Μονάδα παραγωγής πέλλετ στα Ιωάννινα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65340 από κωνσταντινος 17
οannhsea, τι να έχω σκεφτεί? για κινητή μονάδα?

Πιστεύεις ότι η πρέσα τις di piou συγκρίνεται με τις ινδικές ronak και κάνουν την ίδια δουλειά και έχουν ίδιο αποτέλεσμα?
Η di piou πρεσάρει με πάνω από 2 τόνους ανά εκατοστό επιφάνειας, πως έχει το ίδιο αποτέλεσμα?
Θέλω βοήθεια σε κάτι : πιστεύω ότι πρέπει να χαμηλώσω την παραγωγική ικανότητα τις μονάδας που θέλω να κάνω, το πρόβλημα είναι ότι αν χρησιμοποιήσω πρέσα όπως η ΜΒ 60 ή 70 μικραίνει πολύ η διάμετρος τις παραγόμενης μπριγκέτας στα 50 εως 60 χιλιοστά με αποτέλεσμα να μην είναι εμπορική.
Υπάρχει λύση? Υπάρχει πρέσα που να κάνει 80-90 χιλιοστά με δυναμικότητα απο 400- 700 κιλά ανα ώρα? έχεις τίποτα υπόψιν σου?
Έχω βρει υδραυλική αλλά δεν έχω άποψη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65510 από OANNHSEA

Πιστεύεις ότι η πρέσα τις di piou συγκρίνεται με τις ινδικές ronak και κάνουν την ίδια δουλειά και έχουν ίδιο αποτέλεσμα?

www.ronakindustries.in/
www.jaykhodiyarmachinetools.com/briquetting_plant.htm

Δες ισχύ και αποτέλεσμα.
Εφόσον η ισχύς και η διαδικασία κατασκευής είναι η ίδια, τότε θα είναι ίδιο και το αποτέλεσμα...


Υπάρχει λύση? Υπάρχει πρέσα που να κάνει 80-90 χιλιοστά με δυναμικότητα απο 400- 700 κιλά ανα ώρα? έχεις τίποτα υπόψιν σου?

Μόνο η Nielsen και με την μπριγκέτα με τρύπα... Κοστίζει βέβαια πανάκριβα η μονάδα της.
Για τις υπόλοιπες υδραυλικές δεν μπορώ να πω...

Για αυτό γράφω πάντα ότι η καλύτερη λύση είναι η RUF.
Το πρόβλημα είναι ότι το τελικό προϊόν είναι σε τούβλα και είναι κάπως δύσκολο να γίνει εμπορική προώθηση τους...


οannhsea, τι να έχω σκεφτεί? για κινητή μονάδα?

Ο yes...
Η κινητή μονάδα έχει ένα σωρό πλεονεκτήματα.
Ακόμα και τώρα υπάρχουν αυτοκινούμενα πριόνια που περιδιαβαίνουν τα χωριά για να κόψει επιτόπου τα ξύλα των χωρικών για τον χειμώνα.
Γιατί να μην κάνει κάποιος και επιτόπου τις μπριγκέτες, τόσο των χωρικών όσο και τις δικές του;
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by OANNHSEA.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κωνσταντινος 17

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65536 από κωνσταντινος 17
Δεν μπορώ να πω ότι μπορώ να ''πιστέψω'' ότι κάνουν την ίδια δουλειά, δεν είμαι μηχανολόγος και δεν έχω τεχνικές γνώσεις. Ο μηχανολόγος και φίλος μου, λέει ότι η διαφορά είναι μεγάλη όσον αφορά τα μέταλλα η επεξεργασία τα περιφερειακά τους, θα φανεί άμεσα στην αντοχή, αλλά και σε όλη την διαδικασία παραγωγής του προϊόντος και τελικά στην μπριγκέτα.
Την πρέσα τις nielsen την ξέρω, σίγουρα είναι καλή αλλά υδραυλική, τι διαφορά θα έχει με την μηχανική? αξιοπιστία ? κόστος συντήρησης?
Η τρύπα δεν νομίζω να δημιουργεί πρόβλημα στην διάθεση.
Τις ruf τις έχω αποκλείσει για αυτόν ακριβώς το λόγο.
Τη κινητή μονάδα δεν τι σκέφτομαι.
Κάτι που σκέφτομαι έντονα και καθημερινά είναι : μήπως πάω σε κάνα γειτονικό κράτος Ρουμανία κοντά σε λιμάνι, η Ουκρανία κοντά σε Οδησσό, που έχει τεράστια πριστήρια ξύλου και ατελείωτα πριονίδια σχεδόν τζάμπα και να κάνω την μονάδα μου εκεί. Το σκέφτομαι ειλικρινά έντονα και μιλάω με έναν Ουκρανό ιδιοκτήτη πριστηρίου ο οποίος έχει προς διάθεση με 10 ευρω ανα τόνο 10000 τόνους ανα μήνα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65546 από stratis 1
Συμφωνησε με αυτον τον Ουκρανο η με εναν αλλο Ουκρανο να σου δινει ετοιμη τη μπρικετα σε σακουλες με τη δικη σου φιρμα ,και φτιαξε στην Ελλαδα μια αποθηκη και ενα δικτυο διανομης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65583 από κωνσταντινος 17
Αυτο κάνω για πελλετ, έχω συμφωνήσει με προμηθευτή απο εξωτερικό και περιμενω την πρώτη παρτίδα ! Για να δούμε
Απλός είναι και το μικρόβιο τις δημιουργίας να μην τα παίρνουμε όλα έτοιμα !! Αλλα αναρωτιέμαι ...αξίζει ;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #65586 από κωνσταντινος 17

stratis 1 έγραψε: Συμφωνησε με αυτον τον Ουκρανο η με εναν αλλο Ουκρανο να σου δινει ετοιμη τη μπρικετα σε σακουλες με τη δικη σου φιρμα ,και φτιαξε στην Ελλαδα μια αποθηκη και ενα δικτυο διανομης.

Αυτο που με προβληματίζει είναι λίγο η ποιότητα , αλλα ίσως με ένα καλύτερο ψάξιμο θα πειστω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ