Μονάδα παραγωγής πέλλετ στα Ιωάννινα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60220 από κωνσταντινος 17
Πιστεύω ότι η τιμη είναι καλή για σένα. (150 ευρω/Τ)

4% υγρασία πως τα καταφέρνεις χωρις ξηραντήρα?

Εγω βρήκα από πριστήρια ξύλου στα 25-30 ευρώ τον τόνο πριονίδι απο οξιά, πεύκο, δρυς, έλατο με υγρασία 30+% . Βέβαια έχω κόστος μεταφοράς (300κμ απο εδρα μου). Σε ποσότητα 10 τόνους ανα ημέρα περίπου, (όσο έχει δουλειά ακόμα). Βέβαια θέλω να μαζεύω και μόνος γιατί η ποσότητα που θέλω συγκεντρωτικά είναι μεγάλη για να μπορέσω να υλοποιήσω την μονάδα μου.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by κωνσταντινος 17.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60236 από κωνσταντινος 17
Φίλε ΟΑΝΝΗSEA πιστεύεις ότι μια πρέσα απο κίνα των 12000 είναι αξιόπιστη? Γνωρίζεις κάποιον που εχει δοκιμάσει κάτι ανάλογο και είναι ευχαριστημένος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60253 από stratis 1
OANNHSEA
Εχω θερμανση με λεβητα βιομαζας απο το 2008.Ο λογος που εβαλα βιομαζα ηταν για λογους οικονομιας.
Ειχα τοτε 170 τμ.
Πειραματικα σκεφτηκα να τον βαλω.
Αγορασα ενα λεβητα πυρηνοξυλου με 2200 ευρω.
Υπολογισα οτι αν εκαιγα πετρελαιο θα εδινα τα ιδια χρηματα,οσο η αγορα του λεβητα.
Εκανα αποσβεση αυτων των χρηματων το πρωτο χρονο.
Το πυρηνοξυλο τοτε ειχε περιπου 60 ε/τονο .Εκαψα 6 τονους αρα 360 ευρω.
Στο διαμερισμα που εμενα πριν απο εκει,εδινα 100 ευρω για θερμανση,για πολυ λιγοτερα τετραγωνικα.
Η διαφορα οικονομιας ηταν μεγαλη.
Τα μειονεκτήματα οπως η μεταφορα, η μυρωδια, η αναγκη μεγαλης αποθηκης, η έλλειψη πολλες φορες απο τα εργοστασια,ηταν θεματα που με απασχολησαν και με απασχολουν.
Ασχοληθηκα με τη βελτιωση του πυρηνολεβητα και τον μετέτρεψα σε ενα λεβητα που παιρνει σχεδον ολα τα φτηνα στερεα καυσιμα λυνοντας το δικο μου προβλημα και κατ επεκταση και πολλων αλλων χρηστων βιομαζας.
Ποιο ειναι το μεγαλυτερο προβλημα των στερεων καυσιμων??
Το μεγαλύτερο προβλημα τους ειναι οτι δεν μπαινουν μονα τους μεσα στο λεβητα για να καουν!!!!!!
Το φυσικο αεριο το πετρελαιο η βενζινη ειναι ΡΕΥΣΤΑ.
Πανε μονα τους μεσα και καιγονται.
Τ0 ξυλο και η μπρικετα ,οσο και να τα παρακαλας δεν μπαινουν μεσα.Θελουν χερι.
Ευτυχως ομως μερικοι καλοι ανθρωποι,εφευραν την πελλετομηχανη.
Με αυτον τον τροπο απεκτησε ρευστοτητα το ξυλο.
Αλλα για να πελλετοποιηθει το ξυλο η διαδικασια εχει πολλα εξοδα και χρειαζεται κεφαλαιο αλλα και προυποθεσεις που εχουμε αναλύσει και συμφωνησει παλαιοτερα μεσα στο φορουμ.
ΚΑΙ τωρα ρωταω
Γιατι να παρω το πριονιδι (που με την τροποποιηση που εχω κανει στο λεβητα)ειναι ρευστο,και να το μετατρεψω παλι σε ξυλο(μπρικετα δηλαδη)και να το παρακαλαω να μπη και αυτο να μη μπαινει με τιποτα!!!!!!???
Χωρια που θελω αλλα τοσα μεροκαματα, ρευματα φθορες, σκεπασμενους χωρους κλπ

σημειωσε οτι εδω ολοι παιρνουν πυρηνολεβητες,ακομη και στις πολεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60263 από stratis 1

κωνσταντινος 17 έγραψε: Πιστεύω ότι η τιμη είναι καλή για σένα. (150 ευρω/Τ)

4% υγρασία πως τα καταφέρνεις χωρις ξηραντήρα?

Εγω βρήκα από πριστήρια ξύλου στα 25-30 ευρώ τον τόνο πριονίδι απο οξιά, πεύκο, δρυς, έλατο με υγρασία 30+% . Βέβαια έχω κόστος μεταφοράς (300κμ απο εδρα μου). Σε ποσότητα 10 τόνους ανα ημέρα περίπου, (όσο έχει δουλειά ακόμα). Βέβαια θέλω να μαζεύω και μόνος γιατί η ποσότητα που θέλω συγκεντρωτικά είναι μεγάλη για να μπορέσω να υλοποιήσω την μονάδα μου.


αν θες να το διαθεσεις αμεσως χρειαζεται ξηραντηρα, που μην νομιζεις οτι θα στο κατεβασει στο 3,5 η4%(ποιο κατω δεν παει)
Ο δυνατος ηλιος το κατεβαζει τοσο,και ο χρονος.

Στα πριστηρια η υγρασια ειναι 40% δηλαδη στον τονο θα σου μεινουν 680 κιλα αν το τελικο προιον ειναι8%.
θα καψεις το 20% το λιγοτερο απο αυτη τη ποσοτητα για να κατεβασεις την υγρασια στο υπολοιπο αρα θα μεινουν 544 κιλα στην καλυτερη περιπτωση.
αρα απλη μεθοδος τω τριων
με 30 ευρω παιρνεις 540 κιλα αρα ο τονος σου στοιχιζει 55 περιπου συν μεταφορικα,ρευματα και μεροκαματα ξυρανσης
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κωνσταντινος 17

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60264 από OANNHSEA

ΚΑΙ τωρα ρωταω
Γιατι να παρω το πριονιδι (που με την τροποποιηση που εχω κανει στο λεβητα)ειναι ρευστο,και να το μετατρεψω παλι σε ξυλο(μπρικετα δηλαδη)και να το παρακαλαω να μπη και αυτο να μη μπαινει με τιποτα!!!!!!???
Χωρια που θελω αλλα τοσα μεροκαματα, ρευματα φθορες, σκεπασμενους χωρους κλπ


Εσύ αρωτάς και εγώ απαντνάω:
Διαφοροποίηση οικονομικού κύκλου.
Δεν έχουν όλοι λέβητες για να καίνε την βιομάζα που τους προσφέρεις.
Έχουν και τζάκια. Πόσο ακόμα το ξύλο - και ιδιαίτερα στην Κρήτη - θα είναι φτηνό;;;
Κάτι ακόμα: ρίχνεις πάρα πολύ την υγρασία και χάνεις λεφτά.
8 - 10% υγρασία είναι πολύ καλά για τη βιομάζα.

Φίλε ΟΑΝΝΗSEA πιστεύεις ότι μια πρέσα απο κίνα των 12000 είναι αξιόπιστη? Γνωρίζεις κάποιον που εχει δοκιμάσει κάτι ανάλογο και είναι ευχαριστημένος?

Η κινέζικη μηχανή είναι τόσο απλής κατασκευής που τελικά είναι αξιόπιστη...
Έχει δύο μειονεκτήματα: πρώτον βγάζει καρβουνιασμένο από έξω το προϊόν και δεύτερον θέλει περισσότερη ηλεκτρική ενέργεια από π.χ. την RUF.
Στην Ελλάδα υπάρχουν τέτοιες μηχανές μια και πουλιούνται και οι ανάλογες μπριγκέτες...
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κωνσταντινος 17

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60404 από κωνσταντινος 17
stratis, μια ερώτηση: ο χημικός - μηχανολόγος που ανέλαβε το στήσιμο τις μοναδος μου μου ειπε ότι το τεμαχισμένο ξύλο (πριονίδι-ροκανίδια ) δεν μπορούμε να το αφήσουμε πάνω απο 3 ημέρες στάσιμο χωρις ανακάτωμα κατα συνεπεία χωρίς να το περάσουμε απο ξηραντηριο γιατι αναπτύσσει μύκητα σε εγαλο βαθμό με αποτέλεσμα να μην πολτοποιείται σωστά. Σε εσένα συμβαίνει κατι τέτοιο??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.107 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ