Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31636 από erimitis
Οτι θες κανεις αρκει να στο περασει ο ενεργειακος επιθεωρητης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31639 από Τάκης

angel13 έγραψε: Καλησπερα στην παρεα.Γνωριζει καποιος αν αν μια μονοκατοικια της οποιας η οικοδομικη αδεια βγηκε ιουλιο του 2010 και εχει απλη μονωση στους τοιχους απλη μονωση στην ταρατσα διπλα τζαμια αλουμινιου,εχει ηλιακο αλλα δεν εχει θερμανση καθολου μπορει να μπει στο προγραμμα εξοικονομηση κατοικον η να μην το σκεφτομαι καν;;;Ευχαριστω...


Μάλλον να μη το σκέπτεσαι καθόλου. Για να είναι επιλέξιμη μια οικία πρέπει να
"Έχει καταταχθεί βάσει του Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης (ΠΕΑ) σε κατηγορία χαμηλότερη ή ίση της Δ."
Στη δική σου είναι απίθανο με αυτά που περιγράφεις και με πρόσφατη οικοδομική άδεια να βρεθεί ενεργειακός επιθεωρητής που θα την κατατάξει τόσο χαμηλά.



'

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31666 από γιαννης-δραμα
Χθες μου τηλεφωνησαν απο την τραπεζα και πηγα υπεγραψα την αιτηση ωφελουμενου.
Τωρα φευγει για το υπουργειο και σε ερωτηση μου για το ποσο αργει μου ειπαν μπορει 1 μηνα μπορει και 10 μηνες!
Ειμαστε σε καλο δρομο,ειναι καταρχην επιλεξιμη η αιτηση και βλεπουμε!
Παντως η ενεργειακοι επιθεωρητες κανουν μεγαλα μαγειρεματα αν θελουν,τωρα για τον φιλο πιο πανω το δυσκολο ειναι οτι η κατοικια του ειναι καινουργια και δεν ξερω ποιος επιθεωρητης θα διακινδυνευε?
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31669 από erimitis

Τάκης έγραψε:

angel13 έγραψε: Καλησπερα στην παρεα.Γνωριζει καποιος αν αν μια μονοκατοικια της οποιας η οικοδομικη αδεια βγηκε ιουλιο του 2010 και εχει απλη μονωση στους τοιχους απλη μονωση στην ταρατσα διπλα τζαμια αλουμινιου,εχει ηλιακο αλλα δεν εχει θερμανση καθολου μπορει να μπει στο προγραμμα εξοικονομηση κατοικον η να μην το σκεφτομαι καν;;;Ευχαριστω...


Μάλλον να μη το σκέπτεσαι καθόλου. Για να είναι επιλέξιμη μια οικία πρέπει να
"Έχει καταταχθεί βάσει του Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης (ΠΕΑ) σε κατηγορία χαμηλότερη ή ίση της Δ."
Στη δική σου είναι απίθανο με αυτά που περιγράφεις και με πρόσφατη οικοδομική άδεια να βρεθεί ενεργειακός επιθεωρητής που θα την κατατάξει τόσο χαμηλά.
'


Τακη ρε φιλε μη λες οτι να ειναι στον ανθρωπο εγω προχθες ειχα ραντεβου με τον ενεργειακο επιθεωρητη.Το σπιτι ειναι 2008 και θα μπω κανονικα και μαλιστα εχω και τεντες και ηλιακο και διπλα τζαμια.Ολα γινονται φιλε μου.
Προς ενημερωση του νηματος αυτη την στιγμη το προγραμμα ειναι στο 50% της απορροφησης οποτε ενδεχεται εντος του 2013 να σταματησει το ποιο πιθανον.
Τρεχαται τωρα που προλαβαινετε παιδια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31671 από angel13
οποτε ρε παιδια να το κοιταξω λετε;;ξερετε τι φοβαμαι;;μηπως καλεσω τον επιθεωρητη τον πληρωσω κερατιατικα και τελικα δεν μου βγαλει το πιστοποιητικο....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31688 από Τάκης

erimitis έγραψε:

Τάκης έγραψε:
Τακη ρε φιλε μη λες οτι να ειναι στον ανθρωπο εγω προχθες ειχα ραντεβου με τον ενεργειακο επιθεωρητη....


Αν θυμάμαι καλά, ήσουν αρνητικός για το πρόγραμμα και σε είχα παροτρύνει να το επιδιώξεις αν έχεις τις προϋποθέσεις για να μην πιαστείς κορόϊδο;
Το κειμενάκι που έβαλα με διακριτή γραφή "Έχει καταταχθεί βάσει του Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης (ΠΕΑ) σε κατηγορία χαμηλότερη ή ίση της Δ."

είναι copy paste από την προκήρυξη του προγράμματος (exoikonomisi.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=658&language=el-GR ). Τώρα, το αν γίνονται κομπίνες και μέχρις ποιου βαθμού, τι να σου πω; Το θεωρώ απίθανο για την περίπτωση που συζητάμε. Αν πάλι θέλει να πάει και να ρισκάρει τα περίπου 200€ με γειά του με χαρά του.
Μου αρέσει που λες αυτά που λες χωρίς νάχεις μπει ακόμη στο πρόγραμμα μόνο και μόνο επειδή πλήρωσες τον ενεργειακό κανένα 250άρι!!!


Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.194 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ