Ενεργειακή αναβάθμιση κτιρίου: ξυλολέβητας, ηλιακή ή άλλο;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36795 από dimlyk
ξεκινατε με λαθος παραδοχη την σταθερη διαφορα θερμοκρασιας ...στην ουσια σταθερη εχετε την παροχη της αντλιας ...και η διαφορα θερμοπκρασιας που θα προκυψει...
χαρτι μολυβι κι ολοκληρωματα :)

κι αν εχεις χωρο και διαθεση σκεψου και μερικες ανεξοδες λυσεις ...οπως δεντρα για σκιαση η προσ την μερια του βορια ...κλπ


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36800 από Grecu_
Γενικολογια κανουμε πλεον κι αυτο επειδη δεν βρηκα (οχι οτι σκοτωθηκα και να ψαχνω) κανενα προγραμματακι για κκμ. Η ερωτηση παντως "γιατι εχουμε ΔΤ 5 βαθμων στην ψυξη" ειναι τρομερα ευστοχη.

Το ανοιχτο γεωθερμικο συστημα εξ αρχης ειναι ασυμφορο λογω θερμοκρασιας, στερεων υπολειμματων (320mg/l στα 2 κυβικα την ωρα ειναι...καπως), αλατα στο ανωτατο οριο, πιθανοτητα αδυναμιας της γεωτρησης κτλ κτλ
Αν η αντλια και το fancoil εχουν καταναλωση περι των 1000W, βαζεις ενα κλιματιστικο 9-12k btu και ξεμπερδευεις με καλυτερα αποτελεσματα.



ΥΓ Ολοκληρωματα να κανεις εσυ, εγω δεν σε καταραστηκα! :p

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36804 από dimlyk

Grecu_ έγραψε: . Η ερωτηση παντως "γιατι εχουμε ΔΤ 5 βαθμων στην ψυξη" ειναι τρομερα ευστοχη.


για λογους τυποποιησης
οσο για το γεωθερμικο συμφωνω ...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36805 από Grecu_
Πως κατεληξε να τυποποιηθει η συγκεκριμενη διαφορα και οχι ΔΤ 6 ή 7?

Το μονο που βρηκα ειναι ενα επαναλαμβανομενο "good practice" και υποθετω οτι παρατηρηθηκε οτι ειναι οι συνθηκες στις οποιες εχουμε την καλυτερη αποδοση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36885 από niknik

Grecu_ έγραψε: ...
Για την πρωτη ερωτηση σου.
Ξυλολεβητας με αδρανειας, αργοτερα βαζεις και ηλιακα βεβιασμενης και το fancoil, ολα στο ιδιο δοχειο αδρανειας. Τις ημερες με πολυ ηπιο καιρο χρησιμοποιεις το fan coil με την ηλιακη υποβοηθηση του, τον κανονικο χειμωνα χρησιμοποιεις τον λεβητα με τα σωματα, κι αν βιαζεσαι να ζεστανεις τον αερα σου ξεκινας και το fancoil με τα νερα του λεβητα. Αν το βαλεις και tank in tank ελυσες και τα ΖΝΧ με τον πιο trendy τροπο :silly:

Μα με την καμμια ομως!


Επομένως ξεκινάω με τον ξυλολέβητα και ένα δοχείο αδράνειας tank-in-tank με μία (?) σερπαντίνα για τα ηλιακά αργότερα. Υποθέτω ότι θα χρειαστεί μία τρίοδη για τα σώματα και μία για το fan coil αφού το δεύτερο δουλεύει με χαμηλές θερμοκρασίες. Αν κατάλαβα καλά, όταν τα ηλιακά το χειμώνα θα ζεσταίνουν λίγο το νερό του tank, τότε θα παίρνει μπρος μόνο το fan coil. Αυτό που δεν μπόρεσα να καταλάβω διαβάζοντας σχετικές ανακοινώσεις σε άλλα θέματα συζήτησης είναι πώς θα γίνει σε ένα tank να βοηθάει ο ηλιακός ενώ το tank θα έχει πιο ζεστό νερό. Π.χ., ξεκινάει η μέρα το πρωί και ανάβει η ΚΘ. Το νερό στο tank θα ζεσταθεί και ο αυτοματισμός βλέποντας τον ηλιακό με χαμηλότερη θερμοκρασία θα τον έχει με κλειστά τα νερά του. Η μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ με τις ελάχιστες γνώσεις που απέκτησα διαβάζοντας το energ.gr είναι να έχω ένα ξεχωριστό tank για τα ηλιακά το οποίο θα χρησιμοποιείται όυαν θα έχει αποθηκεύσει αρκετή ενέργεια.

Δηλαδή; [/quote]

dimlyk έγραψε: ξεκινατε με λαθος
παραδοχη την σταθερη διαφορα θερμοκρασιας ...στην ουσια σταθερη εχετε την παροχη της αντλιας ...και η διαφορα θερμοπκρασιας που θα προκυψει...
χαρτι μολυβι κι ολοκληρωματα :)

κι αν εχεις χωρο και διαθεση σκεψου και μερικες ανεξοδες λυσεις ...οπως δεντρα για σκιαση η προσ την μερια του βορια ...κλπ


Σωστά. Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με τη θερμοδυναμική μετά από τριαντατόσα χρόνια που πέρασα το μάθημα. Δεν έχω πρόβλημα με τα ολοκληρώματα. Για την ακρίβεια, δεν έχει πρόβλημα το Mathematica ;). Υπάρχει κανένα on line βοήθημα για να ξεκινήσω; Νομίζω πώς το ερώτημα είναι: δεδομένης της παροχής και της θερμοκρασίας του νερού προσαγωγής, πόση πρέπει να είναι η επιφάνεια του εναλλάκτη και η παροχή του αέρα ώστε η ψυκτική ισχύς να είναι 5 KW με εσωτερική θερμοκρασία 27 oC ; Εκτιμώ ότι θα βγει κανένα τέρας.

Το σπίτι έχει ένα παράθυρο στο Βορρά, από 2 σε Α και Δ και μία πόρτα και 2 παράθυρα στο Ν. Ο Νότος έχει καλή σκίαση ενώ δύο φυλλοβόλα δεντράκια μεγαλώνουν στην Α και άλλα δύο στη Δ. Από αυτής της άποψης είναι εντάξει.

niknikΣΤΟautomΤΕΛΕΙΑteitheΤΕΛΕΙΑgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #36905 από Grecu_
Τank in tank με ένα στοιχείο σου φτάνει θαρρώ.
Για τα σώματα και το fancoil οι τρίοδες προσφέρουν έλεγχο αλλά δεν είναι υποχρεωτικές, όπως είναι στην ενδοδαπέδια. Τα fcu δουλεύουν και με νερό 90/70(λέμε τώρα). Το ποιός καταναλωτής θα παίρνει νερό σε ποιες θερμοκρασίες μπορεί να ρυθμιστεί με διάφορους τρόπους (αισθητήρια αέρα, νερού, κυκλοφορητές, ηλεκτροβάνες). Φθινόπωρο και άνοιξη θα μπορείς να χρησιμοποιείς το fcu με νερά μόνο από τους ηλιακούς συλλέκτες.
Το πως θα βοηθάει το χειμώνα ο ηλιακός είναι μια πολύ σωστή ερώτηση. Εγώ πιστεύω οτι το χειμώνα τα ηλιακά δεν θα πιάσουν ποτέ αρκετή θερμοκρασία για να δώσουν στο εν λειτουργία tank in tank. Γι'αυτό και αναφέρθηκα σε ήπιο καιρό. Αλλοι συμφορουμίτες μου είπαν οτι αυτή μου η αντίληψη οφείλεται στον τόπο διαμονής μου και οτι μέχρι και στη Θεσσαλονίκη τα ηλιακά μπορούν να προσφέρουν νερό θέρμανσης, πάντα σε συνθήκες χειμώνα.

Το με την καμμία πήγαινε στο "δεν είναι αργά" που είπες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ