα 198 μέλη Πέτρο ;)[/quote]

197 ;) μέσα και εγώ για 8t

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.493 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ