Θερμομόνωση

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10377 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

michalisgr έγραψε: Γεια χαρα.. εδω και μερες σκεφτομαι και εγω στο διαμερισμα μου στη πλευρα που βλεπει τον ολυμπο να κανω μονωση. Μου ειπαν με Φελιζολ μπλε 5cm και μετα στοκαρισμα και ειμαι ετοιμος. 300€ με υλικα+δουλεια! Καλη τιμη;;


Μιχάλη επειδη θα κανω και εγω θερμοπρόσοψη,δεν ειναι τοσο απλα. Δηλαδη θα βάλει φελιζολ,θα το στοκάρει και τέρμα; Ποσα μ2 είναι ο τοίχος;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10379 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

dmtr έγραψε: Λοιπόν σήμερα ήρθε ο τεχνίτης και μέτρησε τα τ.μ. που βγήκαν περίπου 220. Η τιμή που έδωσε είναι 12€ το τ.μ. χωρίς καμιά άλλη επιβάρυνση για γωνιόκρανα κ.λπ. Επί πλέον το κόστος της σκαλωσιάς, περίπου τα 500€ & ΦΠΑ.
Αύριο θα μου δώσουν ακριβή τιμή και για τα υλικά και θα επανέλθω.

Τον ρώτησα για τη διαφορά του Durosol από το Dow και μου είπε ότι το Durosol είναι καλύτερο γιατί έχει εγκλισμένο στις κυψέλες του οξυγόνο και για αυτό δεν πέφτει το λ του με τον καιρό, σε αντίθεση με το Dow που έχει εγκλισμένο Co2 και με την πάροδο του χρόνου πέφτει το λ.

Ξέρει κανείς τίποτα επ' αυτού ή μου είπε ........;


Η τιμη των 12 ευρω τι περιλαμβάνει;εργατικά,Φπα; και τί άλλο;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10473 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Τα 12€ περιλαμβάνουν μόνο εργατικά.
Σήμερα μου έδωσαν και προσφορά για τα υλικά. 20€ το τμ. για όλα τα υλικά για 200 τ.μ. τοίχο (με 7 εκ. φελιζόλ), μαζί με το ΦΠΑ και 90 μέτρα γωνιόκρανα.

Άρα συνολικό έξοδο για όλο το σπίτι 200 τ.μ. τοιχος 7000€ που σημαίνει 35€/τ.μ. συνολικά.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10478 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

dmtr έγραψε: Τα 12€ περιλαμβάνουν μόνο εργατικά.
Σήμερα μου έδωσαν και προσφορά για τα υλικά. 20€ το τμ. για όλα τα υλικά για 200 τ.μ. τοίχο (με 7 εκ. φελιζόλ), μαζί με το ΦΠΑ και 90 μέτρα γωνιόκρανα.

Άρα συνολικό έξοδο για όλο το σπίτι 200 τ.μ. τοιχος 7000€ που σημαίνει 35€/τ.μ. συνολικά.


Για 200 τ.μ ίσως δεν ακούγονται υπερβολικά. Όμως είναι αρκετά χρήματα.
Τι όφελος θα έχεις οικονομικά απ αυτό?? Υπάρχει κάποια ανάλυση κέρδους σε χρήμα??
Αν βέβαια η ανάγκη του σπιτιού για να ζεσταθεί χρειάζεται πρόσθετα δεδομένα θέρμανσης, τότε αλλάζει πολύ το πράγμα..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10482 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:

dmtr έγραψε: Τα 12€ περιλαμβάνουν μόνο εργατικά.
Σήμερα μου έδωσαν και προσφορά για τα υλικά. 20€ το τμ. για όλα τα υλικά για 200 τ.μ. τοίχο (με 7 εκ. φελιζόλ), μαζί με το ΦΠΑ και 90 μέτρα γωνιόκρανα.

Άρα συνολικό έξοδο για όλο το σπίτι 200 τ.μ. τοιχος 7000€ που σημαίνει 35€/τ.μ. συνολικά.


Για 200 τ.μ ίσως δεν ακούγονται υπερβολικά. Όμως είναι αρκετά χρήματα.
Τι όφελος θα έχεις οικονομικά απ αυτό?? Υπάρχει κάποια ανάλυση κέρδους σε χρήμα??
Αν βέβαια η ανάγκη του σπιτιού για να ζεσταθεί χρειάζεται πρόσθετα δεδομένα θέρμανσης, τότε αλλάζει πολύ το πράγμα..


Αν το δεις με την πλατιά έννοια της συντήρηση του σπιτιού, βάψιμο εξωτερικό (δεν έχει βαφτεί ποτέ εξωτερικά) και θερμομόνωση μάλλον συμφέρει. Επιπλέον υπάρχει πάρα πολύ υγρασία η οποία ελπίζω ότι θα μειωθεί σημαντικά και βέβαια θα υπάρξει και κάποιο όφελος στα ετήσια καύσιμα. Αυτοί μιλάνε για 50% εγώ λέω και 15% καλά είναι.

Παρόλα αυτά, δεν παύουν να είναι πολλά λεφτά.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dmtr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #10483 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

dmtr έγραψε: Τα 12€ περιλαμβάνουν μόνο εργατικά.
Σήμερα μου έδωσαν και προσφορά για τα υλικά. 20€ το τμ. για όλα τα υλικά για 200 τ.μ. τοίχο (με 7 εκ. φελιζόλ), μαζί με το ΦΠΑ και 90 μέτρα γωνιόκρανα.

Άρα συνολικό έξοδο για όλο το σπίτι 200 τ.μ. τοιχος 7000€ που σημαίνει 35€/τ.μ. συνολικά.


Aρα,καταλαβαίνω οτι σχεδον η ταρίφα είναι ιδια,μιας και εγω τα βρηκα με 5αρα πολυστερινη στα 30€ περιπου. Συμβουλη μου ειναι ξεκινα απο τον βορινό τοίχο, και εαν πιανουν τα χερια σου,περνας τις πλακες και το πλεγμα μόνος σου,και για τον σοβά φωνάζεις ενα συνεργείο,και την βγάζεις με πολυ λιγότερα λεφτα..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.160 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ