Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42161 από GeoTa
Όχι Δημήτρη δεν ασχολούνται καν. Και οι 2 ειναι γνωστοι/φίλοι και όταν τους ρώτησα ο ενας μου πε ουτε να ακουει θελει ο αλλος εκανε 4-5 δουλειες έφαγε στη μαπα καθυστερήσεις πληρωμών απο τράπεζα και πλεον δεν ασχολείται.

Βασικά σύμβουλοι έργου τι εννοεις; Να έρχονται και να βλεπουν την πρόοδο του έργου ή να αναλάβουν εξολοκληρου το έργο (βρισκοντας εν.επιθ, προμηθευτες κ μαστορια); Η πειραιως απ'οτι καταλαβα προτείνει το 2ο που σου γραφω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42248 από erimitis

GeoTa έγραψε: Πήγα λοιπόν στην Πειραιώς και έκανα τα χαρτιά μου και περιμένω την προέγκριση.

Αν πάρω εγκρισεις και τα συναφή, οι εργασίες που σκέπτομαι να κάνω είναι θερμομόνωση και λέβητα πελλετ/ξύλου (ίσως και 2ο ηλιακό). Την αίτηση την έχω κάνει με το σκεπτικό πως δε βιαζομαι για καμμιά εργασία και όταν ειναι να βγει η προκ/λή να ξεκινησουν οι εργασίες και με το πέρας τους η εξόφληση από την τράπεζα φυσικά. Σε κανα 2 γνωστους μηχανικούς που ρώτησα όμως μου είπαν πως πλέον δεν ασχολούνται λόγω των καθυστερήσεων από την τράπεζα...

Άρχισαν να μπάινουν ψύλλοι στ'αυτιά μου....Στο μεταξύ στην Πειραιώς μου δωσαν ένα ενημερωτικό απο την Πειραιως Real estate που λεει αναλαμβάνει "δωρεάν" την υπηρεσία Σύμβουλου Έργου που περιλαμβάνει μεταξύ άλλων και εξεύρεση προμηθευτών. Έχει κανεις υπόψη αυτην την υπηρεσία;; Γιατί στο τέλος τέλος αμα δε βρω κανεναν μου φαινεται θα απευθυνθω εκει :dry:


Γιωργο αυτο που κανει η πειραιως ειναι να τσιμπαει τις δυο ενεργειακες επιθεωρησεις και τα φραγκα του συμβουλου εργου δηλαδη 250 ευρωπουλα.Και μενα με πειραν τηλεφωνο σημερα και τους ειπα οχι εχω δικο μου επιθεωρητη.
Συμβουλή μου μακρια φιλε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42249 από erimitis
Γιργο κανεις δεν αναλαμβανει για αυτο το καλυτερο ειναι να βρεις τι θες να κανεις να υπογραψεις την συμβαση με το ΕΤΕΑΝ και με την τραπεζα οποτε και θα παρεις το 40% μπροστα και τοτε να ξεκινησεις να κανεις τα υπολοιπα αφου βεβαια εχεις στο χερι το υπολοποιπο 60% για να πληρωσεις οτι κανεις μετρητοίς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42356 από mastoras

GeoTa έγραψε: Όχι Δημήτρη δεν ασχολούνται καν. Και οι 2 ειναι γνωστοι/φίλοι και όταν τους ρώτησα ο ενας μου πε ουτε να ακουει θελει ο αλλος εκανε 4-5 δουλειες έφαγε στη μαπα καθυστερήσεις πληρωμών απο τράπεζα και πλεον δεν ασχολείται.

Βασικά σύμβουλοι έργου τι εννοεις; Να έρχονται και να βλεπουν την πρόοδο του έργου ή να αναλάβουν εξολοκληρου το έργο (βρισκοντας εν.επιθ, προμηθευτες κ μαστορια); Η πειραιως απ'οτι καταλαβα προτείνει το 2ο που σου γραφω


Γιώργο επειδή στο γραφείο μας ασχολούμαστε με ενεργειακές επιθεωρήσεις, έχω να σου πω ότι τον μηχανικό-μηχανολόγο δεν τον πληρώνει η τράπεζα, αλλά ο πελάτης. Στην συνέχεια ο πελάτης λαμβάνει τα χρήματα από το πρόγραμμα.

Το γιατί δεν επιθυμούν να αναλάβουν την "δουλειά" οι γνωστοί σου μηχανικοί, προφανώς ο λόγος θα είναι η χαμηλή αμοιβή που ορίζει το πρόγραμμα, ενώ ο όγκος της εργασίας τεράστιος.

Ο σύμβουλος έργου είναι άλλο κομμάτι εργασίας του μηχανικού, που εκεί όντως περιμένει να πληρωθεί από το πρόγραμμα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42381 από GeoTa

erimitis έγραψε: Γιωργο αυτο που κανει η πειραιως ειναι να τσιμπαει τις δυο ενεργειακες επιθεωρησεις και τα φραγκα του συμβουλου εργου δηλαδη 250 ευρωπουλα.Και μενα με πειραν τηλεφωνο σημερα και τους ειπα οχι εχω δικο μου επιθεωρητη.
Συμβουλή μου μακρια φιλε


Μα το θεμα μου δεν ειναι ο Εν.Επιθ.! Από αυτους έχω, ο μονος λογος που μπορει να με οδηγησει σε αυτους ειναι η εξευρεση προμηθευτών!

erimitis έγραψε: Γιργο κανεις δεν αναλαμβανει για αυτο το καλυτερο ειναι να βρεις τι θες να κανεις να υπογραψεις την συμβαση με το ΕΤΕΑΝ και με την τραπεζα οποτε και θα παρεις το 40% μπροστα και τοτε να ξεκινησεις να κανεις τα υπολοιπα αφου βεβαια εχεις στο χερι το υπολοποιπο 60% για να πληρωσεις οτι κανεις μετρητοίς.


Δημητρη αν ειναι να έχω μετρητοις το υπόλοιπο 60% στο χερι μπορει να μην προχωρησω κιολας αδερφε. Εγώ ειπα να ενδιαφερθω για το πρόγραμμα λόγω ευνοϊκών όρων. Αν ειναι να ψάχνω να βρω φράγκα, χεστο. Δοξα το Θεο έχουμε σελενικ και ξυλόσομπα. Και θερμομόνωση καθομαι και την κανω μονος μου, δεν ειναι και πυρηνικη φυσική

mastoras έγραψε: Γιώργο επειδή στο γραφείο μας ασχολούμαστε με ενεργειακές επιθεωρήσεις, έχω να σου πω ότι τον μηχανικό-μηχανολόγο δεν τον πληρώνει η τράπεζα, αλλά ο πελάτης. Στην συνέχεια ο πελάτης λαμβάνει τα χρήματα από το πρόγραμμα.

Το γιατί δεν επιθυμούν να αναλάβουν την "δουλειά" οι γνωστοί σου μηχανικοί, προφανώς ο λόγος θα είναι η χαμηλή αμοιβή που ορίζει το πρόγραμμα, ενώ ο όγκος της εργασίας τεράστιος.

Ο σύμβουλος έργου είναι άλλο κομμάτι εργασίας του μηχανικού, που εκεί όντως περιμένει να πληρωθεί από το πρόγραμμα.


Δημήτρη η ερώτηση που τους έκανα δεν ηταν να μου κανουν ενεργ.επιθ. αλλά να αναλάβουν ολόκληρο το έργο. Γνωρίζω πως τους ενεργ.επιθ. τους πληρώνω πρωτα και μετα τα παίρνω τα λεφτά.

Τέλος πάντων αν βρουμε κανα συνεργειο κ προμηθευτή που να ακολουθει τους όρους του προγράμματος ΟΚ, αλλιώς γιοκ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43031 από erimitis
Παιδες ετοιμος ο φακελος εγινε και η ενεργειακη επιθεωρηση και αυριο παω στην τραπεζα να καταθεσω τα χαρτια.
Μπορει καποιος να μου πει σε ποσο χρονο θα υπογραψω την συμβαση?Με την υπογραφη της συμβασης και απο την στιγμη που θα κανω και την δευτερη ενεργειακη επιθεωρηση θα παρω κανα φραγκο,οχι εγω αλλα οι προμηθευτες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.453 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ