Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95711 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή
Αν κατάλαβα καλά αυτό που έγραψες, η αλλαγή που θέλω να κάνω θα λύσει ΚΑΙ το πρόβλημα που εσύ βλέπεις, αφού πλέον το νερό ΔΕΝ θα κυκλοφορεί κρύο κατά την έναυση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95714 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή
θα κυκλοφοραει κρυο στο σβησιμο

αλλα αυτο που λες ειναι πολυπλοκο και σου λες οτι δεν χρησιμοποιειται στα λεβητοστασια

στην ουσια παρακαμπτεις τους θερμοστατες που ειναι οργανα ασφαλειας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95715 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή
Στο σβήσιμο θα κυκλοφορεί ζεστό ως χλιαρό νερό, αφού σε 15-20 λεπτά δεν θα προλαβάινει να κρυώσει, σύμφωνα τουλάχιστον με τις ως τώρα παρατηρήσεις μου.

Σε κάθε περίπτωση, ποια λύση προτείνεις εσύ (που προφανώς κατέχεις το θέμα πολύ καλύτερα) που να πετυχαίνει την αξιοποίηση της παραγόμενης ενέργειας (ή να αποτρέπει τη σπατάλη αυτής αν προτιμάς) και ταυτόχρονα να είναι τεχνικά σωστή και καθιερωμένη;

Σημειώνω (επειδή ίσως έχει σημασία) πως στο λεβητοστάσιο υπάρχει και λέβητας πετρελαίου με τον ίδιο πινακα αυτονομίας, κυκλοφορορητή και δοχείο διαστολής, και έχουμε συνδέσει ένα διακόπτη Α/Β που να μας επιτρέπει να γυρίσουμε από πετρέλαιο σε πέλετ και αντίστροφα (γυρίζοντας βέβαια και 2-3 βάνες).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95769 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή
o πιο σωστός τρόπος είναι να βάλεις ένα δοχείο αδρανείας. Θα παίρνεις την θέρμανση έτοιμη άμεσα και θα την αποθηκεύεις στο σβήσιμο χωρίς να πηγαίνει χαμένη.

Όλα τα άλλα θεωρώ ότι είναι απλά πατέντες, με οικονομικό όφελος αλλά τεχνικά μειονεκτήματα και ίσως κινδύνους υπερθερμάνσεων και δυσλειτουργίας λέβητα.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95773 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή
για να καταλαβω εννοεις οτι εχεις κοινο κυκλοφορητη και δοχειο διαστολης και στους 2 λεβητες ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95817 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή
Έχω δύο πράγματα κοινά: τον κυκλοφορητή, κι ένα κόκκινο δοχείο κυλινδρικό αλλά "στρογγυλεμένο", σαν φούσκα ένα πράμα, τώρα δοχείο αδράνειας το λένε, δοχείο διαστολής το λένε, δεν ξέρω, γιατί δεν ξέρω καν τη διαφορά αυτών των δύο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ