Σωληνώσεις σπιτιού

Περισσότερα
3 Χρόνια 10 Μήνες πριν #170606 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Σωληνώσεις σπιτιού

χρηστος8 έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Για να μην ανοιγω νεο θεμα,ρωταω εδω.
Κανω μια ανακαινιση στο πατρικο και θελω ν αλλαξω θεση σε 2 σωματα καλοριφερ.
Ολη η εγκατασταση ειναι απο χαλκο.Αν σε αυτα τα 2 σωματα βαλω τουμποραμα στην προεκταση του σωληνα αντι για χαλκο (για να μπορω να το αλλαξω αν υπαρχει προβλημα) θα υπαρξει καποιο προβλημα;
Επισης στο μπανιο που θα αλλαχτουν τα παντα,οι σωληνωσεις υδρευσης ειναι επισης απο χαλκο.
Αν οι σωληνωσεις του μπανιου αντικατασταθουν απο τουμποραμα για να βαλω και συλλεκτη θα υπαρξει προβλημα;


Γεια σου Στεργιο...ευχομαι να εισαι καλα.
Στο πρωτο ερωτημα σου, εγω απο χαλκο θα συνεχιζα ξανα με χαλκο και στην προεκταση που θελεις να κανεις.
Γινεται και με τουμποραμα αλλα εγω δεν θα το εκανα ετσι...ιδιως αν το σημειο συνδεσης των δυο υλικων ειναι κρυφο και κατω απο πατωμα.
Τωρα στα υδραυλικα του μπανιου γινεται και το προτιμω το τουμποραμα με συλλεκτη απο τον χαλκο.
Απλως για να γινει σωστα, θα οδηγησεις την κεντρικη σωληνα νερου που ειναι χαλκος... μεχρι τον συλλεκτη που θα βαλεις και την κεντρικη την βανα.
Απο τον συλλεκτη και μετα οι αναχωρησεις προς τις παροχες θα τις κανεις με τουμποραμα.

ΥΓ. Τον ηλιακο σου τον εχω στα υποψην και τον εχω προτεινει ηδη σε 2 ατομα...αναμενουμε.


Χρησταρα δοξα τω Θεω τωρα ειμαστε καλα.
Μετα απο μια τεραστια και αφανταστα επωδυνη περιπετεια πολλων χρονων,εκλεισε ενας κυκλος και τωρα πρεπει να μαθουμε να ζουμε με απωλεια.
Εχει ο Θεος ομως.
Στα σωματα το προβλημα ειναι οτι η προεκταση ειναι πανω απο 3 μετρα και θα υπαρξει ενωση χαλκου με χαλκο μιας και ο σωληνας ειναι 3μετρος.
Ενας γειτονας υδραυλικος που εχω (πολυ καλος ανθρωπος αλλα χοντροκεφαλος με αγυριστο κεφαλι) μου ειπε οτι επειδη η ενωση των χαλκων θα ειναι κατω απο τα πλακακια μπορει να υπαρξει προβλημα.
Στο μπανιο το καταλαβα.Θα συνεχισει ο χαλκος μεχρι τον συλλεκτη και μετα τουμποραμα για λεκανες,νιπτηρες κλπ κλπ.
Σ ευχαριστω για το ενδιαφερον Χρησταρα!
Αν μπορεις στειλε μου το τηλεφωνο σου (αν δεν θες δημοσια στειλε μου στο mail Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.)γιατι τοσα χρονια μιλαμε μονο διαδικτυακα και το θεωρω μεγαλη μαλακια γιατι εσυ εισαι φιλος.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172094 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Σωληνώσεις σπιτιού
Ρωταω εδω για να μην ανοιγω νεο θεμα γιατι δεν αξιζει.
Παρατηρησα το εξης.
Οι συλλεκτες ενω μπορει να ειναι 3/4'' ή 1'' ή 1 1,4'' ,στο σημειο που μπαινουν οι μινι διακοπτες για κουμπωσουν τα τουμποραματα ή καποιοι αλλοι σωληνες ειναι 1/2''.
Οσο και αν κοιταξα στο ιντερνετ δεν μπορεσα να βρω συλλεκτη που οι παροχες προς τα σωματα να ειναι πανω απο 1/2''.
Ειναι δηλαδη ετσι....

Δεν ειναι λαθος αυτο;
Με μιση ιντσα (περιπου 12,5 χλστ) παροχη προς το εκαστοτε σωμα δεν ειναι σα να μην δινουμε τον απαιτουμενο ογκο νερου στο σωμα με συνεπεια να μην αποδιδει αυτα που μπορει;
Εχω καποιο λαθος στον συλλογισμο μου;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172123 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σωληνώσεις σπιτιού
οι συγκεκριμενοι κατα βαση ειναι για υδρευση .... υπαρχουν και μεγαλυτεροι και με ενσωματωμενες η μη βαννες ,,,,
αλλα στις περισσοτερες περιπτωσεις η μιση ιντζα ειναι αρκετη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172125 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Σωληνώσεις σπιτιού

dimlyk έγραψε: οι συγκεκριμενοι κατα βαση ειναι για υδρευση .... υπαρχουν και μεγαλυτεροι και με ενσωματωμενες η μη βαννες ,,,,
αλλα στις περισσοτερες περιπτωσεις η μιση ιντζα ειναι αρκετη


Οπως;Δεν μπορεσα να βρω συλλεκτη με οπες ανω της 1/2''.
Επισης ποιο το νοημα να βαζουμε σωληνες για θερμανση φ16 ή φ18 προς τα σωματα;
Οταν ο διακοπτης ειναι 1/2'' την "πνιγει'' την κυκλοφορια.
Πως θα "ταΐστουν" σωστα τα σωματα;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172128 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σωληνώσεις σπιτιού
www.alphaclimagr.gr/category/352707_3527...-me-rythmistiko.html
αν και σε μια μεγαλουτσικη εγκατασταση και ο συλλεκτης απαιτει υπολογισμο
οι διακοπτες των σωματων τι διασταση εχουν ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172129 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Σωληνώσεις σπιτιού
Ειναι τουμποραμα 18αρι και σχεδον σε ολα τα σωματα,εκτος απο ενα, εχω απλους γωνιακους διακοπτες.
Μιλαω ομως γενικα.
Το σκεπτικο μου ειναι το εξης.
Αφου ολη η προσπαθεια μας ειναι να μην εχουμε απωλειες μεσω της καλης μονωσης των σωληνωσεων,δεν πρεπει να επιτρεπουμε να κυκλοφορει αντιστοιχα και το νερο σωστα ετσι ωστε να παιρνουμε το 100% της ενεργειας που μεταφερει;
Ιδιως αν τα σωματα ειναι μεγαλα σε θερμιδες ή παλαιου τυπου ακαν που εχουν πολυ νερο μεσα.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ