Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59451 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση
το θεμα ειναι οτι κανενα μονωτικο δεν ειναι κανονικα βατο
και η απαντηση μου θα ηταν διογκωμενη πολυστερινη που ειναι το πιο φτηνο
κατα τ αλλα οι πλακες δεν υπαρχει λογος να κολησουν
και η διαφορα απο 5 σε 7 ειναι σημαντικη
εναλλακτικα μπορεις να χρησιμοποιησεις 2 στρωσεις μονωτικου το πιο μαλακο κατω το πιο σκληρο απο πανω
και παντα εχει νοημα η ερευνα αγορας ακομα κια για την ιδια μαρκα αν και θα σου προτεινα την φτηνοτερη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59477 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Θερμομόνωση

petrosp13 έγραψε: Μερικές ερωτήσεις για την μόνωση πλάκας σε σοφίτα:

1. Μπορώ να βάλω εξηλασμένη για τοιχοποιία στα σημεία που δεν θα πατάω; Ή άλλη μορφή εξηλασμένης. Υπάρχει διαφορά στην τιμή; Δεν θέλω να βάλω πετροβάμβακα
Nαι βαλε.Η εξηλασμενη ειναι λιγο πιο ακριβη απο τον πετροβαμβακα
2. Ποια μάρκα πολυστερίνης συμφέρει οικονομικά (Fibran, Dow, Tiktas κτλ); Αν επιλέξω κάποια μάρκα, έχει νόημα να κάνω έρευνα αγοράς στους εμπόρους ή θα έχουν όλοι τις ίδιες τιμές;
Στους εμπορους να ψαξεις γιατι θα βρεις διαφορες
3. Θα πρέπει να κολλήσουν οι πλάκες πάνω στην πλάκα της σοφίτας με κάποιο υλικό ή απλά θα τις τοποθετήσω;
Απλως να ειναι κολλητα μεταξυ τους χωρις κενα
4. Έχω καταλήξει στα 5 εκατοστά, αν και το προτεινόμενο είναι στα 7 και πάνω. Η οικονομική διαφορά νομίζω ότι θα είναι αρκετά μεγάλη σε σχέση με το κέρδος θέρμανσης. Η άποψη σας;
Εδω θα σου ελεγα να βαλεις οσο πιο χοντρη αντεχουν τα οικονομικα σου

5. Έχει νόημα να σκεφτώ την διογκωμένη λόγω τιμής; Θα υπάρξει πρόβλημα με την υγρασία όσο θα περνούν τα χρόνια; Και για τι ποσοστό διαφοράς τιμής μιλάμε;
Η διογκωμενη ειναι αρκετα πιο φθηνη.Με σκετη υρασια δεν θα εχεις προβλημα αλλα με νερα...
Έχω διαβάσει όλο το νήμα, απλά θέλω να καταλήξω


Y.Γ.
Τωρα την θυμηθηκα κ αυτην.
Πολυ καλη εταιρεια.Ριξε μια ματια.
www.fibrotermica.gr/gr/fibrostir_xps.php
Προσφατα που ειδα τιμες,διαπιστωσα οτι στην λιανικη ειναι περιπου 10% πιο κατω απο τις τιμες που βλεπεις.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59487 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Θερμομόνωση

Asterix έγραψε: τον Αυγουστο εκανα μονωση την σοφιτα απο μεσα χρησιμοποιησα ορυκτοβαμβακα 15cm
μετα το εντυσα απο κατω με ραμποτε
εντυσα και τους τοιχους 10cm
το αποτελεσμα εντυπωσιακο
με 6 βαθμους εξω και μονη θερμανση το τζακι απο κατω και λιγο το καλοριφερ στους 18 μετα τις 12,00 το βραδυ
εχει 19-21 βαθμους
πιστευω ειναι καλ ;)


Mε αφορμη τις φωτο του ASTERIX εχω να πω το εξης.
Σε εργασιες για πραγματα που θα "μεινουν" στο σπιτι κ δεν αλλαζουν ευκολα μη τσιγκουνευεστε τα χρηματα.
Καντε σωστη μελετη με εναν ειδικο γιατι μετεπειτα κ επιπλεον χρηματα θα πληρωσετε κ το αποτελεσμα δεν θα ειναι το ιδανικο.
Ο ASTERIX "εσκασε" ενα σωρο λεφτα για εμφανη ξυλεια για την σοφιτα κ μετα αναγκαστηκε κ χρηματα να ξαναξοδεψει για το ραμποτε κ πηγαν χαμενα τα χρηματα για την εμφανη ξυλεια αφου το ιδιο αποτελεσμα θα ειχε κ με την απλη ξυλεια.
Ας προνοουμε για να μην μετανοουμε! :lol:

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by stergiosbik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59499 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Θερμομόνωση

stergiosbik έγραψε:

petrosp13 έγραψε: Μερικές ερωτήσεις για την μόνωση πλάκας σε σοφίτα:

1. Μπορώ να βάλω εξηλασμένη για τοιχοποιία στα σημεία που δεν θα πατάω; Ή άλλη μορφή εξηλασμένης. Υπάρχει διαφορά στην τιμή; Δεν θέλω να βάλω πετροβάμβακα
Nαι βαλε.Η εξηλασμενη ειναι λιγο πιο ακριβη απο τον πετροβαμβακα
2. Ποια μάρκα πολυστερίνης συμφέρει οικονομικά (Fibran, Dow, Tiktas κτλ); Αν επιλέξω κάποια μάρκα, έχει νόημα να κάνω έρευνα αγοράς στους εμπόρους ή θα έχουν όλοι τις ίδιες τιμές;
Στους εμπορους να ψαξεις γιατι θα βρεις διαφορες
3. Θα πρέπει να κολλήσουν οι πλάκες πάνω στην πλάκα της σοφίτας με κάποιο υλικό ή απλά θα τις τοποθετήσω;
Απλως να ειναι κολλητα μεταξυ τους χωρις κενα
4. Έχω καταλήξει στα 5 εκατοστά, αν και το προτεινόμενο είναι στα 7 και πάνω. Η οικονομική διαφορά νομίζω ότι θα είναι αρκετά μεγάλη σε σχέση με το κέρδος θέρμανσης. Η άποψη σας;
Εδω θα σου ελεγα να βαλεις οσο πιο χοντρη αντεχουν τα οικονομικα σου

5. Έχει νόημα να σκεφτώ την διογκωμένη λόγω τιμής; Θα υπάρξει πρόβλημα με την υγρασία όσο θα περνούν τα χρόνια; Και για τι ποσοστό διαφοράς τιμής μιλάμε;
Η διογκωμενη ειναι αρκετα πιο φθηνη.Με σκετη υρασια δεν θα εχεις προβλημα αλλα με νερα...
Έχω διαβάσει όλο το νήμα, απλά θέλω να καταλήξω


Y.Γ.
Τωρα την θυμηθηκα κ αυτην.
Πολυ καλη εταιρεια.Ριξε μια ματια.
www.fibrotermica.gr/gr/fibrostir_xps.php
Προσφατα που ειδα τιμες,διαπιστωσα οτι στην λιανικη ειναι περιπου 10% πιο κατω απο τις τιμες που βλεπεις.


Δεν θέλω να ξεπεράσω τα 5-6 €/μ2, οπότε οι τιμές που βλέπω είναι απαγορευτικές
Στην σοφίτα δεν πρόκειται να έχω νερά, οπότε να οδηγηθώ προς την διογκωμένη; Θέλω να έχει και μια σχετική βατότητα όμως
Κάποια πρόταση εταιρείας για Θεσσαλονίκη;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59510 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Θερμομόνωση
Διογκωμενη+βατοτητα =ασυμβατοτητα!!!
Παντως εδω στη Λαρισα τα 4cm εξηλασμενης για τοιχοποια Fibrostir τα βρηκα στα 4,85euro/τμ.(7.95euro στον καταλογο)
Τα 5cm λογικα θα ειναι κατω απο τα 6euro.
Θεσ/νικη που ειναι πιο μεγαλη αγορα μαλλον θα ειναι κ πιο φθηνα.
Δες τους συνεργατες της στο www.fibrotermica.gr/gr/map.php κ ρωτα τιμες.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59513 από dr.panosv
Απαντήθηκε από dr.panosv στο θέμα Θερμομόνωση
eps 80 8εκ - 5,80τμ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.179 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ