Θερμομόνωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95801 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Θερμομόνωση
Και συνεχεια







Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95802 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Θερμομόνωση
γιαννη γραψε και τι υλικα βαλατε και σε τι τιμες τα βρηκες ρε φιλος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95807 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Θερμομόνωση
γιάννης-δράμα ο fibran που βάλατε είναι πλαγιοκάλυψης, γιατί δεν διακρίνω καλά;
Εγώ έβαλα μόνος μου σε 30 τμ πυλωτής φιμπράν 5αρι για πλάκες 2,5m x 0,60m (με τα αυλάκια-ανάγλυφο) πριν 3 χρόνια, τα πλακάκια το καλοκαίρι ζεμάταγαν και το χειμώνα ήταν ψυγείο στο σημείο που δεν είχε κτίσμα η πυλωτή, τώρα έχουν παντού την ίδια θερμοκρασία - μεγάλη διαφορά . Και πριν δύο χρόνια στον μπατζανάκη μου με βοήθεια του ανιψιού σε κουζίνα σε ταβάνι περίπου 30τμ και ένα πλαινό εξωτερικό τοίχο 20τμ
Χρησιμοποίησα κόλλα πλακιδίων ντουροστίκ σούπερ 11€ το σακί/ 5τμ (αν θυμάμαι καλά), ενισχυτικό γαλάκτωμα 8€, ένα σακουλάκι ίνες 9€, φιμπράν 5αρι 8€/τμ, ξυλόβιδες 4χ80 για στήριξη, ροδέλες φαρδιές, ούπα 6αρια, υαλόπλεγμα για τις ενώσεις, έτοιμο σοβά για εξωτερικούς χώρους μιάς στρώσης, 1 δράπανο κρουστικό για τρύπημα - 1 μπαταρίας για βίδωμα, 1 σπάτουλα με ψιλά δόντια για άπλωμα της κόλλας.
Και εγώ και ο μπατζανάκης μου είμαστε ευχαριστημένοι, 3 και 2 χρόνια μετά αντίστοιχα δεν έχει ανοίξει πουθενά στις ενώσεις. Πολύ δουλειά και δύσκολο αν κάποιος το κάνει μόνος του χωρίς τουλάχιστον ένα άτομο ακόμη, ειδικά σε ταβάνι ,άνοιγα τις τρύπες από πριν σε μισό φύλλο και όχι ολόκληρο και μετά το κόλλαγα :whistle: . Με τρία άτομα είναι πολύ εύκολα τα πράγματα ειδικά για ταβάνι , κολλάς τρυπάς και βιδώνεις ( ο ένας , οι άλλοι κρατάνε κόντρα) ολόκληρο το φύλλο και όχι μισό

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by degeor.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95811 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Θερμομόνωση
Στη δικη μου περιπτωση γινεται μεσω του εξοικονομω και το εχει αναλαβει συνεργειο.
Τωρα για τιμες δεν ξερω να σου πω γιατι βαλαμε 50ευρω/τμ οσο για τα υλικα ειναι το 7αρι fibran etics gf-i(το γκοφρε δηλαδη),τ'αλλα υλικα δεν τα προσεξα!
degeor ειναι και για τα δυο(κελυφος και πυλωτη).
erimitis καπου εχω ενα χαρτι με προσφορες για υλικα(μου το στειλαν ταχυδρομικος),αν το βρω το βραδυ θα τις γραψω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": erimitis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95821 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Θερμομόνωση
Αν μπορούσατε να τυλίξετε και κάνα μέτρο στο πάνω μέρος στις κολώνες, θα ήταν τέλειο, γιατί τώρα έχετε τρελές θερμογέφυρες εκεί που ακουμπάνε οι κολώνες στην πλάκα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95835 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Θερμομόνωση

Asteris έγραψε: Αν μπορούσατε να τυλίξετε και κάνα μέτρο στο πάνω μέρος στις κολώνες, θα ήταν τέλειο, γιατί τώρα έχετε τρελές θερμογέφυρες εκεί που ακουμπάνε οι κολώνες στην πλάκα...

Σωστο αυτο Αστερη!Θα πω στον μαστορα μηπως και το κανει ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.177 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ