Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95825 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή
μια καλη λυση ειναι να χρησιμοποιησεις καινουριο κυκλοφορητη και δοχειο για το πελλετολεβητα
και να ελεγχει τον κυκλοφορητη ο πινακας του λεβητα

χρειαζεται καποιες αλλαγες στις σωληνωσεις ,,, κι ενα υδραυλικο να σκαμπαζει η ισως καλυτερα αυτοι που σου πουλησαν τον λεβητα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95826 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή
Τι θα κερδίσω μ' αυτό; Έτσι κι αλλιώς ο λέβητας πετρελαίου είναι ΟΦΦ και θα παραμείνει ΟΦΦ για το προβλέψιμο μέλλον. Ο κυκλοφ. και το δοχείο (ό,τι δοχείο είναι τέλος πάντων) πρακτικά ανήκουν στον λέβητα πέλετ.

Θέλω λύση που να μην απαιτήσει αλλαγή σε σωληνώσεις γιατί μια τέτοια αλλαγή θα κοστίσει πολύ και ίσως δεν είναι και εφικτή στο ήδη πολύ στριμωγμένο λεβητοστάσιο. Θέλω λύση ηλεκτρονική και όχι υδραυλική. Αν δεν είναι σωστή η ιδέα μου για την καθυστέρηση και δεν υπάρχει άλλη λύση μέσω ηλεκτρονικού μηχανισμού μάλλον θα το ξεχάσω το θέμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95827 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή

bobus έγραψε: Ας πούμε πως τη χρονική στιγμή Τ0 ο θερμοστάτης δίνει΄εντολή.

Την ίδια στιγμή Τ0 ανοίγει ο κυκλοφορητής/ηλεκτροβάνα (ακούω το μοτέρ)

Τη στιγμή Τ0+3' περίπου το φωτάκι στον πίνακα αυτονομίας ανάβει, και ταυτόχρονα παίρνει εντολή έναυσης και ο λέβητας.

Θέλω η εντολή στο λέβητα να φτάνει την ίδια στιγμή με τώρα (ιδανικά μακάρι να έφτανε και τη στιγμή Τ0, η καθυστέρηση των 3' δεν νομίζω πως με βοηθά σε κάτι), αλλά ο κυκλοφορητής να μην ανοίγει πριν περάσουν περίπου 15-20'. Αν και το ζητούμενο είναι περισσότερο στον τερματισμό, αφού νερό και φλόγα υπάρχουν για αρκετή ώρα αφού ο θερμοστάτης δώσει εντολή παύσης. Αναφέρω τη φάση έναυσης απλά για να σημειώσω πως δεν υπάρχει λόγος να διαφοροποιηθεί η φάση αυτή από τη φάση τερματισμού, επειδή και στη φάση έναυσης η καθυστέρηση δεν θα βλάψει, ίσα-ίσα δεν έχει νόημα να κυκλοφορεί το νερό όταν είναι κρύο.

Εκκίνηση.
Ο κυκλοφορητής πρέπει να πάρει εντολή όπως τώρα ΑΛΛΑ να συνδεθεί στην εντολή λειτουργίας του σε σειρά και ένα θερμόμετρο εμβαπτιζόμενο που να μετράει θερμοκρασία λέβητα και να ρυθμιστεί να δίνει εντολή on πάνω από 40? 50? βαθμούς.
Αυτό είναι μία πολύ συνηθεισμένη διάταξη σε λέβητες πετρελαίου.

Παύση.
Αδυνατώ να καταλάβω γιατί στην φάση παύσης ο λέβητας έχει εντολή να μένει ανοιχτός όταν δεν υπάρχει εντολή από κάποιον θερμοστάτη.
Αν υποθέσω ότι είναι θέμα ασφάλειας του λέβητα να μην κλείνει άμεσα τότε δεν πρέπει να παρακαμφεί αυτό.
Αν είναι λάθος τοποθέτησης δεν το ξέρω (μιας και από πελλετολέβητες δεν πολυξέρω)
β) Αν θέλεις τελικά να κάνεις αυτό που σκέφτηκες τότε θα χρειαστείς όχι ρελέ χρονοκαθυστέρησης αλλά μία μικρή εγκατάσταση ελέγχου.
Τι εννοώ.
Θα πρέπει να δουλέψει ο κυκλοφορητής και να ανοίξουν όλες οι ηλεκτροβάνες όταν συμβαίνουν ταυτόχρονα τα εξής: Κανένας θερμοστάτης δεν ζητάει, το νερό του λέβητα έχει πάνω από 40? 50? βαθμούς.
Τα παραπάνω γίνονται με ρελέ (φθηνά), ή με πιο πολύπλοκες (και ακριβότερες) κατασκευές (plc ή κυκλώματα)
Είτε συζητάς με ηλεκτρολόγο είτε αν πιάνεσαι ο ίδιος πας σε μαγαζί με ηλεκτρολογικό υλικό.
Προσωπικά μου ακούγεται σαν καλή ιδέα


ΥΓ Δοχείο αδράνειας (που είναι άλλο πράγμα από αυτό το δοχείο διαστολής που έχεις) είναι μία πολύ καλά μονωμένη αποθήκη ενέργειας. Ο λέβητας ζεσταίνει αυτό το δοχείο και μετά αυτό ζεσταίνει τα σπίτια. Είναι από 800 λίτρα και πάνω (για κάθε σπίτι). Το πλεονέκτημά τους είναι ότι δεν χρειάζεται να αναβοσβήνει κάθε τόσο ο λέβητας (μιας και ανάβει μια φορά, ζεσταίνει το δοχείο και μετά αυτό έχει ενέργεια για κάποιες ώρες ώστε να κρατήσει ζεστό ένα σπίτι).


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95828 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή
1. Δεν έγραψα πουθενά πως ο λέβητας μένει ανοικτός στη φάση παύσης. Κλείνει και ο λέβητας και ο κ/φ. Εγώ θα ήθελα και θα θεωρούσα λογικό να κλείνει βέβαια ο λέβητας αλλά να μένει ανοικτός ο Κ/Φ ώστε να εκμεταλεύομαι το νερό που παραμένει ζεστό για αρκετή ώρα.

2. Χώρος για δοχείο αδράνειας τόσο μεγάλο δεν υπάρχει στο λεβητοστάσιο ούτε για αστείο

3. Χαίρομαι που επιτέλους έμαθα τη διαφορά δοχείου διαστολής και αδράνειας

4. Το θέμα με το εμβαπτισμένο θερμόμετρο ακούγεται καλό αν και δεν μου φαίνεται τόσο στραβό να κυκλοφορεί το νερό κρύο στην αρχή, αντίθετα αν το σύστημα αυτό μου εξασφαλίσει ΚΑΙ ότι στην παύση ο Κ/Φ θα ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ να δουλεύει εφοσον η θερμοκρασία ξεπερνά τους π.χ. 40 βαθμούς, είναι Ο,ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95830 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή
αρα γυρναμε στην αρχη
ο λεβητας παιρνει εντολη απ τον θερμοστατη και ο κυκλοφορητης
απο ενα υδροστατη ...η επαναλαμβανω απο τον πινακα του λεβητα
για να μην υπαρχουν μπερδεματα απομονωνεις εντελως τον λεβητα πετρελαιου και ηλεκτρικα αφου δεν σκοπευεις να τον χρησιμοποιησεις

ετσι ο κυκλοφορητης θα ξεκιναει και θα σβηνει στους 50 βαθμους πχ,,,η οπου τον ρυθμισεις
αρα το μονο που χρειαζεται ειναι ενας υδροστατης η η συνδεση στον πινακα του λεβητα χωρις αλλες αλλαγες

το σωστο παντως ειναι αφου εχεις τον πετρελαιου να μπορει να δουλεψει παραλληλα αν χρειαστει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95833 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Καθυστέρηση στον κυκλοφορητή
Ο λέβητας πετρελαίου είναι απομονωμένος ηλεκτρικά και υδραυλικα. Υπαρχει για περίπτωση ανάγκης, π.χ. χαλάει ο πέλετ. Με ένα γύρισμα ηλεκτρικού διακόπτη και δύο γυρίσματα βανών, παίζει ο πετρελαίου, ενώ ο πέλετ βγαίνει εκτός.

Ο υδροστάτης που λες, υποθέτω είναι το σύστημα με το θερμόμετρο;

Αν δουλεύει όπως το καταλαβαίνω, επιτρέπει στον Κ/Φ να λειτουργήσει εντελώς ανεξάρτητα από το λέβητα, δηλάδή να κοιτάζει ΜΟΝΟ τη θερμοκρασία, πάνω από τους 45 να δουλεύει, κάτω απο τους 45 να σταματά, κι ας κάνει ό,τι θελει ο λέβητας και οι θερμοστάτες χώρου από τα διαμ/τα. Οπότε οι θερμοστάτες θα ελέγχουν ΜΟΝΟ το λέβητα και τίποτε άλλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ