Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31403 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
panos εχεις καταληξει στα υλικα και στις τιμες τους?αν δεν βαριεσαι διαβασε τις προηγουμενες σελιδες γιατι αναφερονται πολλες αποψεις απο ειδικους και μη.θα σου συνιστουσα να ξεκινησεις απο εκει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31410 από panos78
Απαντήθηκε από panos78 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Ευχαριστώ πολύ Filosofe. Είμαι σίγουρος οτι εδώ μέσα θα βρώ τις περισσότερες απαντήσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31413 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Οι απόψεις μου δεν έχουν να κάνουν με την αποτελεσματικότητα μιας θερμοπρόσοψης.

Σε κάθε περίπτωση μιας θερμοπρόσοψης τα χρήματα πιάνουν τόπο....και πολύ καλά μάλιστα.

Τα προβλήματα που θα προκύψουν στην συνέχεια, είναι αυτά που πρέπει να προβληματίσουν όλο τον τεχνικό κόσμο, τις εταιρίες και τους ιδιώτες.

Και αυτά τα προβλήματα έχουν να κάνουν με τις υγρασίες στο εξωτερικό περίβλημα των κτιρίων. Υγρασίες που δημιουργούνται από την εισροή βρόχινων υδάτων από ευπαθεί σημεία των κατασκευών.

Πολλοί δεν τα παρατηρούμε τις υγρασίες, η δεν τις δίνουμε σημασία, αν το πρόβλημα δεν είναι μεγάλο, και αυτό γιατί η όποια εκτεθειμένη υγρασία στους εξωτερικούς τοίχους στεγνώνει γρήγορα από την ηλιοφάνεια, η τον φυσικό αερισμό.

Τα βρόχινα νερά μπορούν να εισέλθουν και να δημιουργήσουν με τον καιρό προβλήματα στον σοβά, ακόμα και μέσα στο σπίτι, από σημεία που δύσκολα μπορούμε να τα εντοπίσουμε.....η να το φανταστούμε.

Ειναι τεράστιο το κεφάλαιο των θέμα των ΥΓΡΑΣΙΩΝ και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αναλυθεί σε γραπτό κείμενο 5-10 σειρών.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31527 από tazakos
Απαντήθηκε από tazakos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Για μένα μετά από πολύ ψάξιμο στις επιλογές θερμοπρόσοψη του διαμερίσματός μου παρουσιάστηκαν 2 τελικές επιλογές.

Α. Συνεργείο: κολλα -> πολυστερίνη η νεοπόρ -> αγκύρωση -> κολλα ->υαλόπλεγμα -> χρωμοσοβάς κόστος 33 περίπου ευρώ για κάθε μέτρο. Αρκετές μέρες παρουσία εργατών στο σπίτι μου που δεν διέθετα εύκολα κ γενικά λερώματα κ αναστάτωση με σκόνες πάστες μυστριά κτλ.

Β. Thermothorax που θα τοποθετήσω μόνος με κόλα ή αφρό πολυουρεθάνης.
Το thermothorax το βρήκα τυχαία κ αποτελεί την λύση στα προβλήματα που είχα με την λύση Α εγώ, όχι απαραίτητα καλύτερη. Πρόκειται για εξηλασμένη πολυστερίνη στην περίπτωσή μου 5εκατοστών που έχει προεφαρμοσμένο από το εργοστάσιο την κόλα το υαλόπλεγμα κ τον σοβά. Το μόνο που θέλει σε πρώτη φάση είναι κόληση κ αγκύρωση στον τοίχο.

Δεν μπήκα σε διαδικασία να το υπεραναλύσω γιατί ο περιμετρικός τοίχος του σπιτιού μου που θα επενδύσω 50τ.μ είναι όλος σκεπασμένος με μπαλκόνι κ τέντα οπότε δεν θα είναι ιδιαίτερα εκτεθειμένο στα στοιχεία για να σκεφτώ ιδιαίτερα ποση αντοχή θα έχει το ένα κ πόση το άλλο. Στα 12 το μέτρο το θόραξ με κέρδισε.
Το από που τα βρήκα τόσο δεν ξέρω αν πρέπει να το γράψω εδώ, δεν θέλω να θεωρηθεί διαφήμιση.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by tazakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31529 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Και πως σφραγίζουν μεταξύ τους τα κομμάτια? Γιατί αν είναι το υαλόπλεγμα να διακόπτεται κάθε 60 εκατοστά, να βράσω την ενίσχυση που θα κάνει στον σοβά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31530 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
tazakos φιλε ερωτησεις
που το βρηκες στην τιμη αυτη
πως γινεται η εφαρμογη του
και με τις ενωσεις των πλακων τι γινεται.
φαινεται σουπερ φιλε και για 40 μετρα τοιχο καθαρο που εχω θελω 500 ευρω ολα μαζι αντε και το αναβατορι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.169 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ