Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85295 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη
μαστορα καλησπερα. δεν ενα εγαλειο που βρηκα με 1790 ευρω στον Πειραια. Βενζινοκίνητος Κλαδοτεμαχιστής GTM Pro GTS900G για επαγγελματική και ιδιωτική χρήση. Ο μηχανισμός είναι ένα τύμπανο στο οποίο είναι προσαρμοσμένες 2 λεπίδες. Οι κλάδοι με διάμετρο μέχρι 8 εκατοστά τεμαχίζονται πολύ εύκολα. Εξοπλισμένο με έναν κινητήρα 270 GTE 9HP.

TECHNICAL SPECIFICATION

•GTE 270
•270 cc 9 hp (6.6 kW)
•5.3 l fuel tank capacity
•unleaded 95
•max. diamater wood 80 mm
•input height 1000 mm
•input 250 x 250 mm
•output height 140 cm
•output deflector
•deflector possible to adjust continuously to 45°
•emergency stop
•diameter wheels 400 mm
•wheels with ball bearings
•2 blades
•150 x 63 x 152 cm
•132 kg

. ειναι σαν του Στρατη αλλά μικροτερος. εχει 9 ΗΡ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85307 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη
Χα χα νομίζω ρε Φώτη νομίζω πως εάν κάνεις το λάθος και πετάξεις μέσα στην χοάνη έναν κορμό με 8 cm διάμετρο [δεν νομίζω τέτοιο πράγμα να λέγεται κλαδί] το εργαλείο θα ξεφλουδίσει σαν μπανάνα. :lol:

Μόνο τα gruser μπορούν να τεμαχίσουν τέτοια χοντρά κλωνάρια δένδρων.

Πάντως το εργαλείο είναι πρακτικό από μεριάς μεταφοράς παραγόμενου υλικού. Επίσης στο βίντεο το βλέπω στον κήπο να τεμαχίζει τριανταφυλλιές. :P

Αλλά δεν σου κάνει αυτό ρε Φώτη, πριονίδι θέλεις εσύ, που αυτό βγαίνει μόνο από σφυρόμυλο με κόσκινο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85310 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη
φιλε μου μαστορα καλησπερα. ναι εγω θελω τελικο προιον πριονιδι και γιαυτο πρεπει απ οτι εχω καταλαβει μεχρι τωρα απο τα λεγομενά σας να παρω πρωτον εναν θρυματιστη κλαδιων που θα με βοηθα να καταστρεφω οτι κλαδια εχω επι τοπου στο χωραφι και κατα δευτερον εναν σφυρομυλο, που απ οτι λες εσυ,δεν πρεπει να ειναι μονοφασικος γιατι εχει μικρη αποδοση. το μηχανημα που ανεβασα πριν λιγο εχεις δικιο φαινεται πως κλαδευει μαλακά κλαδια. βρηκα ομως και ενα άλλο βιντεακι. για δες και αυτο. ειναι τα ιδια μηχανηματα ή οι Ολλανδοι παιζουν παιχνιδι με το 1300αρι?
. περιμενω να μου πεις. ααα και κατι άλλο. τελικα για σφυρομηλο οχι τοσο τεραστιο που εχεις εσυ τι μου προτεινεις? καλο απογευμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85312 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη
Στρατη καλησπερα. αν το πριονιδι το πρεσαρεις σ ενα κυλινρο με υδραυλικο συστημα και με μεγαλη πιεση δεν θα κρατησει το κυλινδρικο του σχημα και μετά την αφαίρεση του υλικου απο τον κύλινδρο? δηλαδη θα γινει μια μεγαλη μπριγκέτα την οποια θα την βαζεις μεσα σε σακουλα σφραγισμενη για να μην παιρνει υγρασια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85330 από Βιομαζιστής
Απαντήθηκε από Βιομαζιστής στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη

mastoras έγραψε: Χα χα νομίζω ρε Φώτη νομίζω πως εάν κάνεις το λάθος και πετάξεις μέσα στην χοάνη έναν κορμό με 8 cm διάμετρο [δεν νομίζω τέτοιο πράγμα να λέγεται κλαδί] το εργαλείο θα ξεφλουδίσει σαν μπανάνα. :lol:

Μόνο τα gruser μπορούν να τεμαχίσουν τέτοια χοντρά κλωνάρια δένδρων.

Πάντως το εργαλείο είναι πρακτικό από μεριάς μεταφοράς παραγόμενου υλικού. Επίσης στο βίντεο το βλέπω στον κήπο να τεμαχίζει τριανταφυλλιές. :P

Αλλά δεν σου κάνει αυτό ρε Φώτη, πριονίδι θέλεις εσύ, που αυτό βγαίνει μόνο από σφυρόμυλο με κόσκινο.



Μπορεί να μη νομίζεις αλλά μπορεί να τεμαχίσει και κορμό 8 cm.
Αυτό δεν το είδες;

"Ο μηχανισμός είναι ένα τύμπανο στο οποίο είναι προσαρμοσμένες 2 λεπίδες."
Ο δε σφυρόμυλος του Κεχίδη δεν έχει μαχαίρια (αυτό που λες εσύ λάμες) αλλά σφυριά. Σφυριά λέγονται αυτά.
Τα μαχαίρια τα έχει αυτός που εσύ δεν πιστεύεις.

Ρε συ mastora, αφού δεν το κατέχεις το άθλημα, γιατί παίρνεις κόσμο στο λαιμό σου;
Ήμαρτον Παναγία μου!

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85336 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Ροκανίδια ως καύσιμη ύλη

ftspetro έγραψε: φιλε μου μαστορα καλησπερα. ναι εγω θελω τελικο προιον πριονιδι και γιαυτο πρεπει απ οτι εχω καταλαβει μεχρι τωρα απο τα λεγομενά σας να παρω πρωτον εναν θρυματιστη κλαδιων που θα με βοηθα να καταστρεφω οτι κλαδια εχω επι τοπου στο χωραφι και κατα δευτερον εναν σφυρομυλο, που απ οτι λες εσυ,δεν πρεπει να ειναι μονοφασικος γιατι εχει μικρη αποδοση. το μηχανημα που ανεβασα πριν λιγο εχεις δικιο φαινεται πως κλαδευει μαλακά κλαδια. περιμενω να μου πεις. ααα και κατι άλλο. τελικα για σφυρομηλο οχι τοσο τεραστιο που εχεις εσυ τι μου προτεινεις? καλο απογευμα.


Το μηχάνημα του βίντεο μου έχει αρέσει από την πρώτη φορά που το είδα στο βίντεο του Στρατή. Εαν έχεις χρήμα διαθέσιμο να το πάρεις. Οσο για το χοντρά των 8 cm κλαδιά είναι άλλη υπόθεση....μην μασάς από τα διαφημιστικά βίντεο. Και ο δικός μου βενζινοκίνητος κλαδοτεμαχιστής έχει από δίπλα μια οπή που τεμαχίζει με μαχαίρια χοντρά κλαδιά. Εαν ήθελα να φτιάξω διαφημιστικό βίντεο θα σε είχα εντυπωσιάσει με την ταχύτητα που τα κόβει....τα χλωρά. :lol: Μετά από 10 κοψιές όμως..... :(

Απο σφυρόμυλους δεν ξέρω να υπάρχει τίποτα άλλο, εκτός από τον μεγάλο και τον μικρό. Εαν έχεις χρήματα φυσικά και θα πρέπει να πάρεις τον μεγάλο. Εαν όμως τα καρύδια είναι μετρημένα, και προκειμένου να κάνεις την δουλειά σου χρειάζεσαι σφυρόμυλο αναγκαστικά θα πάρεις τον μικρό, και θα βολευτείς με ότι δυνατότητες διαθέτει αυτός.

Αλήθεια Φώτη λεφτά υπάρχουν ? :lol:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ