Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29283 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

Kostas64 έγραψε: Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΟΛΛΑΣ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Η ISOMAT ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΑ ΣΤΡΩΣΗ (ΣΥΓΚΟΛΗΣΗ ΤΩΝ ΜΟΝΩΤΙΚΩΝ ΠΛΑΚΩΝ). ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΓΚΙΒΩΤΙΣΜΟ ΤΟΥ ΥΑΛΟΠΛΕΓΜΑΤΟΣ (2η ΣΤΡΩΣΗ) ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ 4-4,5 ΚΙΛΑ ΚΟΛΛΑΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ.
ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΗΣ ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗΣ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΣΤΗ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ.
ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΟΝ ΑΦΡΟ ΠΟΛΥΟΥΡΕΘΑΝΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΟΛΗΣΗ ΤΩΝ ΠΛΑΚΩΝ


κωστα συγνωμη αλλα δεν καταλαβα τι θέλεις να πεις..
Μια απο τις κορυφαιες εταιρεις προτεινει και αυτό..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29386 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Kostas64
από τα λίγα που γνωρίζω, απο την έρευνα που έχω κάνει και από τη γνώμη του μάστορα που μου πέρασε τη θερμοπρόσοψη, ο αφρός πολυουρεθάνης είναι καθαρά θέμα ευκολίας - γρηγοράδας για τα συνεργεία τοποθέτησης θερμομόνωσης, καθότι όταν υπάρχουν πολλά μέτρα περαστικά δεν συμφέρει να κωλυσιεργείς με κόλλες, όταν υπάρχουν πολλά μέτρα επιφάνειας και αρκετά μεροκάματα και πληρώνεσαι καθαρά με το μέτρο, σαν συνεργειο θες να ξεμπερδεύεις γρήγορα, με αμφίβολλο αποτέλεσμα πολλές φορές. Επίσης, στην τιμή σε σχέση με την κόλλα δεν θα δεις μεγαλες διαφορές. Η πολυουρεθάνη σε σχέση με τη θερμομόνωση έχει λίγα χρόνια συνύπαρξης.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by filosofos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29432 από tazakos
Απαντήθηκε από tazakos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Για την συγκόληση των πλακών διογκωμένης ή εξηλασμένης πολυστερίνης βρίσκω τον αφρό μάνα για λιγότερο λέρωμα κ χρόνο κ δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας ειδικά εφόσων γίνεται αγκύρωση με τα βίσματα...εκεί στηρίζεται η κατασκευή, στα βίσματα.
Ο αφρός είναι για μένα κ πιο κατάλληλος για τοποθέτηση από αρχάριους γιατί δίνει ευκολία στο αλφάδιασμα. Αντίθετα με την κόλλα αν βάλεις πολύ σε κάποια πλευρά, αν έχει αρχίσει να στεγνώνει, αν, αν, αν, μπορεί να ζοριστείς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29495 από dimilaz
Απαντήθηκε από dimilaz στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Καλησπερα, εγω στην μονωση που εκανα εσωτερικη και εξωτερικη ( οχι στους ιδιους τοιχους βέβαια), παρατηρησα τα εξής
Η κολλα ειναι αψογη σε βοηθαει στο αλφάδιασμα αν ο τοιχος δεν ειναι καλα αλφαδιασμένος κολλαει παντου καλα μονο που πρεπει να περιμενεις μια μερα για να βαλεις τα καρφια, ο αφρος δεν εχει καθολου καλη προσκολητικοτητα στην αρχη, αλλα μετα από 20 λεπτα κολλαει αψογα και μετα απο 3-4 ωρες μπορεις να δουλεψεις κανονικα πχ να βαλεις καρφια.
Εγω στις μονωσεις που εκανα χρησιμοποιησα και τα δυο υλικα και ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το αποτελέσμα.
Θα ελεγα οτι το ενα συμπληρώνει το αλλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29525 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
www.ert.gr/webtv/et3/item/7621-Oikonomik...10-2012#.UG7WN65yh30
Για οσους δεν το ειδαν,αξιζει να το δειτε ειναι το δευτερο μερος.Στην θερμομονωση λεει οτι χρεωνουν 50 ευρω το μετρο υλικα και εργασια και στελνουν τον κοσμο στο εξοικονομω.δεν ριχνουν λιγο τις τιμες να το κανουν και οι αλλοι που δεν μπορουν να αξιοποιησουν το προγραμμα αυτο της τραπεζας.Εμενα μου την περασε ο μαστορας με 35 ευρω(ολα τα υλικα και εργασια) και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Οποιος ενδιαφερεται να μου στειλει μαιλ να σας φερω σε επαφη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29542 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
filosofe ήταν εύκολη η δική σου η δουλειά. Οι τιμές διαφοροποιούνται ανάλογα με τις ιδιαιτερότητες που έχει η κατοικία.

Πχ υπάρχουν κατοικίες με Μακεδονίτικη αρχιτεκτονική [σαχνισι, πολλά μικρά παράθυρα κτλ] όπως και Νεοκλασικά με σκωτίες στην όψη, μοντέρνα μετσιμεντένιες πέργκολες, και πολλά άλλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.176 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ