Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24852 από tazakos
Απαντήθηκε από tazakos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

RENEWABLE NRG έγραψε:

pantelis1973 έγραψε:

mastoras έγραψε: Παντελή ο αφρός είναι πανάκριβος σε σχέση με την όποιου είδους κόλλα.

Επίσης η συγκολλητική δύναμη του αφρού είναι τεράστια.....αυτό το έχουμε διαπιστώσει άλλωστε όλοι.

Η cerezit παράγει αφρό ειδικά για αυτήν την δουλειά. Θα τον χρησιμοποιούσα με κλειστά τα μάτια.....εάν μπορούσα να το πληρώσω φυσικά. :lol:

Βέβαια εγώ είμαι τελείως αντίθετος στην Ελληνική επινόηση του φορτώματος της θερμοπρόσοψης με σοβά.

Σοβά εννοώ ότι όπου "πεφτει" μυστρί, γιατί υπάρχουν και κάτι νέοι σοβάδες πούδρας που εφαρμόζουν με σπάτουλες.


Δημήτρη η Ceresit οντως προωθει τα υλικα με αφρό. Αλλά δεν ξερω την τιμη να σου πω την αληθεια.
Αυτο που βρηκα στην Θεσ/νικη και φανηκε πολυ ενδιαφερον ειναι στην macon.gr οπου χρησιμοποιει αφρο Tepakur χαμηλης διογκωσης και με ενα αφρο 700ml κανεις 8-10μ2 και κοστίζει 5,20€.

Λες να παιζει μακακία; :P :P
Για δες το λιγο..
macon.gr/index.php?option=com_content&vi...47&Itemid=43&lang=el


Έχω 2 παλέτες αφρό χαμηλής διόγκωσης της DOW- Insta Stik. Ημερομηνία λήξης 5/2013. Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του στείλω. Η συγκόλληση είναι απίστευτη. Σε σημεία που χρειάστηκε να ξεκολλήσει έφευγε μαζί με τον υφιστάμενο σοβά. Βγάζει 8-10μ2 το φιαλίδιο αν και η DOW είναι υπερσυντηρητική εταιρεία και το δίνει για 6μ2.


Η τιμή είναι φανταστική για το συγκεκριμένο προϊόν αλλά δεν την δίνω για να μην παραβιάσω τους κανόνες του φόρουμ. Τι να κάνω να δώσω ειδική προσφορά για τα μέλη??? :lol: :lol: :lol: .


Φίλε καλησπέρα,
με ενδιαφέρει αν έχεις ακόμη φιαλίδια για καμιά δεκαριά μπουκάλια. Αν μπορείς επικοινώνησε μαζί μου στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. με στοιχεία επικοινωνίας σου. Σε περίπτωση που δεν το δει ο renewable nrg αν κάποιος έχει στοιχεία επικοινωνίας του θα ήμουν υπόχρεος να μου τα έδινε στο μέιλ πάνω.

Σχετικά με το θέμα τώρα..πολύ ενδιαφέρον, το διαβάζω όλη μέρα σήμερα! Εγώ θα μονώσω υφιστάμενο διαμέρισμα γύρω γύρω καμιά 50τμ εξωτερικού τοίχου σε μπαλκόνι σκεπασμένο κ με τέντες. Οπότε δεν έχω θέμα με νερά πολύ πολύ κ κλίνω προς την διογκωμένη πολυστερίνη 5cm, μάλλον durosol. Ίσως βάλω μια στρώση εξηλασμένη χαμηλά για τα νερά στο πλύσιμο του μπαλκονιού. Τα πρώτα στάδια μέχρι την αγκύρωση θα τα κάνω μόνος κ μετά θα φέρω έναν ξάδερφο για πλέγματα κ σοβατίσματα που είναι κτίστης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24964 από tazakos
Απαντήθηκε από tazakos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Μια ερώτηση προς όποιον γνωρίζει...

Το νεοπόρ βγαίνει σε διαστάσεις 100χ60 για θερμοπρόσοψη κ βγαίνει κ σε φύλλα 250 χ 60 μάλλον για άλλους τύπους όπως μέσα στα τούβλα, στο δάπεδο κτλ.

Η ερώτηση είναι για ποιο λόγο να μην χρησιμοποιήσω με καλή αγκύρωση τα μεγάλα φύλα 2,50 χ 0,60 για ποιο εύκολα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #24984 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

tazakos έγραψε:
Σχετικά με το θέμα τώρα..πολύ ενδιαφέρον, το διαβάζω όλη μέρα σήμερα! Εγώ θα μονώσω υφιστάμενο διαμέρισμα γύρω γύρω καμιά 50τμ εξωτερικού τοίχου σε μπαλκόνι σκεπασμένο κ με τέντες. Οπότε δεν έχω θέμα με νερά πολύ πολύ κ κλίνω προς την διογκωμένη πολυστερίνη 5cm, μάλλον durosol. Ίσως βάλω μια στρώση εξηλασμένη χαμηλά για τα νερά στο πλύσιμο του μπαλκονιού. Τα πρώτα στάδια μέχρι την αγκύρωση θα τα κάνω μόνος κ μετά θα φέρω έναν ξάδερφο για πλέγματα κ σοβατίσματα που είναι κτίστης.


Έχε υπόψη σου επειδή έχω βάλει Durosol, κάποια κομάτια που περίσεψαν, με όση βροχή και αν έφαγαν δεν έπαθαν τίποτα.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28694 από filosofos
Απαντήθηκε από filosofos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
φετος το καλοκαιρι αποφασισα να κανω και εγω τη μεγαλη ενεργειακη αναβαθμιση στο σπιτι προσθετωντας θερμοπροσοψη εξωτερικα στον βορεινο και ανατολικο τοιχο στην οικια μου στην πιερια.μετα απο πολυ αναλυση και ψαξιμο(βοηθησε και το site εδω)κατεληξα στα εξης:5αρι πανελ απο τικτα με πατουρες για μηδενισμο θερμογεφυρων εξηλασμενη πολυστερινη,κολλα ak-thermo isomat,υαλοπλεγμα ισοματ,σοβας ηρακλης σακισμενος,γωνιοκρανα για 2 παραθυρα και μια πορτα,βισματα fisher.Για 55 μετρα ολα μαζι 850 ευρω τα υλικα.η προσφορα μου εγινε απο ελληνα πιτσιρικα 27 ετων σαινη ο οποιος το κανει σαν δευτερη δουλεια και βαζει πολυ μερακι,το μετρο αυτος το κοστολογει 15,5 ευρω στα υλικα με τις γνωριμιες του και εργατικα μου πηρε 20 ευρω το μετρο ασχετα απο ποσες πορτες και παραθυρα ειχα και εβαλε μεσα και σκαλωσιες.εψαξα πολυ στην αγορα αλλα τετοια τιμη δεν βρηκα αλλου.πρωτου τον παρω πηγα ειδα μια δουλεια του γιατι δεν το πιστευα και εμεινα εκπληκτος οπως και ο ιδιοκτητης του σπιτιου εκεινου ηταν ικανοποιημενος.αποφασισα να τον παρω και να μην την δωσω σε αλλοδαπο την δουλεια που παρεπιπτοντος ζητουσαν πιο πολλα τα εργατικα.μεσα σε 10 μερες ολα περατωθηκαν και ιδου τα αποτελεσματα.(μου εκανε δωρο και μια τεχνοτροπια σε τοιχο αναγλυφη που ειναι ολα τα λεφτα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28819 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Φιλοσοφε στειλε μου σε παρακαλω το τηλεφωνο απο το παλικαρι στο μαιλ μου Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by erimitis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28826 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Μια ερώτηση filosofe

Επειδή στις φωτογραφίες δεν φαίνεται τελειωμένη η δουλειά, θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις το πλέγμα τοποθετήθηκε σε όλες τις επιφάνειες του τοίχου ? Και ο σοβάς σε τι πάχος έχει εφαρμοστεί, και σε πόσα "χέρια" έχει ολοκληρωθεί ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.238 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ