Εναν καλό αφυγραντηρα εχετε να προτείνετε

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154663 από lefterismega

formentini30 έγραψε: Καλημέρα
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις πρώτα ένα μετρητή υγρασίας, να μετρήσεις πρώτα ποσό υγρασία έχεις και μετά να αγοράσεις μηχάνημα.
Άσε τη διαφημίζουν αυτοί. Εσύ τη χρειάζεσαι!
Και εγώ έτσι νόμιζα και όταν έκανα μετρήσεις μέσα στο χώρο μου είδα ότι χριζόμουνα υγραντήρα και όχι αφυγραντιρα.


Ευχαριστώ για την πολύ καλή απάντηση ...
Πρώτα απ όλα να πω ότι υγραντήρα έχω στο σαλόνι (μόνο) λόγο πελλετόσομπας γιατί όχι μόνο δεν υπάρχει υγρασία όταν λειτουργεί, αλλά ξεραίνει και το λαιμό ...

Όσο για τον "μετρητή υγρασίας" που λες ... εδώ και κάτι χρόνια τον έχω και ποτέ δεν του είχα δώσει σημασία :P (βλεπε παρακάτω εικόνα) ... η υγρασία αυτό που δείχνει το χεράκι δεν είναι ?
ok θα τον μεταφέρω στα υπνοδωμάτια για μέτρηση και θα επανέλθω ...
κάτι ακόμα ... τι νουμεράκι θα πρέπει να δείξει ο μετρητής 70% (πχ) για να είναι χρήσιμος ο αφυγραντιρας ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154694 από aenaos15
Οντως αυτη ειναι η ενδειξη που λες. Οσο αφορα το ποσοστο υγρασιας που ειναι ανεκτο και μερικες φορες επιβαλλομενο σε ενα κλειστο χωρο εξαρταται απο πολλες παραμετρους. Χοντρικα υπολογιζε απο 45% - 55%.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154719 από lefterismega
Αυτή η ένδειξη που φαίνεται είναι από το σαλόνι με αναμμένο τζάκι. Όμως όταν τοποθέτησα τον μετρητή στην κρεβατοκάμαρα μου αργά το βράδυ έδειξε 85% πράγμα που με ανησυχήσει... Το πρωί φυσικά πονούσαν τα κόκαλα. Μήπως να αρχίσω να ψάχνω εσπευσμένα για την αγορά?

sent from my beautiful curved LG G flex2, using "Tapa"
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by lefterismega.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154726 από fotisbasm

lefterismega έγραψε:

formentini30 έγραψε: Καλημέρα
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις πρώτα ένα μετρητή υγρασίας, να μετρήσεις πρώτα ποσό υγρασία έχεις και μετά να αγοράσεις μηχάνημα.
Άσε τη διαφημίζουν αυτοί. Εσύ τη χρειάζεσαι!
Και εγώ έτσι νόμιζα και όταν έκανα μετρήσεις μέσα στο χώρο μου είδα ότι χριζόμουνα υγραντήρα και όχι αφυγραντιρα.


Ευχαριστώ για την πολύ καλή απάντηση ...
Πρώτα απ όλα να πω ότι υγραντήρα έχω στο σαλόνι (μόνο) λόγο πελλετόσομπας γιατί όχι μόνο δεν υπάρχει υγρασία όταν λειτουργεί, αλλά ξεραίνει και το λαιμό ...

Όσο για τον "μετρητή υγρασίας" που λες ... εδώ και κάτι χρόνια τον έχω και ποτέ δεν του είχα δώσει σημασία :P (βλεπε παρακάτω εικόνα) ... η υγρασία αυτό που δείχνει το χεράκι δεν είναι ?
ok θα τον μεταφέρω στα υπνοδωμάτια για μέτρηση και θα επανέλθω ...
κάτι ακόμα ... τι νουμεράκι θα πρέπει να δείξει ο μετρητής 70% (πχ) για να είναι χρήσιμος ο αφυγραντιρας ?

Για ατομα με ασθμα ή αλλεργικη ρινιτιδα απο 35% εως 55% . Για φυσιολογικα ορια ειναι 40% εως 60% .

Το 85% που εγραψες ειναι "θανατος"
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by fotisbasm.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154731 από dimlyk
οσοι εχουν τετοια οργανακια καλο ειναι ναχουν 2-3 διαφορετικων εταιριων γιατι οι αποκλισεις στα φτηνουγρασιομετρα φτανουν και το 20% .
στις περισσοτερες περιπτωσεις αρκει η λιγο καλυτερη διαχειριση του αερα στον χωρο μας δηλ λιγο περισσοτςερο εξαερισμος για να ριξουμε την υγρασια .ειναι λαθος η εντυπωση που εχουν αρκετοι οτι γενικα ο εξωτερικος αερας ειναι πιο υγρος .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geoman

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154799 από lefterismega
Καλημέρα σας ...
Να κάνω μια ερώτηση ρε παλικάρια ...
Γιατί στην Ελλάδα ένας αφυγραντήρας (Κινεζόφερτος) στοιχίζει (από) 220€ και στη Γερμανία (Γερμανικός) το πολύ 100€ με μόνο 17€ ταχυδρομικά έξοδα ? (μιλάω για τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά 16lt την ημέρα κλπ κλπ).
... αναφέρομαι σε ένα site τυχαίο ..πχ -> ΑΥΤΟ .
Ντόπια Αισχροκέρδεια ίσως ? ...
Εκτός από τους λόγους εγγύησης (που έχουν) , άντε να υποστηρίξουμε ΝΑΙ τα Ελληνικά μαγαζιά, κλπ κλπ
πείτε μου ένα λόγο για να μην τον αγοράσω από εκεί !
Τουλάχιστον 90-100€ διαφορά ... !!! ... αν σου χαρίσει κάποιος 100€, τι θα πεις ... όχι δεν τα θέλω ? :) , άσε που (μπορεί να είναι) ποιοτικά ανώτερο προϊόν ....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ