Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65865 από gs1593
Η οικοδομή στην οποία είναι το διαμέρισμα κατασκευαστηκε από εσας ή το αγοράσατε έτοιμο? Αν δεν έχει εφαρμοστεί η θερμομόνωση όπως την οικοδομική άδεια τότε είναι ευκολο να βγει Δ επειδή σαν ρετιρέ ειναι εκτεθειμένο οπότε έχει αρκετές απώλειες σε σχέση με ενα διαμέρισμα σε μεσαίο όροφο.Ειναι λίγο μπέρδεμα αλλά πιστευω θα βρεθεί λύση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66027 από gounoman
οχι το αγορασα μεταχειρισμένο και προνόησα τότε και έβαλα στην πλάκα θερμομονωτικές πλάκες dow εάν θυμάμαι. παρόλα αυτά ο μηχανικός μου είπε οτι δεν εχει υπολογίσει στο κτίριο την θερμομόνωση που έχω ήδη τοποθετήσει προ 5ετίας γιατί λεέι οτι θα ανέβαζα και άλλο την κατηγορία.Είδομεν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66088 από gs1593
:woohoo: αμόνωτο διαμέρισμα σε κλιματική ζώνη Β και να βγαίνει κατηγορία Γ (και οριακα πριν τη Β,όχι απλά Γ)? :huh:
κάτι δεν πάει καλά εδώ...
Ο υφιστάμενος λέβητας ξέρουμε τι βαθμό απόδοσης έχει? εχω παρατηρήσει οτι πολλοι καυστηρατζήδες("αδειούχοι???") δίνουν στα φύλλα συντήρησης βαθμό απόδοσης 91-92% ακόμα και σε λέβητες 20ετίας με εμφανή σημάδια φθοράς και ανεπαρκή ή καθόλου μόνωση. επίσης ηλιακός θερμοσίφωνας υπάρχει? πέρα από το κτιριακό κέλυφος και τα Η/Μ συστήματα αν είναι πολύ καλά "σπρώχνουν" τις κατηγορίες προς τα πάνω.Βασικά η διαδικασία ενεργειακής πιστοποιησης θεωρώ οτι δεν είναι 100% αξιόπιστη με τη μορφή που γίνεται σήμερα.Σε διαμέρισμα συγγενικού μου προσώπου σε πολυκατοικια του 1978 η κατηγορία βγήκε Ε (λογικό). Με σενάριο για εξοικονομώ, αντικατάσταση 5 κουφωμάτων + τοποθέτηση ηλιακου 160 λτ για ΖΝΧ το διαμέρισμα γίνεται Β. δηλαδή 35 ετών διαμέρισμα κατατάσσεται στην ίδια κατηγορία με 1 που κατασκευάστηκε φέτος βάσει ΚΕΝΑΚ.ΟΧΙ!!! Δέν μπορεί να είναι Β!!! δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά. :(
Καλή τύχη φίλε.Περιμένουμε νέα.Θετική σκέψη προπάντων!Καλή χρονιά!!!! :cheer:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gounoman

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67090 από erimitis
Παιδια να ρωτησω κατι.
Κατα το σταδιο υποβολης του φακελου στο ΕΤΕΑΝ αν το πιστοποιητικο γραφει δυο παρεμβασεις ειναι υποχρεωτικο να γινουν και οι δυο ή μπορεις να υλοποιησης μονοπ την μια?
Ρωταω γιατι εχω βαλει μονωση και λεβητα αλλα σκεφτομαι να κανω ενα απο τα δυο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67096 από γιαννης-δραμα

erimitis έγραψε: Παιδια να ρωτησω κατι.
Κατα το σταδιο υποβολης του φακελου στο ΕΤΕΑΝ αν το πιστοποιητικο γραφει δυο παρεμβασεις ειναι υποχρεωτικο να γινουν και οι δυο ή μπορεις να υλοποιησης μονοπ την μια?
Ρωταω γιατι εχω βαλει μονωση και λεβητα αλλα σκεφτομαι να κανω ενα απο τα δυο.

Νομιζω πως ναι(να γινουν και τα δυο),ειδικα αν εχει υπογραφει η δανειακη συμβαση δεν μπορεις να αλλαξεις τιποτα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67128 από erimitis
Γιαννη δεν καταλαβα ρε φιλε!Μιλαω πριν την δανειακη συμβαση και ενω το πιστοποιητικο λεει δυο να κανω μονο την μια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ