Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59369 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

GT έγραψε: Μιας και η μόνωση θα γίνει εσωτερικά, δεν ψάχνεσαι και για πετροβάμβακα?

Θα σου βγει πολύ πιο οικονομικό ή εναλλακτικά με τα ίδια σχεδόν χρήματα βάζεις 10cm και είσαι άρχοντας

Με ορυκτοβάμβακα ακόμα πιο οικονομικά.


το γνωστο ασπρο κανει μια χαρα και ειναι πιο οικονομικο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59370 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Θερμομόνωση
Μερικές ερωτήσεις για την μόνωση πλάκας σε σοφίτα:

1. Μπορώ να βάλω εξηλασμένη για τοιχοποιία στα σημεία που δεν θα πατάω; Ή άλλη μορφή εξηλασμένης. Υπάρχει διαφορά στην τιμή; Δεν θέλω να βάλω πετροβάμβακα

2. Ποια μάρκα πολυστερίνης συμφέρει οικονομικά (Fibran, Dow, Tiktas κτλ); Αν επιλέξω κάποια μάρκα, έχει νόημα να κάνω έρευνα αγοράς στους εμπόρους ή θα έχουν όλοι τις ίδιες τιμές;

3. Θα πρέπει να κολλήσουν οι πλάκες πάνω στην πλάκα της σοφίτας με κάποιο υλικό ή απλά θα τις τοποθετήσω;

4. Έχω καταλήξει στα 5 εκατοστά, αν και το προτεινόμενο είναι στα 7 και πάνω. Η οικονομική διαφορά νομίζω ότι θα είναι αρκετά μεγάλη σε σχέση με το κέρδος θέρμανσης. Η άποψη σας;

5. Έχει νόημα να σκεφτώ την διογκωμένη λόγω τιμής; Θα υπάρξει πρόβλημα με την υγρασία όσο θα περνούν τα χρόνια; Και για τι ποσοστό διαφοράς τιμής μιλάμε;

Έχω διαβάσει όλο το νήμα, απλά θέλω να καταλήξω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59375 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Θερμομόνωση
Neopor του ριζάκου. Ίδιες προδιαγραφές με το xenergy της DOW στη μισή τιμή σχεδόν..

Τουλάχιστον αυτά λένε τα πιστοποιητικά του..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59381 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Θερμομόνωση

petrosp13 έγραψε: Μερικές ερωτήσεις για την μόνωση πλάκας σε σοφίτα:

1. Μπορώ να βάλω εξηλασμένη για τοιχοποιία στα σημεία που δεν θα πατάω; Ή άλλη μορφή εξηλασμένης. Υπάρχει διαφορά στην τιμή; Δεν θέλω να βάλω πετροβάμβακα

2. Ποια μάρκα πολυστερίνης συμφέρει οικονομικά (Fibran, Dow, Tiktas κτλ); Αν επιλέξω κάποια μάρκα, έχει νόημα να κάνω έρευνα αγοράς στους εμπόρους ή θα έχουν όλοι τις ίδιες τιμές;

3. Θα πρέπει να κολλήσουν οι πλάκες πάνω στην πλάκα της σοφίτας με κάποιο υλικό ή απλά θα τις τοποθετήσω;

4. Έχω καταλήξει στα 5 εκατοστά, αν και το προτεινόμενο είναι στα 7 και πάνω. Η οικονομική διαφορά νομίζω ότι θα είναι αρκετά μεγάλη σε σχέση με το κέρδος θέρμανσης. Η άποψη σας;

5. Έχει νόημα να σκεφτώ την διογκωμένη λόγω τιμής; Θα υπάρξει πρόβλημα με την υγρασία όσο θα περνούν τα χρόνια; Και για τι ποσοστό διαφοράς τιμής μιλάμε;

Έχω διαβάσει όλο το νήμα, απλά θέλω να καταλήξω


πες μας εννοεις δαπεδο σοφιτας και οχι οροφη
και τι χρηση εχει ...ποσο συχνα δηλ πατατε


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59420 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Θερμομόνωση

Asterix έγραψε: τον Αυγουστο εκανα μονωση την σοφιτα απο μεσα χρησιμοποιησα ορυκτοβαμβακα 15cm
μετα το εντυσα απο κατω με ραμποτε
εντυσα και τους τοιχους 10cm
το αποτελεσμα εντυπωσιακο
με 6 βαθμους εξω και μονη θερμανση το τζακι απο κατω και λιγο το καλοριφερ στους 18 μετα τις 12,00 το βραδυ
εχει 19-21 βαθμους
πιστευω ειναι καλ ;)


Τον ορυκτοβάμβακα τον σφήνωσες ή τον στερέωσες με κάποιο τρόπο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59438 από petrosp13
Απαντήθηκε από petrosp13 στο θέμα Θερμομόνωση

dimlyk έγραψε:

petrosp13 έγραψε: Μερικές ερωτήσεις για την μόνωση πλάκας σε σοφίτα:

1. Μπορώ να βάλω εξηλασμένη για τοιχοποιία στα σημεία που δεν θα πατάω; Ή άλλη μορφή εξηλασμένης. Υπάρχει διαφορά στην τιμή; Δεν θέλω να βάλω πετροβάμβακα

2. Ποια μάρκα πολυστερίνης συμφέρει οικονομικά (Fibran, Dow, Tiktas κτλ); Αν επιλέξω κάποια μάρκα, έχει νόημα να κάνω έρευνα αγοράς στους εμπόρους ή θα έχουν όλοι τις ίδιες τιμές;

3. Θα πρέπει να κολλήσουν οι πλάκες πάνω στην πλάκα της σοφίτας με κάποιο υλικό ή απλά θα τις τοποθετήσω;

4. Έχω καταλήξει στα 5 εκατοστά, αν και το προτεινόμενο είναι στα 7 και πάνω. Η οικονομική διαφορά νομίζω ότι θα είναι αρκετά μεγάλη σε σχέση με το κέρδος θέρμανσης. Η άποψη σας;

5. Έχει νόημα να σκεφτώ την διογκωμένη λόγω τιμής; Θα υπάρξει πρόβλημα με την υγρασία όσο θα περνούν τα χρόνια; Και για τι ποσοστό διαφοράς τιμής μιλάμε;

Έχω διαβάσει όλο το νήμα, απλά θέλω να καταλήξω


πες μας εννοεις δαπεδο σοφιτας και οχι οροφη
και τι χρηση εχει ...ποσο συχνα δηλ πατατε


Δάπεδο εννοώ, μη κατοικίσιμο όπου στο μισό έχω στρώσει πλακάκι και ανεβαίνω για να πάρω ή να αφήσω πράγματα μια φορά την εβδομάδα
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by petrosp13.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.284 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ