Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18843 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
mastora περιμενω να δω τα κοστολογια σου και θα σου πω καθως εχω παρακολουθησει αρκετα την μακον και βλεπω οτι διαθετει μια πληρη και καλη σειρα υλικων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18976 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
erimitis όπως ήμουν σίγουρος οι προκοστολογήσεις για τα υλικά των Θερμοπροσόψεων είναι κάθε άλλο πάρα γολγοθάς. :lol:

Εάν δεν ξεκινήσεις δοκιμαστικές εφαρμογές των υλικών, είναι πολύ δύσκολο να υπολογίσεις με ακρίβεια μια τιμή m2.

Χοντρικά και βάση των δικών μου απαιτήσεων......ας υπολογίσουμε για 10m2 επιφάνεια.

Χρειαζόμαστε

2 οδηγούς εκκίνησης αλουμινίου
Αφρό συγκόλλησης μονωτικού υλικού 1φιάλη
10m2 γραφιτούχα διογκωμένη πολυστερίνη 8cm
10m2 υαλόπλεγμα
Κόλλα δημιουργίας στρώσης βάσης [σταθεροποίηση υαλοπλέγματος] 1 σακί 25κιλών
Αστάρι για ενίσχυση πρόσφυσης τελικού επιχρίσματος 2 λίτρα
Ακρυλικό επίχρισμα [σοβάς] τελικής στρώσης. Εφαρμογή με σπάτουλα 1 δοχείο πάστα 25κιλών.

Σύνολο για 10m2 155€ και με μια χούφτα βίσματα.

Αρα το κόστος του m2 είναι 15.5€ οι τιμές είναι με το ΦΠΑ

Δεν αναφέρω τα μεταλλικά η πλαστικά προφίλ, γωνιόκρανα, νεροσταλάκτες, λαστιχένιους αρμούς διαστολής κτλ, γιατί κάθε αρχιτεκτονική κατασκευή διαφέρει. Και όσο αντέχει η τσέπη τοποθετείς όλο και καλύτερα πράγματα.....η και καθόλου. :P
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18979 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

mastoras έγραψε: erimitis όπως ήμουν σίγουρος οι προκοστολογήσεις για τα υλικά των Θερμοπροσόψεων είναι κάθε άλλο πάρα γολγοθάς. :lol:

Εάν δεν ξεκινήσεις δοκιμαστικές εφαρμογές των υλικών, είναι πολύ δύσκολο να υπολογίσεις με ακρίβεια μια τιμή m2.

Χοντρικά και βάση των δικών μου απαιτήσεων......ας υπολογίσουμε για 10m2 επιφάνεια.

Χρειαζόμαστε

2 οδηγούς εκκίνησης αλουμινίου
Αφρό συγκόλλησης μονωτικού υλικού 1φιάλη
10m2 γραφιτούχα διογκωμένη πολυστερίνη 8cm
10m2 υαλόπλεγμα
Κόλλα δημιουργίας στρώσης βάσης [σταθεροποίηση υαλοπλέγματος] 1 σακί 25κιλών
Αστάρι για ενίσχυση πρόσφυσης τελικού επιχρίσματος 2 λίτρα
Ακρυλικό επίχρισμα [σοβάς] τελικής στρώσης. Εφαρμογή με σπάτουλα 1 δοχείο πάστα 25κιλών.

Σύνολο για 10m2 155€ και με μια χούφτα βίσματα.

Αρα το κόστος του m2 είναι 15.5€ οι τιμές είναι με το ΦΠΑ

Δεν αναφέρω τα μεταλλικά η πλαστικά προφίλ, γωνιόκρανα, νεροσταλάκτες, λαστιχένιους αρμούς διαστολής κτλ, γιατί κάθε αρχιτεκτονική κατασκευή διαφέρει. Και όσο αντέχει η τσέπη τοποθετείς όλο και καλύτερα πράγματα.....η και καθόλου. :P


Πάντως Δημήτρη εμένα προσωπικά η τιμή αυτή μου δείχνει πολύ καλή..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18983 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Παντελή τόσο κοστίζουν τα υλικά όλων των εταιριών.....πάνω, κάτω !!!!

Υπάρχει όμως ένας παράγοντας που θα πρέπει να δοθεί μεγάλη προσοχή. Και αυτός είναι η μόνωση, και οι πατούρες που πρέπει να έχουν τα όποια τεμάχια των μονωτικών υλικών.

Δυστυχώς δεν βλέπω στις θερμοπροσόψεις να χρησιμοποιούν υλικά μονωτικών φύλλων που να διαθέτουν χείλος για να επανωτίζει το ένα φύλλο με το άλλο μεταξύ τους. Έτσι δεν υπάρχει αρμός......ούτε χιλιοστό.



Το παραπάνω προϊόν έχει κατασκευασθεί για ενσωμάτωση στον ξυλότυπο για μπετά. Αλλά υπάρχει στην ίδια περίπου μορφή για Θερμοπρόσοψη.
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19001 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
mastora φιλε οντως η τιμη ανα τμ που βγαζεις ειναι πολυ καλη αλλα πχ για 90 μετρα που θελω εγω παμε
90χ15=1350
αναβατοριο 500 ευρω
και σοβατζης πες με αποκοπη 300 ευρω
Συνολο 1350+500+300=2150
Και ολα αυτα με μπολικη προσωπικη δουλεια και με σοβατζη αμφιβολου ποιοτητας
Πλεον με μετρητο στο χερι βρισκεις με 30 ευρω δηλαδη 90χ30=2700 και με εγγυηση μαζι.
Πιστευω οτι για μας που εχουμε ψηλα σπιτια δεν αξιζει αδερφε να το κανουμε μονοι μας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19005 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

erimitis έγραψε: Πιστευω οτι για μας που εχουμε ψηλα σπιτια δεν αξιζει αδερφε να το κανουμε μονοι μας.


Κανείς δεν μπορεί να το κάνει μόνος του [ούτε καν ο Βιομαζιστής] αν δεν έχει δουλέψει στο γιαπί.....κανείς !!!!!

Η τιμή των 30€ το m2 υφίστατε εάν έχεις τελείως ίσιες επιφάνειες. Εαν έχεις όμως μπακλόνια, κουτελα, πολλά παράθυρα-πόρτες, φουρούσια στεγών, μαρκίζες κτλ......τότε η τιμή εκτοξέυεται στα 50€ το m2 γιατί τα ειδικά τεμάχια προφίλ είναι πανάκριβα......εκτός εάν δεν βάλεις καθόλου. :ohmy:
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.239 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ