Μονάδα παραγωγής πέλλετ στα Ιωάννινα!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61767 από stelios_STI
Κωνσταντίνε σε ποια περιοχή είσαι; Και απο τι ξύλο σε ενδιαφέρει κυρίως;

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61877 από κωνσταντινος 17

stelios_STI έγραψε: Κωνσταντίνε σε ποια περιοχή είσαι; Και απο τι ξύλο σε ενδιαφέρει κυρίως;

Κορινθία, για μπρικέτα κάνουν όλα σχεδόν τα ξύλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61985 από IOSIF
Kαλησπέρα σας, διαβασα τις απόψεις σας και αποφάσισα να γραφτώ και εγώ για να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειριές μου σε σχέση με τις μπρικέτες.Κάνω και εγώ μία προσπάθεια παραγωγή μπρικετών,σαν πρώτη ύλη χρησιμοποιώ ροκανίδι από ξυλουργεία και κλαδέματα. Έχω συρόμενο κλαδοτεμαχιστή και είμαι πολύ ευχαριστημένος, το πρόβλημα είναι μετά τον κλαδοτεμαχιστή.Το υλικό όταν συσσωρεύεται σε μεγάλη ποσότητα δείχνει ότι θα κάνει αναφλεξη(βγαίνουν καπνοί). Μετά από δοκιμή σε κλαδιά ελιάς κατέβασα την υγρασία κάτω απο 10% και το έριξα στην πρεσσα με ικανοποιητικά (οπτικά) αποτελέσματα, ομως στο τζάκι δεν έχει καλή καύση. Εάν γνωρίζει κάποιος για ποιό λόγο δεν είναι καλό το τελικό αποτέλεσμα θα εκτιμούσα την βοήθεια του.Επίσης εάν ξέρει κάποιος γιατί κανουν ανάφλεξη και πω μπορώ να την αποτρέψω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62162 από κωνσταντινος 17

IOSIF έγραψε: Kαλησπέρα σας, διαβασα τις απόψεις σας και αποφάσισα να γραφτώ και εγώ για να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειριές μου σε σχέση με τις μπρικέτες.Κάνω και εγώ μία προσπάθεια παραγωγή μπρικετών,σαν πρώτη ύλη χρησιμοποιώ ροκανίδι από ξυλουργεία και κλαδέματα. Έχω συρόμενο κλαδοτεμαχιστή και είμαι πολύ ευχαριστημένος, το πρόβλημα είναι μετά τον κλαδοτεμαχιστή.Το υλικό όταν συσσωρεύεται σε μεγάλη ποσότητα δείχνει ότι θα κάνει αναφλεξη(βγαίνουν καπνοί). Μετά από δοκιμή σε κλαδιά ελιάς κατέβασα την υγρασία κάτω απο 10% και το έριξα στην πρεσσα με ικανοποιητικά (οπτικά) αποτελέσματα, ομως στο τζάκι δεν έχει καλή καύση. Εάν γνωρίζει κάποιος για ποιό λόγο δεν είναι καλό το τελικό αποτέλεσμα θα εκτιμούσα την βοήθεια του.Επίσης εάν ξέρει κάποιος γιατί κανουν ανάφλεξη και πω μπορώ να την αποτρέψω?[/quot





Iosif, δυστυχώς απ ότι γνωρίζω το θρυμματισμένο ξύλο όταν μαζεύετε και συγκεντρώνεται σε όγκο και σε κλειστό σχετικά χώρο αναπτύσσει κάποιο είδους μύκητα για αυτο προφανώς βλέπεις ότι βλέπεις!! Ο χημικός μου είπε ότι πρέπει να πηγαίνει άμεσα στο ξηραντηριο 3-5 μέρες η αλλιώς πρέπει να ανακατώνετε συχνά. Τι πρέσα έχεις ?

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by κωνσταντινος 17.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62322 από IOSIF
H πρεσα που εχω ειναι της muetek MPP 280 S εσυ τη πρεσα εχεις;Με τη πρωτη υλη δουλευης;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62367 από OANNHSEA

Το υλικό όταν συσσωρεύεται σε μεγάλη ποσότητα δείχνει ότι θα κάνει αναφλεξη(βγαίνουν καπνοί).

Ουσιαστικά είναι ζύμωση. Με λίγα λόγια το υλικό έχει ανάψει και δημιουργήται κομπόστ...
Δεν μου λες IOSIF, ο τυπάς από τον οποίο αγόρασες τη πρέσα, και την χρυσοπλήρωσες, δεν σου είπε ποτέ ότι το κλάδεμα θα πρέπει να ύφησταται άμεσα ξήρανση αλλιώς ανάβει;

ομως στο τζάκι δεν έχει καλή καύση.

Τι εννοείς δεν έχει καλή καύση;

Ο χημικός μου είπε ότι πρέπει να πηγαίνει άμεσα στο ξηραντηριο 3-5 μέρες η αλλιώς πρέπει να ανακατώνετε συχνά

Αυτό στο είπε ο χημικός;;; :lol:
Κάτι που ξέρει και ο τελευταίος αγρότης ή υπάρχει σαν η πιο γελοία πληροφορία στο διαδίκτυο, πλήρωσες άνθρωπο να στην πει;
Ανοιχτοχέρι μου εσύ...
Την επόμενη φορά που θα έχουμε συνάντηση στην Αθήνα να μας έρθει για να πληρώσεις τον λογαριασμό... :evil:
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ