Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18813 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Βασικά μπήκα στην πρίζα, μετά τις ερωτήσεις σας, να "φτιάξω" μια λίστα υλικών, υπολογίζοντας έτσι κάποιο σχετικό κόστος.

Μόλις είμαι έτοιμος..... πιθανόν μέχρι το βράδυ, να σας πω, τι έδειξε το κομπιουτεράκι.

stergiosbik δεν έχω λόγο να μην σε ακούσω, και με προβληματίσες ακόμα περισσότερο με το θέμα των παλιοφελιζόλ :lol:

Ελπίζω η πρόταση σου να μην βασίζεται στις κάθε είδους επιστημονικές-εργαστηριακές μετρήσεις μεταξύ των δύο υλικών, αλλά να βασίζεται στην εμπειρία της εφαρμογής, και στην συνέχεια στην αξιολόγηση της.

Δουλεύω το απλό φελιζόλ από μικρό παιδί, από τα λυόμενα της καλλικράτειας ακόμα, και την πρώτη θερμοπρόσοψη την είδα να την εφαρμόζουν το 1985 σε "αρκά" πολυώροφης οικοδομής, με τις αρχαίες τότε μεθόδους [κοτετσόσυρμα, παραδοσιακό σοβά κτλ]

Μέχρι σήμερα που παρακολουθώ ακόμα την εν λόγω επιφάνεια της οικοδομής, καλά στέκει. Ρηγμάτωσε βέβαια σε ορισμένα σημεία μη προσβάσιμα πλέον, αρα μη επισκευάσιμα, παρόλα αυτά όμως ο σοβάς, καλά κρατεί.

Δούλεψα και την εξιλασμένη πολυστερίνη σε ταβάνια, σοβατισμένα με γύψο πλέον. Και αυτά καλά κρατούν μέχρι τώρα.

Η εμπειρία μου, και η επαφή μου και με τα δύο υλικά, και σε συνδυασμό με τα εκατοντάδες έργα που έχω παρακολουθήσει στην Ελλάδα, επιβάλουν να υπερασπίζομαι την δική μου απόφαση για το κατάλληλο υλικό που χρειάζεται μια θερμοπρόσοψη.

Εαν τώρα βάλουμε και τον παράγοντα του απαραίτητου πάχους των 8 εκατοστών που χρειάζομαι για την μόνωση του σπιτιού, τότε περνάμε αυτομάτως στο οικονομικό θέμα......που είναι και το πιο σημαντικό.

Η ελαστικότητα και η ευκαμψία της διογκωμένης, και ολίγων σαγρής επιφάνειας έναντι της τελείως αντίθετης άκαμπτης και σκληρής εξιλασμένης, με κάνει να νιώθω ακόμα περισσότερη σιγουριά για αυτήν μου την απόφαση.

Θα το δούμε .....πιο εκτενέστερα το θέμα, αφού τώρα πιάσαμε το μολύβι και το χαρτί......γιατί όλα ξεκινούν και τελειώνουν στο χρήμα....στα σώτα.....στο μπικικίνι !!!

Υ.Γ. Αρχηγός δεν είμαι, ένας απλός μάστορας είμαι που έχω την δική μου λογική και άποψη, που πολλές φορές δεν είναι πάντα η σωστή. :)
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18816 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

mastoras έγραψε: Βασικά μπήκα στην πρίζα, μετά τις ερωτήσεις σας, να "φτιάξω" μια λίστα υλικών, υπολογίζοντας έτσι κάποιο σχετικό κόστος.

Μόλις είμαι έτοιμος..... πιθανόν μέχρι το βράδυ, να σας πω, τι έδειξε το κομπιουτεράκι.

stergiosbik δεν έχω λόγο να μην σε ακούσω, και με προβληματίσες ακόμα περισσότερο με το θέμα των παλιοφελιζόλ :lol:

Ελπίζω η πρόταση σου να μην βασίζεται στις κάθε είδους επιστημονικές-εργαστηριακές μετρήσεις μεταξύ των δύο υλικών, αλλά να βασίζεται στην εμπειρία της εφαρμογής, και στην συνέχεια στην αξιολόγηση της.

Δουλεύω το απλό φελιζόλ από μικρό παιδί, από τα λυόμενα της καλλικράτειας ακόμα, και την πρώτη θερμοπρόσοψη την είδα να την εφαρμόζουν το 1985 σε "αρκά" πολυώροφης οικοδομής, με τις αρχαίες τότε μεθόδους [κοτετσόσυρμα, παραδοσιακό σοβά κτλ]

Μέχρι σήμερα που παρακολουθώ ακόμα την εν λόγω επιφάνεια της οικοδομής, καλά στέκει. Ρηγμάτωσε βέβαια σε ορισμένα σημεία μη προσβάσιμα πλέον, αρα μη επισκευάσιμα, παρόλα αυτά όμως ο σοβάς, καλά κρατεί.

Δούλεψα και την εξιλασμένη πολυστερίνη σε ταβάνια, σοβατισμένα με γύψο πλέον. Και αυτά καλά κρατούν μέχρι τώρα.

Η εμπειρία μου, και η επαφή μου και με τα δύο υλικά, και σε συνδυασμό με τα εκατοντάδες έργα που έχω παρακολουθήσει στην Ελλάδα, επιβάλουν να υπερασπίζομαι την δική μου απόφαση για το κατάλληλο υλικό που χρειάζεται μια θερμοπρόσοψη.

Εαν τώρα βάλουμε και τον παράγοντα του απαραίτητου πάχους των 8 εκατοστών που χρειάζομαι για την μόνωση του σπιτιού, τότε περνάμε αυτομάτως στο οικονομικό θέμα......που είναι και το πιο σημαντικό.

Η ελαστικότητα και η ευκαμψία της διογκωμένης, και ολίγων σαγρής επιφάνειας έναντι της τελείως αντίθετης άκαμπτης και σκληρής εξιλασμένης, με κάνει να νιώθω ακόμα περισσότερη σιγουριά για αυτήν μου την απόφαση.

Θα το δούμε .....πιο εκτενέστερα το θέμα, αφού τώρα πιάσαμε το μολύβι και το χαρτί......γιατί όλα ξεκινούν και τελειώνουν στο χρήμα....στα σώτα.....στο μπικικίνι !!!

Υ.Γ. Αρχηγός δεν είμαι, ένας απλός μάστορας είμαι που έχω την δική μου λογική και άποψη, που πολλές φορές δεν είναι πάντα η σωστή. :)


Θεωρω οτι επειδη ακριβως η διογκωμενη τριβεται τοσο ευκολα ειναι μειονεκτημα για την αντοχη της στο χρονο.Αερας ειναι.
Ομως...
η διογκωμενη εχει το εξης μεγαλο προβλημα κατ εμε.
Αν βαλεις ενα κομματι διογκωμενης σε εναν κουβα νερο για καμποσες ωρες κ ενα κομματι εξηλασμενης σε αναν κουβα νερο θα καταλαβεις γιατι φοβαμαι την διογκωμενη.
Ουσιαστικα η διογκωμενη απορροφα νερο ενω η εξηλασμενη οχι.
Βεβαια το οικονομικο μπορει ν αναιρεσει τα παντα.
Οποτε.... ;)

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18820 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Μαστορα θελω να κανω θερμομονωση σε ενα τοιχο που ειναι 9 μετρα υψος.Για να δουλεψω τοσο ψηλα χρειαζομαι η σκαλοσια η αναβατοριο τα οποια και τα δυο θα τα νοικιασω.Εαν κανω μονο χαμηλα εκει κιολας που παρουσιαστηκε και το προβλημα υγρασια περισυ θα εχω προβλημα και με ποιο τροπο θα διασφαλισω οτι δεν θα περασει νερο στην εκσοχη που δημιουργηθει απο την μονωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18822 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

erimitis έγραψε: Μαστορα θελω να κανω θερμομονωση σε ενα τοιχο που ειναι 9 μετρα υψος.Για να δουλεψω τοσο ψηλα χρειαζομαι η σκαλοσια η αναβατοριο τα οποια και τα δυο θα τα νοικιασω.Εαν κανω μονο χαμηλα εκει κιολας που παρουσιαστηκε και το προβλημα υγρασια περισυ θα εχω προβλημα και με ποιο τροπο θα διασφαλισω οτι δεν θα περασει νερο στην εκσοχη που δημιουργηθει απο την μονωση.


Κόψε και βάλε μάρμαρο ή πλακάκι εκεί που θα δημιουργηθεί το δόντι. Δεν τα περνάει τίποτα.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18826 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

erimitis έγραψε: Μαστορα θελω να κανω θερμομονωση σε ενα τοιχο που ειναι 9 μετρα υψος.Για να δουλεψω τοσο ψηλα χρειαζομαι η σκαλοσια η αναβατοριο τα οποια και τα δυο θα τα νοικιασω.Εαν κανω μονο χαμηλα εκει κιολας που παρουσιαστηκε και το προβλημα υγρασια περισυ θα εχω προβλημα και με ποιο τροπο θα διασφαλισω οτι δεν θα περασει νερο στην εκσοχη που δημιουργηθει απο την μονωση.


Σαν αρχή δεν δημιουργούμε ποτέ προεξοχές η εσοχές στην θερμοπρόσοψη. Αν συμβεί αυτό ο Βιομαζιστής ορθά απάντησε.

Οσο για την σκαλωσιά, ο καλύτερος τρόπος είναι η χρήση του ηλεκτρικού ρουμουλκούμενου ακόμα και από αυτοκίνητο, τηλεσκοπικού καλαθιού. Πολύ ασφαλές και εύχρηστο ιδίως για ιδιώτες που φτιάχνουν μόνοι τους το σπίτι. Δεν χρειάζεσαι ούτε βοηθό, και φτιάχνεις την δουλειά άψογα......και χωρίς ουδεμία στιγμή κόπου και κούρασης.

Φτάνει μέχρι και 14 μέτρα ύψος κάθετο, οριζόντια μέχρι 6μέτρα. Κόστος 500€ την εβδομάδα, η 300€ Παρασκεύη-Σάββατο-Κυριακή.

Μην τρομάξετε αρχικά απο την τιμή......υπολογίστε όλα τα άλλα κόστη, και θα δείτε ότι αξίζει η ενοικίαση του.
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #18827 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

stergiosbik έγραψε: Αν βαλεις ενα κομματι διογκωμενης σε εναν κουβα νερο για καμποσες ωρες κ ενα κομματι εξηλασμενης σε αναν κουβα νερο θα καταλαβεις γιατι φοβαμαι την διογκωμενη.
Ουσιαστικα η διογκωμενη απορροφα νερο ενω η εξηλασμενη οχι.
Βεβαια το οικονομικο μπορει ν αναιρεσει τα παντα.
Οποτε.... ;)


Σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να συμβεί αυτό.

Τα πρώτα παλαιού τύπου φελιζόλ.....ίσως επιφανειακά περνούσαν μερικές σταγόνες.....και πάλι επιφανειακά.

Τα νέα φελιζόλ πυκνά στην δομή τους, δεν περνάει το νερό με τίποτα.

Εξάλλου είναι λάθος να συζητάμε εάν ρουφάνε νερό η όχι, γιατί το να περάσει το νερό πίσω απο το επίχρισμα.....όποια και εάν είναι αυτά, τότε θα μας απασχολήσουν άλλα, πολύ μεγαλύτερα προβλήματα που θα δημιουργηθούν.

Ούτε κάν να υπάρχει στην σκέψη μας, ότι μπορεί να περάσουν τα όμβρια ύδατα μέσα στην θερμοπρόσοψη.....ούτε κατά διάνοια.....ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΉ !!!!!

θα εγκλωβιστούν, δεν υπάρχει τίποτα να τα απορροφήσει, δεν υπάρχει αέρας να τα εξατμίσει, και την βάψαμε κανονικά. :(
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.164 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ