Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #104915 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

Στέλιος έγραψε: νότια Ελλάδα........... παράδεισος λέμε


αλά δεν είμαστε και Φλώρινα, αλλά νότια Ελλάδα είναι κι η Τρίπολη. Και δεν την λες ζεστή πόλη. (αν και φέτος ο χειμώνας ήταν...0% λιπαρά)

Ζέστανα 2 διαμερίσματα (χωρίς καμία μόνωση) συνόλου 200τμ. (140+60)
Λέβητας OPOP Biopel 30kw.

Θερμοκρασίες μέσα στο σπίτι 18c την μέρα και 17c την νύχτα (ώρες ύπνου). Οι θερμοκρασίες είχαν σταθεροποιηθεί μετά από κάμποσες δοκιμές. Και μάλιστα ήταν αποδεκτές από τα γυναικόπαιδα με των οποίων την βοήθεια βγάλαμε και αυτές τις θερμοκρασίες. Πρέπει να πω ότι μου φαίνονται και λίγο υπερβολικές οι θερμοκρασίες που διαβάζω από τους περισσότερους 21-22 βαθμοί μέσα στο σπίτι. Εγώ θα έπρεπε να είμαι με βερμούδα-κοντομάνικο σε τέτοιες θερμοκρασίες! Αλλά δεν τα πάω και πολύ καλά με τις ζέστες γενικά.

Μέχρι πέρσι λοιπόν έκαιγα περίπου 4-5 τόνους πετρέλαιο και δεν ζεσταινόμουν καλά. (ΚΑΜΙΑ σχέση με φέτος-είχα χτυπήσει κάτι 15άρια μέσα στο σπίτι που πήγαινε σύννεφο...)

Φέτος έκαψα 8.230kg πέλλετ.
5 παλλέτες 5.250kg Biotherm
2 παλλέτες 1980kg Ahira
1 παλλέτα 1000kg τοπικού παραγωγού (Κωσταρέ)

Σύνολο αξίας κατανάλωσης 2457,58€.
Σε πετρέλαιο ήθελα για 5 τόνους (με 1,3€) 6500€.

Υ.Γ.
Η μόνωση είναι στα άμεσα σχέδια, όποτε υπάρξουν λεφτά φυσικά...

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106006 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

tasos έγραψε: Μονοκατοικία(1ος) χωρίς μόνωση,ενεργειακά παράθυρα,το ισόγειο είναι αποθήκη αμόνωτο και τα δάπεδα,100τμ, λέβητας burn it active 40kw(λίγο μεγάλος για τα τμ :whistle: ),στερεά ελλάδα, 5,5 τόνους ανάμικτα δρυ-οξιά βουλγαρίας(ο δρυς αρκετή υγρασία,η οξιά καλή) και 1 τόνο δρυ προς το τέλος με υπερβολική υγρασία(ακόμη πάνω απο 25% υγρασία θα έχει γιατί έμεινε :woohoo: ),χωρίς μπάφερ,τριόδες κτλ

Εγω οπως ειπα εκαψα 4-4,5 τονους ξερα ξυλα και σκασαμε στην ζεστη με το burnit 30kw για 130-140 μετρα στην ΠΕΡΑΙΑ θΕΣ/ΝΙΚΗ,φαντασου φιλε να ειχες τον 30ρη τον λεβητα(πιο οικονομικος για τα τ.μ σου πιστευω)να ειχες τριοδη και μπαφερ να εκαιγες ξερα καλα ξυλα και προπαντος αν ειχες καλη μονωση με ποσο λιγοτερα ξυλα θα την εβγαζες!
Τερας οικονομιας ο Βουλγαρος φιλε και ας τους αλλους να κοκορευωνται για τους λεβητες τους των 5-8 χιλιαδων,ας προσεχαν!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106008 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

Pri έγραψε:
Θερμοκρασίες μέσα στο σπίτι 18c την μέρα και 17c την νύχτα (ώρες ύπνου). Οι θερμοκρασίες είχαν σταθεροποιηθεί μετά από κάμποσες δοκιμές. Και μάλιστα ήταν αποδεκτές από τα γυναικόπαιδα με των οποίων την βοήθεια βγάλαμε και αυτές τις θερμοκρασίες. Πρέπει να πω ότι μου φαίνονται και λίγο υπερβολικές οι θερμοκρασίες που διαβάζω από τους περισσότερους 21-22 βαθμοί μέσα στο σπίτι. Εγώ θα έπρεπε να είμαι με βερμούδα-κοντομάνικο σε τέτοιες θερμοκρασίες! Αλλά δεν τα πάω και πολύ καλά με τις ζέστες γενικά.


Tο 21-24 ειναι αποδεκτό και μια χαρα αισθάνεσαι αν ειναι απο τζακι
με 21-24 με καλοριφερ , κοντεβεις να σκασεις ..... οποτε καλα διαβαζεις !!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106026 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
To 18 φιλε ειναι ξεπαγιαζω δεν ειναι θερμανση,προπερσυ την βγαλαμε με το πετρελαιο στους 19-20 ολον τον χειμωνα και ακομη το θημομαστε(γι'αυτο και αποφασισα να αλλαξω τροπο θερμανσης!)22(κατωτατη 20 για τον υπνο) εως και 25-26 με το καλοριφερ φιλε house δεν κοντεβεις να σκασεις γουστα βγαζεις φιλε με 25 βαθμους ,σορτσακι και tshirt μεσα και εξω να κανει ψοφο τα πλακακια και τα μαρμαρα ζεστα και να μην σε νοιαζει αν η μικρη βγαλει καμια καλτσα και παθει κρυοπαγηματα απο τα παγωμενα πατωματα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106029 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;
Χμμμ... Κι εμείς κάπου στο 21-22 νιώθουμε άνετα στο παρόν σπίτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #106049 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Τι κάψατε το χειμώνα 2012-2013;

valsam έγραψε: To 18 φιλε ειναι ξεπαγιαζω δεν ειναι θερμανση

DOOM_NX έγραψε: Χμμμ... Κι εμείς κάπου στο 21-22 νιώθουμε άνετα στο παρόν σπίτι.


Εγώ πάντως σας λέω λόγω τιμής ότι στους 18 βαθμούς είμαι άνετα στο σπίτι μου (που δεν έχει μόνωση). Και όχι εγώ, (πιθανόν εμένα και λίγο παρακάτω να μην με πείραζε) αλλά και τα γυναικόπαιδα. (που γενικά είναι πιο κρυουλιάρικα από εμένα)

Κι επειδή έρχονται και φίλοι στο σπίτι και τους ρωτάω αν αισθάνονται κρύο ή έστω σχετικά κρύα, κανείς δεν μου έχει παραπονεθεί. Και λέω για φίλους από αυτούς που λένε την πραγματική άποψή τους κι όχι από τους άλλους που τα βρίσκουν όλα καλά-εκείνους δεν τους ρωτάω!

Να έχουν τόσο απόκλιση και τα 2 θερμόμετρα που έχω; Δύσκολο.

Με 18 πάντως δεν κυκλοφοράς με κοντομάνικο και βερμούδα μέσα στο σπίτι, αλλά με παντελόνι, πουκάμισο και καλτσούλα. Αλλά είναι και χειμώνας, ε; Δεν είναι λίγο "αμερικανιά" να θες να έχεις κοντομάνικο-βερμούδα-σαγιονάρα καταχείμωνο; Και σπατάλη να προσθέσω...

Αλλά γούστα είναι αυτά. Ο καθένας όπως βολεύεται.

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.111 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ