Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30101 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

γιωργος έγραψε: ωρε παλικαρια για πες τε μου και μενα .....


Βέβαια αν το κτίσμα είναι μετα το 1985, η εξωτερική σου προσθέτει τετραγωνικά (μέχρι 6 εκ. μόνωση, τα επιπλέον χάρισμα σου) και κανονικά θέλει αναθεώρηση αδείας. Εγώ το έμαθα αφού είχα κάνει εξωτερική.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30102 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Στην έκθεση Bioenergy που πήγα και γω σήμερα, είχε περίπτερο και ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος διογκωμένης πολυστερίνης.
Τους είπα λοιπόν για τα προβλήματα που έχω (κλέψιμο υλικών από το συνεργείο) και πήραν τα στοιχεία μου, θα έρθει μηχανικός να δει τη δουλειά και να διαπιστώσει τυχόν κακοτεχνίες και θα μεσολαβήσουν στην εταιρεία που αγόρασα τα υλικά και μου σύστησαν το συνεργείο, για να τις διορθώσει.
Λέτε να έγινε κάποια αρχή να λειτουργούν σωστά ορισμένα πράγματα;


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by dmtr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30126 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

dmtr έγραψε: θα έρθει μηχανικός να δει τη δουλειά και να διαπιστώσει τυχόν κακοτεχνίες και θα μεσολαβήσουν στην εταιρεία που αγόρασα τα υλικά και μου σύστησαν το συνεργείο, για να τις διορθώσει.
Λέτε να έγινε κάποια αρχή να λειτουργούν σωστά ορισμένα πράγματα;


Γιατί όχι ? Και βέβαια θα λειτουργούν όλα σωστά, όταν ελέγχονται όλοι. ;)

Χαλάστηκες βλέπω με την γυφτιά του συνεργείου....και δεν έχεις άδικο. Το θέμα είναι να σου έχουν κάνει καλή δουλειά, και αυτό θέλω να το πιστεύω γιατί ήταν συστημένοι από την εταιρία που αγόρασες τα υλικά.

Το ψείρισμα είναι κακή νοοτροπία, και δεν λέγεται κλέψιμο αλλά όπως σωστά το έθεσες αντιστάθμηση. :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30129 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Ενημερωσε μας για τα λεγομενα του μηχανικου και τις συνενοησεις με την εταιρεια.θελω να δω αν θα σε χρεωσουν για τις επισκευες η αν θα το αναλαβει η εταιρεια υλικων.Αν δεν σε χρεωσουν για τιποτα και οντως γινουν εργασιες αποκαταστασης τοτε πραγματικα κατι αλλαξε στην χωρα μας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30137 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

mastoras έγραψε:

dmtr έγραψε: θα έρθει μηχανικός να δει τη δουλειά και να διαπιστώσει τυχόν κακοτεχνίες και θα μεσολαβήσουν στην εταιρεία που αγόρασα τα υλικά και μου σύστησαν το συνεργείο, για να τις διορθώσει.
Λέτε να έγινε κάποια αρχή να λειτουργούν σωστά ορισμένα πράγματα;


Γιατί όχι ? Και βέβαια θα λειτουργούν όλα σωστά, όταν ελέγχονται όλοι. ;)

Χαλάστηκες βλέπω με την γυφτιά του συνεργείου....και δεν έχεις άδικο. Το θέμα είναι να σου έχουν κάνει καλή δουλειά, και αυτό θέλω να το πιστεύω γιατί ήταν συστημένοι από την εταιρία που αγόρασες τα υλικά.

Το ψείρισμα είναι κακή νοοτροπία, και δεν λέγεται κλέψιμο αλλά όπως σωστά το έθεσες αντιστάθμηση. :lol:


Δεν χαλάστηκα με τη γυφτιά, χαλάστηκα με την ασυνειδησία τους. Το να πάρουν υλικά που περίσεψαν, αντε να το καταλάβω, το να κλέβουν τα υλικά πριν τελειώσει η δουλειά άσχετα με το αν φθάνουν ή όχι αυτό είναι ΚΛΕΨΙΑ και κακοήθεια.

Μαρέσει πάντως που έχετε θεσπίσει και ειδικές λέξεις για να νιώθετε καλά "αντιστάθμηση".
Από δω και πέρα δεν θα ρωτάμε πως πάνε οι δουλειές, αλλά οι αντισταθμήσεις, μάστορα;

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #30172 από asfet
Απαντήθηκε από asfet στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

dmtr έγραψε: Βέβαια αν το κτίσμα είναι μετα το 1985, η εξωτερική σου προσθέτει τετραγωνικά (μέχρι 6 εκ. μόνωση, τα επιπλέον χάρισμα σου) και κανονικά θέλει αναθεώρηση αδείας. Εγώ το έμαθα αφού είχα κάνει εξωτερική.


Ο νέος νόμος που ισχύει από 4/7/2012 λέει,
Δεν απαιτείται Άδεια δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης ή παθητικών ηλιακών συστημάτων στις εξωτερικές όψεις υφιστάμενων κτιρίων, εφόσον δεν αλλοιώνονται οι όψεις.
και φυσικά όταν δεν απαιτείται σκαλωσιά, γιατί η σκαλωσιά ΠΑΝΤΑ θέλει άδεια.
Επομένως σε υφιστάμενα κτίρια, δεν απαιτείται άδεια και τα επιπλέον τετραγωνικά δεν μετράνε πουθενά (ούτε σε δόμηση, ούτε σε κάλυψη, ούτε σε όγκο).


Λέει επίσης,
Στον σ.δ.(συντελεστή δόμησης) δεν προσμετρώνται:
...η επιφάνεια θερμομόνωσης πάχους άνω των 6 εκατοστών στις κατασκευές νέων κτιρίων.


Μέχρι 6 εκατοστά, η μόνωση σε νέα κατασκευή μετράει σε δόμηση, κάλυψη και όγκο. (Δίκαιο αυτό σε σχέση με τις κατασκευές προηγούμενων χρόνων, που η θερμομόνωση μετρούσε ολόκληρη παντού).
Όμως σ' αυτή την περίπτωση μιλάμε για νέα κτίρια, που στην περίπτωση που ο εργοδότης αποφασίσει εκ των υστέρων να κάνει εξωτερική θερμομόνωση, και η άδεια του είναι ακόμη σε ισχύ, μπορεί να κάνει ενημέρωση φακέλου (για να αποτυπώνεται η πραγματικότητα και στα σχέδια), αλλά και πάλι τα επιπλέον τετραγωνικά δεν μετράνε πουθενά. Όχι αναθεώρηση αδείας.

Στη δική σου περίπτωση dmtr, ίσως να είχες πρόβλημα (από κακό γείτονα :evil: ), μέχρι τις 4/7/12. ,
Τώρα δεν έχεις κανένα πρόβλημα. :)

Άννα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dmtr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.196 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ