Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17245 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
παντελη το αναβατορη παει με το μηνα οποτε με παζαρι να το παρω για καμια 15αρια μερες καθοτι οπως ειπα μεσα στον υπολογισμο προσωπικη δουλεια και δεν ειμαστε και επαγγελματιες.Φιλε για σπιτι 5 χρονων μου φαινονται πολλα λεφτα.Σιγουρα θα κανει αποσβεση το θεμα ειναι ποτε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17468 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Παιδιά την βοηθεια σας ξανά.
Οπως αναφερα και στην αρχή του νήματος,εχω στην σοφίτα στην οποια ειναι η κρεβατοκάμαρα,και το γραφειο,βλεπωντας την απο κατω, γυψοσανίδα φελιζόλ(ισως οχι σωστα τοποθετημενο)πετσωμα σκεπης,φελιζολ,μεμβρανη και κεραμιδια.
Εχω πολύ ζεστη το καλοκαιρι,και κρυο το χειμωνα
Υπαρχει καμια προτεινομενη λυση για να κερδισω βαθμούς; πλην το καλοκαιρι και συν το χειμώνα;
καθε προταση δεκτη..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17470 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Παντελη με το φελιζολ εννοεις το ασπρο? και τι παχους εχει?

Εγω με το 5αρι dow (το μπλε φελιζολ) παντως σε αντιστοιχη εφαρμογη εχω δει διαφορα. Αν και πάλι δεν είναι ανθρώπινο να μένεις εκει...

Επίσης για ακομα καλυτερο αποτελεσμα στον κάτω από την σοφίτα όροφο μπορεις πιστευω να κανεις εσωτερικη μονωση της πλακας και απο κάτω γυψοσανιδα για ταβανι(πιο ευκολο, το κανεις και μονος!) ή για καποιον που δεν πολυχρησιμοποιεί την σοφιτα και δεν την έχεις ακομα στρώσει πλακακι κτλ, ρίχνεις απο την επανω πλευρα της πλακας πετροβαμβακα ή πλάκες μόνωσης (έχει και πλάκες με πλακακια επάνω για να μπορείς να πατάς χωρίς φόβο).
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17472 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

kosmidis80 έγραψε: Παντελη με το φελιζολ εννοεις το ασπρο? και τι παχους εχει?

Εγω με το 5αρι dow (το μπλε φελιζολ) παντως σε αντιστοιχη εφαρμογη εχω δει διαφορα. Αν και πάλι δεν είναι ανθρώπινο να μένεις εκει...

Επίσης για ακομα καλυτερο αποτελεσμα στον κάτω από την σοφίτα όροφο μπορεις πιστευω να κανεις εσωτερικη μονωση της πλακας και απο κάτω γυψοσανιδα για ταβανι(πιο ευκολο, το κανεις και μονος!) ή για καποιον που δεν πολυχρησιμοποιεί την σοφιτα και δεν την έχεις ακομα στρώσει πλακακι κτλ, ρίχνεις απο την επανω πλευρα της πλακας πετροβαμβακα ή πλάκες μόνωσης (έχει και πλάκες με πλακακια επάνω για να μπορείς να πατάς χωρίς φόβο).


Θοδωρε(αν δεν κανω λαθος) μεταξυ πρωτου οροφου και σοφιτας δεν υπαρχει πλακα,αλλα κοπιλοδοκοι οι οποιοι εχουν επενδυθει απο κατω με ξυλινο ταβάνι και απο πανω σαν πατωμα ξυλινο παρκε.
Τα φελιζολ που ανεφερα ειναι τα κλασικα τοιχοποιοιας 3αρια που τοποθετηθηκαν εδω και μια 10ετια οταν εγινε και η σκεπη..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17511 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Σωστα ΠΑντελη. Θοδωρη με λενε.

Το 3αρι το ασπρο λοιπον που εχεις δυστυχως δεν κραταει τιποτα.

Λύση που μου ερχεται στο μυαλο,αλλα που φυσικα θελει χρημα και μεγαλη αναστατωση ειναι να το ξυλωσεις και να βαλεις dow ή πετροβαμβακα (Οσο σε χωραει σε παχος) και δεν ξερω αν αξιζει η αναστατωση.
Ας πουν αποψεις και οι πιο εμπειροι!

Παντως αν το φελιζολ εχει κενα και δεν ειναι ερμητικα καλυμενη ολη η σκεπη και αυτο ειναι μια περιπτωση που πρεπει να εχεις κατα νου οτι ειναι λαθος και πρεπει να διορθωθει (αλλα φυσικα αντε να ξερεις που ειναι τα σημεια αυτα αν δεν τα ειχες βαλει ο ιδιος)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17645 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
70 με 100mm πολυστερίνης πρέπει να μπει κάτω από το πέτσωμα, ανάλογα με το που βρίσκεσαι.

Δες τον οδηγό θερμομόνωσης της Fibran.

fibran.gr/frontend/insulation_guide_xps.php

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.171 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ