Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57796 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
ενα ερωτημα Παντελη ειναι που θα πιασουν τα βυσματα ...ηδη εχεις 4-5 εκ παχος θα προσθεσεις κι αλλα 3 τουλαχιστον ...
κι οσο για το υλικο που ρωτησες ...το πιο φτηνο με την ιδια πυκνοτητα .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #57799 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

pantelis1973 έγραψε:

το πρωτο που λεω ειναι οτι ειχα καταλαβει λαθος
η πιο σωστη λυση για μενα ειναι το ξηλωμα των γυψοσανιδων και η προσθηκη του μονωτικου .
το να προσθεσεις αλλη μια γυψοσανιδα εξωτερικα που σου προτεινα μαλλον το βλεπω προβληματικο κυριως απο θεμα στερεωσης
η πιο οικονομικη και βολικη ειναι αυτη που ειπες ... αλλα με κολλα και μηχανικη στερεωση απαραιτητα για να μην δεις τον ουρανο κατακεφαλα
παντως δεν ειναι τοσο ευκολη η ολη δουλεια


Φίλε Dimlyk,το ξέρω οτι ειναι δυσκολη δουλειά αλλά δυστυχώς πρέπει να γίνει..Με κόλα και βυσματα λές να μην εχω πρόβλημα; Οποτε αρχιζει πλέον να εχουμε ερωτημα,λευκή η γραφιτούχα πολυστερίνη; πρόβλημα υγρασιας δεν υπαρχει απολυτως κανενα.

Παντελη εγω στη θεση σου,βλεποντας τις φωτο,δεν θα πειραζα τιποτα εσωτερικα.
Οτι κανεις,αν κανεις, καν το απο εξω.


Στέργιο,απ'εξω η μοναδική λύση ειναι στα κεραμίδια.Πάμε δηλ για ξε-κεραμωμα,ξεκαδρωνιασμα γιατι δεν το χωραει το μονωτικό,και μετα φτου και απο την αρχη.Ο πεθερός ειναι οικοδομος και μόλις το ακουσε κοντεψε να παθει εγκεφαλικό :lol: Μακάρι να ειχαν γίνει όλα αφου τον γνώρισα..
Βρε εγω ξερω πολυ καλα τι πρεπει να γινει!
Ειναι ομως οπως σου ξαναειπα η καλυτερη λυση κ χωρις να μειωσεις κ το εσωτερικο υψος! ;)
Μη νομιζεις οτι κ εσωτερικα εχει λιγη δουλεια ομως.
Λιγοτερη βεβαια απο την εξω.
Επισης αν μετα σοβατισεις μηπως θα εχεις θεμα με το επιπλεον βαρος?
Τελος παντων.Ειναι κ το οικονομικο στη μεση οποτε η καλυτερη λυση ειναι αυτη που φτανει η τσεπη μας. ;)

GeoTa έγραψε: Φιλε Παντελή ακριβώς το ίδιο θεμα έχω και εγώ. Η σοφίτα μου ειναι και μενα έτσι κατασκευασμένη αλλά εγώ σκεφτόμουνα την 1η λύση που προτεινει ο dimlyk, δηλαδή ξηλωμα των γυψοσανιδων και προσθηκη του μονωτικου. Το καλοκαίρι βεβαια γιατί τωρα δεν παιζει.


Μόνο που το σκέφτομαι με πιάνει απελπισία :(


Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pantelis1973

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59237 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Πριν από πολύ καιρό είχα κάνει μόνωση στο ταβάνι σε δυο δωμάτια στο σπίτι μου και τα έκλεισα με γυψοσανηδα . Πάνε κάπου στα 7-8 χρόνια. Το θέμα είναι ότι τότε δεν ήξερα ότι πρέπει να βάλω τουλάχιστον 7 πόντους μονωτικό και είχα βάλει 5.
Σκέφτομαι αυτές τοις μέρες να κάνω και στα υπόλοιπα δωμάτια που είναι κάπου στα 55τμ. Αυτός που ρώτησα για το μονωτικό μου είπε βάση ΚΕΝΑΚ πως το ελάχιστο πάχος που πρέπει να βάλω είναι 7 πόντους EPS 80.
Το θέμα είναι αφού έχω ξεκινήσει το κακό με τα υπόλοιπα δωμάτια που έχουν 5 πόντους EPS 100. Αν βάλω στα αλλά δωμάτια 7 πόντους δεν θα έχω διάφορες θερμοκρασία όπως έχω στα μονωμένα με τα αμονωτα. Όποτε λέω να βάλω 5 πόντους ώστε να έχω μια ομοιομορφία θερμοκρασίας.
Το βλέπετε λογικό???? :dry: :dry: :dry: :dry: :dry:

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59241 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

androutso έγραψε: Πριν από πολύ καιρό είχα κάνει μόνωση στο ταβάνι σε δυο δωμάτια στο σπίτι μου και τα έκλεισα με γυψοσανηδα . Πάνε κάπου στα 7-8 χρόνια. Το θέμα είναι ότι τότε δεν ήξερα ότι πρέπει να βάλω τουλάχιστον 7 πόντους μονωτικό και είχα βάλει 5.
Σκέφτομαι αυτές τοις μέρες να κάνω και στα υπόλοιπα δωμάτια που είναι κάπου στα 55τμ. Αυτός που ρώτησα για το μονωτικό μου είπε βάση ΚΕΝΑΚ πως το ελάχιστο πάχος που πρέπει να βάλω είναι 7 πόντους EPS 80.
Το θέμα είναι αφού έχω ξεκινήσει το κακό με τα υπόλοιπα δωμάτια που έχουν 5 πόντους EPS 100. Αν βάλω στα αλλά δωμάτια 7 πόντους δεν θα έχω διάφορες θερμοκρασία όπως έχω στα μονωμένα με τα αμονωτα. Όποτε λέω να βάλω 5 πόντους ώστε να έχω μια ομοιομορφία θερμοκρασίας.
Το βλέπετε λογικό???? :dry: :dry: :dry: :dry: :dry:


ΟΧΙ!!!

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59245 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
εμπορα ρωτησες ?
αν βαλεις 7 δεν θα ειναι ιδιαιτερα αισθητη η διαφορα οπως με τα αμονωτα τωρα
αλλωστε ενας χωρος δεν ειναι μονο ταρατσα εχει κι αλλες απωλειες εξισου σημαντικες
μια και κανεις ομως την φασαρια αν δεν υπαρχουν αλλοι λογοι πχ αισθητικοι η λειτουργικοι βαλε 7 (οχι επειδη το λεει ο ΚΕΝΑΚ) αλλα επειδη οσο περισσοτερο τοσο καλυτερα :)
απο κει και περα οτι και να βαλεις κερδος το εχεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59248 από dr.panosv
Απαντήθηκε από dr.panosv στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

stergiosbik έγραψε:

androutso έγραψε: Πριν από πολύ καιρό είχα κάνει μόνωση στο ταβάνι σε δυο δωμάτια στο σπίτι μου και τα έκλεισα με γυψοσανηδα . Πάνε κάπου στα 7-8 χρόνια. Το θέμα είναι ότι τότε δεν ήξερα ότι πρέπει να βάλω τουλάχιστον 7 πόντους μονωτικό και είχα βάλει 5.
Σκέφτομαι αυτές τοις μέρες να κάνω και στα υπόλοιπα δωμάτια που είναι κάπου στα 55τμ. Αυτός που ρώτησα για το μονωτικό μου είπε βάση ΚΕΝΑΚ πως το ελάχιστο πάχος που πρέπει να βάλω είναι 7 πόντους EPS 80.
Το θέμα είναι αφού έχω ξεκινήσει το κακό με τα υπόλοιπα δωμάτια που έχουν 5 πόντους EPS 100. Αν βάλω στα αλλά δωμάτια 7 πόντους δεν θα έχω διάφορες θερμοκρασία όπως έχω στα μονωμένα με τα αμονωτα. Όποτε λέω να βάλω 5 πόντους ώστε να έχω μια ομοιομορφία θερμοκρασίας.
Το βλέπετε λογικό???? :dry: :dry: :dry: :dry: :dry:


ΟΧΙ!!!



Επισης...ΟΧΙ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.256 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ