Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95871 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή
Σωστά μου φαίνονται αυτά που γράφετε κι οι δύο, εγώ - ξαναλέω - δεν το κατέχω το θέμα, είμαι Η/Μ ΕΜΠ αλλά δεν ξέρω τίποτε από θέρμανση, με πληροφορική και τηλεπικοινωνίες ασχολούμαι.

Μπορώ μόνο να πω πως αυτό το σύστημα ζεσταίνει καλά το σπίτι.

Πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα για μένα ήταν φέτος ο λέβητας που εμφάνισε και εμφανίζει προβλήματα, κυρίως με αποτυχημένες εναύσεις ορισμένες φορές. Αυτός ήταν ο βραχνάς μας και όχι η λειτουργία των δύο κυκλοφορητών σε σειρά, αυτό τι συνέπειες μπορεί να είχε πέραν της μείωσης της συνολικής απόδοσης;

Μακάρι να βρω ψαγμένο μηχανικό να το δει συνολικά το θέμα, δεν ξέρω και ποιόν να ψάξω, υδραυλικό ή καυστηρατζή ή ηλεκτρολόγο; Ή να συγκαλέσω συμβούλιο; :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96748 από chris lam
Απαντήθηκε από chris lam στο θέμα Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή
για να καταλάβω και εγώ έχεις ένα κυκλοφορητη με 3ης ηλεκ/βανες με πίνακα αυτονομίας?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Και αν κάποιοι φύγαν από τη ζωή σου, σε βλέπουν απ’ το club του παραδείσου, ΑΕΛ θυμήσου, πάντα μαζί σου, βασίλισσα σε θέλουν κι οι νεκροί σου…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96772 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή
Ναι έτσι είναι. Συνεννοήθηκα με τεχνικό να μου βάλει υδροστάτη ώστε η ηλεκτροβάνα να ανοίγει και να κλείνει ανεξάρτητα από το λέβητα, με κριτήριο τους 45 π.χ. βαθμούς του νερού. Έτσι θα αποφύγω την κυκλοφορία κρύου νερού (που αν καταλαβαίνω καλά οδηγεί σε βάθος χρόνου σε βλάβες) αλλά και θα κερδίσω από το ζεστό νερό που παραμένει μετά το κλείσιμο του θερμοστάτη. Κόστος λέει 90-140Ε + ΦΠΑ, ανάλογα με το κόστος των ρελέδων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96898 από chris lam
Απαντήθηκε από chris lam στο θέμα Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή
90-140 για πιο πράγμα?
καταρχάς υδροστατη εχει απο μόνος του ο λέβητας και είναι πρωρυθμιζμενος
Αν θες πες μου τι ακριβώς έχεις για να μη πετάξεις τζάμπα λεφτά
Αυτήν είναι η δουλειά μου

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Και αν κάποιοι φύγαν από τη ζωή σου, σε βλέπουν απ’ το club του παραδείσου, ΑΕΛ θυμήσου, πάντα μαζί σου, βασίλισσα σε θέλουν κι οι νεκροί σου…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96909 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή
Ο λέβητας είναι ο Θάλια-60, ελληνικός.

Έχει υδροστάτη που ελέγχει τον δικό του κυκλοφορητή, επειδή σε σειρά με τον δικό του βρίσκεται και ο κεντρικός Κ/Φ, θέλω λοιπόν να βάλω υδροστάτη και γι' αυτόν. Τα 90-140 είναι για να μπει ο υδροστάτης και κάτι ρελέδες που θα ελέγχουν τα off/on.

Το παράπονό μου είναι ότι η δουλειά αυτή έπρεπε να είχε γίνει εξαρχής, ειδικά όταν μαθαίνω εδώ πως κατά την έναυση, όταν το νερό κυκλοφορεί κρύο με την υφιστάμενη συνδεσμολογία, δημιουργούνται προβλήματα στο λέβητα (πίσσες, άλλα κατάλοιπα δεν ξέρω ακριβώς). Άρα η αρχική σύνδεση θα έπρεπε να είχε γίνει πιο σωστά με χρήση του υδροστάτη που τώρα εκ των υστέρων πάμε να βάλουμε.

Επισυνάπτω φωτό του συστήματος, ο αριστερός πίνακας είναι για το πέλετ και ο δεξιός για το πετρέλαιο, φαίνονται επίσης οι 3 ηλεκτροβάνες για τις 3 αυτονομίες. Κάτω από τους πίνακες βρίσκεται ο διακόπτης επιλογής, όταν είναι δεξιά είναι στο πέλετ (τον βάλανε να κοιτάζει αντίστροφα).
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #96911 από chris lam
Απαντήθηκε από chris lam στο θέμα Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή
o κυκλοφορητής παίρνει εντολή να ξεκινήσει όταν το νερό είναι πάνω από τους 45 οκ? άρα δεν θες υδροστατη γιατί έχεις ....το πολύ να χρειαστεί ενα ρελε για να παίρνουν και οι 2 μαζί
εφόσον έβαλες αυτονομία στο πελλετ αντί για μεταγωγικό...
τράβα απο μια φώτο κοντινή τους πίνακες εσωτερικά και θα σου κάνω ενα σχέδιο συνδεσμολογίας με τα υπάρχοντα υλικά...
κυκλοφορητες έχεις ενα πριν τις ηλεκτροβανες και εναν στον λέβητα του πελλετ εν σειρά?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Και αν κάποιοι φύγαν από τη ζωή σου, σε βλέπουν απ’ το club του παραδείσου, ΑΕΛ θυμήσου, πάντα μαζί σου, βασίλισσα σε θέλουν κι οι νεκροί σου…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ